 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
Simon de le gomorra
|
tage
|
2000-02-10 10:46:26
|
|
|
Wow imponerande, speciellt om det består! Jag vill istället höra tre aktier som du permanent kan säga kommer att rasa. Annars så kan den nervösa med glädje köpa Texet och Flying med garanterad avkastning, själv tror jag Countermine och Focal kommer att lyfta enormt då den värsta frossan lagt sig, tydligen ingen som sett releasen från Countermine eller orderdjupet, ta en titt på det du Simone, det är kul med småsparare som inte har pengar att köpa med och då istället satsar sin dyrbara tid på häckel, skulle vara ok om du sa det ett par gång per år men du mall om det vareviga dag och konstigt vore det om du inte får rätt nån gång, kanske dags att ge dig blå text.
|
 |
Ang. IM AS
|
Kalle Anka
|
2000-02-10 10:42:35
|
|
|
Jag gick igenom IM/SBI's utskick från Oktober-99, där man ger 4 olika alternativ att flytta sina aktier från IM-depån. Ett av alternativen är,som bl.a I/O hade för sig, nämligen att innehavet på den norska IM-Markedet skulle flyttas till NordNet om man valde det alternativet. Jag har själv en liten "skärv" av IM AS som jag, än idag, inte ser på min depå hos NordNet. DÄREMOT så syns de på DEKLARATIONSUNDERLAGET som skickades ut för någon månad(?) sen. Så de verkar iallafall existera....Men om det går att handla med dessa ...ja si det vet jag inte. När det gäller mitt innehav i ISEC så är dessa, precis som "Tandläkaren 2" säger, att de är sammanslagna men fortfarande till kursen 0,74 kr !!? När ska NordNet leva upp till sitt "goda" rykte man skröt om innan vi "IM-depåister" skulle välja FK ?? I'm still waiting...
|
 |
>>Simon
|
dr.
|
2000-02-10 10:41:58
|
|
|
Jag anser också att det finns en del övervärderade bolag, vilket har inneburit att jag lämnat dessa innehav. (Lämnade tyvärr Multisimplex redan på 2 kronors nivån.) Däremot förstår jag inte riktigt varför du tycker Rondeco ser bättre ut än Paris och Focal. Varför tycker du att Paris och Focal är övervärderade?
|
 |
Multisimplex
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-10 10:35:59
|
|
|
Jag må vara negativ, men kom inte och säg att jag inte varande er för den igår. Nu har aktien gått ner med 90öre.
|
 |
Fråga till kompetens
|
Jimmie L
|
2000-02-10 10:32:51
|
|
|
Inte kan det väl vara så att om man öppnar depå hos IM-Norge så får man handla även med IM-Sverige, efter flytten till SBI?
|
 |
dr.
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-10 10:30:49
|
|
|
Förlåt då, men jag anser faktiskt att allt är övervärderat och ska ner ordentligt, med ett undantag. Det undantaget kan vara Rondeco (har ej några aktier) men anser trots det att aktien är lågt värderat. Dessutom, vad kan vara bättre att ge sig in på än sopor. Kommer knappast bli en bristvara i framtiden.
|
 |
Senaste nytt
|
tage
|
2000-02-10 10:30:13
|
|
|
Från Countermine men det står ju Cartesia, kanske har dom gått på en mina ;-)
|
 |
DRAX Release!!
|
aanalytikern
|
2000-02-10 10:29:04
|
|
|
20000210 DRAX: STÖRSTA FÖRVÄRV KLART - PROSOLUTIONS AB Drax Holding AB har avtalat om förvärv av samtliga aktier i konsultföretaget Prosolutions AB. Betalningen sker genom en riktad emission till bolagets aktieägare om 15 000 000 aktier i Drax Holding AB. Förvärvet ökar Drax-koncernens beräknade omsättning för de ingående bolagen med över 50 procent, till cirka 310 miljoner kronor på rullande 12 månaders basis.
Drax Holding AB har förvärvat samtliga aktier i Prosolutions AB som är ett konsultföretag som integrerar Internetbaserade lösningar med affärssystem. Betalningen sker genom en riktad emission om sammanlagt 15 000 000 aktier i Drax Holding AB till ägarna av Prosolutions AB.
-Förvärvet av Prosolutions ligger helt i linje med Drax expansionsplan. Vi tror mycket på företag som kan erbjuda sina kunder helhetslösningar i den nya nätekonomin, och planerar ytterligare flera förvärv av den här typen, säger Philip Edner, styrelseordförande i Drax Holding.
Prosolutions AB etablerades i november 1998 och har vuxit snabbt, både organiskt och genom förvärv. Idag finns sju kontor och 58 anställda. Omsättningen för 1999 uppgick till 44 miljoner kronor. Målsättningen för år 2000 är en fortsatt stark expansion med en omsättning på närmare 90 miljoner kronor exklusive förvärv och en vinstmarginal på minst sju procent. Detta innebär att Drax Holding's beräknade omsättning på rullande 12 månaders basis ökar med över 50%, till cirka 310 miljoner kronor och att antalet verksamma i koncernen nu är drygt 240 personer.
- Vi har mycket höga ambitioner gällande vår utvecklingstakt de närmaste åren, både beträffande omsättning och vinst. Genom Drax Holding kommer vi att kunna realisera våra målsättningar snabbare, säger Rey Langels, styrelseordförande i Prosolutions och en av företagets grundare.
Prosolutions är en föregångare inom IT-konsultområdet när det gäller att kombinera lönsamhet och tillväxt med individernas välbefinnande - det humana IT-företaget. Genom att ta ansvar för helhetslösningar inom den nya nätekonomin, skapar Prosolutions konkurrensfördelar som resulterat i hundratals kunder, däribland McDonalds, Ericsson, Avesta Welding och zoovillage.com.
- Genom samgåendet med Drax Holding skapas industriella synergier som ger oss möjlighet att ytterligare förbättra vår konkurrenskraft. Vi får dessutom finansiella muskler som möjliggör en snabbare expansion, både organiskt och genom förvärv, i Sverige och utomlands, säger Mats Ekelund, VD Prosolutions.
För mer information kontakta: Philip Edner, styrelseordförande Drax Holding AB, 08 - 454 97 00 Olle Hofvander, VD och koncernchef Drax Holding AB, 08 - 454 83 00 Rey Langels, styrelseordförande Prosolutions AB, 0705 58 42 01 Mats Ekelund, VD Prosolutions AB, 0709 15 16 00
www.draxholding.com www.prosolutions.se ________________________________________________________________________ Om Drax Holding- koncernen Drax Holding AB (publ) är ett andra generationens Internetbolag som genom förvärv och förädling av Internetrelaterade framtidsföretag agerar som företagsbyggare inom den nya nätverksekonomin. Drax Holding AB är noterat på SBIs aktielista.
|
 |
IM NORGE börjar vakna!
|
kompetens
|
2000-02-10 10:09:40
|
|
|
Hei,
Beklager at du ikke har fått svar tidligere. Du har åpnet en depotkonto hos oss. Jeg ser at PIN-koder og slikt endelig er klart, så du vil motta et brev i posten fra oss innen kort tid. Mvh
Harald Kjelstad Ass. avd.leder aksjehandel
|
 |
>>Simon ...
|
dr.
|
2000-02-10 10:07:19
|
|
|
Kan du inte presentera en analys av ett bolag och peka på att de är väldigt högt värderade. Ditt evinnerliga tjat utan någon närmare analys blir bara jobbigt i längden. Det är möjligt att du har rätt men försöka komma med en konstruktiv analys i såfall.
|
 |
-> Kalkyl, nej inte jag
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-10 09:50:11
|
|
|
För jag har inga aktier kvar på IM. Men ni som har det har tyvärr all anledning att vara det. Är ledsen att behöva säga det, men bered er på en kraftig sättning.
|
 |
Är Ni nervösa??
|
Kalkyl
|
2000-02-10 09:28:20
|
|
|
Hej Bolagens kurser kommer igen. Detta är bara en naturlig liten sättning efter de otroligt heta dagarna tidigare i år.
|
 |
Tandläkarn 2 och Arvid
|
Evert
|
2000-02-10 09:10:07
|
|
|
Mailet skickat.
|
 |
Guldsits för IM-depåinnehavare.
|
JUN
|
2000-02-10 08:16:26
|
|
|
Eftersom det är problem för andra att köpa aktier på IM-listan, Mattteus tar t ex bara emot säljorder, sitter vi som har depå hos IM i en guldsits. Aktierna kommer efter VPC-regitrering i Mars - April att flyttas till andra listor. Under denna peiod har vi med IM-depå möjlighet att billigt köpa de aktier som andra tvingas, eller är dumma nog att sälja. Mitt råd är: Köp medan dessa är billiga.
|
 |
FK
|
dr.
|
2000-02-10 08:13:02
|
|
|
Har inte följt debatten om FK så noga, vad kom ni fram till angående den bästa FK. (Det verkar ju inte som vågar ha kvar Nordnet i allafall).
|
 |
Till Tandläkarn 2 och Arvid angående Nordnets komiska svar.
|
Evert
|
2000-02-10 07:07:53
|
|
|
Har haft det lite körit men kopia kommer under dagen.
Som jag srev i går: Låt oss gemensamt gå vidare med detta ärende till FI om ingen kompensation ges. DET MÅSTE FINNAS GRÄNSER FÖR HUR MAN FÅR BEHANDLA EN KUND.
|
 |
NordNet = bedrägligt beteende
|
Tandläkarn 2
|
2000-02-10 00:31:41
|
|
|
Märkligt hur dåligt NN fungerar. Lade själv säljorder på Dial i måndags på dels 28:- samt 29:-. Avslut underdagen på 30:-. Hur många här tror att jag fick mina sålda?!!!!!! EVERT vad tror du. Vill gärna ha mail av svaret du fick från NN! Kommer själv att kräva att de köper in dessa till mitt säljorderpris! Om inte kommer jag att bussa en jurist på dem! I övrigt kan tilläggas att mina aktier från Aktietorget aldrig lagts in på NN-depån, dock finns mina ISEC där efter omvända spliten till SAMMA kurs som innan!!!! Vad ger ni mig för det!! HELT KLART BLIR DET BYTE AV FK.(OM NN nu lyckas rätta till innehaven så att man har nåt att flytta). En riktig skit-firma verkar det vara! Synd att det inte hjälper att svära! P.S. Evert , jag mailar dig separat. Tandläkarn 2000
|
 |
IM
|
pepe
|
2000-02-10 00:04:54
|
|
|
Hur länge kan vi handla direkt hos IM innan de stänger den möjligheten nu i vår. Någon som vet?
|
 |
RE SBI-TR
|
Nuftig?
|
2000-02-09 23:16:59
|
|
|
Enligt Fisher som handhar emmisionen skall blanketter för att teckna aktier skickas ut. För att sålla mig till den negativa skaran vad gäller NordNet så la jag in en köporder i Ecta (som det skivs mycket om på VCW)igår morse. Eftersom det inte gick att få veta vad en börspost var så la jag den på 1000 st. Priset satte jag efter tidigare inrådan av mäklare på NordNet som bästa möjliga. Statusen förvandlades ganska omgående till: "på börsen". Nu steg aktien ganska markant i % under dagen och man hoppades väl att man fått köpet till morgonens priser. När man går in på kvällen får man se att man inte fått några överhuvudtaget. Det omsattes över 800000 aktier denna dag och jag ger mäklaren rätt att köpa till vilket pris som helst men lika förb. misslyckas det. Det var svårt att sälja aktier men det verkar minst lika svårt att köpa. Man undrar vad denna sega handel har för påverkan på kurserna. Förvisso gungor och karuseller kanske.
|
 |
SBI mot hockeybiljetter
|
Hjalle
|
2000-02-09 23:09:12
|
|
|
2 st. hockeybiljetter , Sverige-Ryssland, torsdag kväll bytes mot 10 st. SBI Holding.
Svar ikväll till no.dipper@spray.se
Rättad epostadress!
|
 |
SBI mot hockeybiljetter
|
Hjalle
|
2000-02-09 23:06:34
|
|
|
Text saknas
|
 |
Nordnet - IM
|
Aktiepohlman
|
2000-02-09 22:56:10
|
|
|
Kænner mig moraliskt skyldig att anmæla en avvikande åsikt avseende den øverlag nedgørande kritiken mot Nordnet. Har också haft svårt att komma fram per tele, men køp- och sæljorder har alltid visat sig ha utførts nær man kollar næsta dag. Men det ræcker ju førstås inte nær man dagtradar, men de har ju upplyst om att angivna kurser ær från igår. Och de senaste dagarna har de ju en ingress med hur de hanterar de svårigheter som IM-kraschen vållat oss alla. Men de bær naturligtvis huvudansvaret mot kunden, men jag tycket det ær førlåtligt i detta fall mht sakernas tillstånd. Men allt kan naturligtvis bli mycket bættre, aber pløtzlich, får man hoppas. Men jag beklagar dem som svettats under denna bedrøvliga tid. Ovisshet ær ju det værsta vi aktører vet.
|
 |
Jag är positiv till flertalet av IM-bolagen.
|
Dragos
|
2000-02-09 22:36:13
|
|
|
Har varit bortrest ett tag. Ser nu att det spridit sig en oerhörd negativism på sidan. Har DLV kommit tillbaka. Trots att man kan förvänta sig en rekyl på börsen som ju gått upp stadigt den senaste tiden tycker jag att man måste göra skillnad på bolagen. Det finns förvisso några klart fullvärderade el ev övervärderade aktier på listan ss exv Strand,Arcam och IMI ,men fortfarande är exv Paris,Tagmaster,Estinvest,Sonesta och Focal klart köpvärda. Har läst att vissa fondkomissionärer inte klarar av att handla med IM aktier längre.Det betyder sannolikt att det blir ett ypperligt köpläge för alla som har IM-depå. Bolagen i sig blir ju inte sämre för att kurserna ev sätter sig en del. Och när väl VITS kommer igång lär efterfrågan på de lågvärderade IM-aktierna öka och därmed också kurserna. Nu tänker jag komma med ett uppmuntrande tillrop,som jag tidigare fått kritik för,men det struntar jag i. Tänk positivt! Se möjligheterna !
|
 |
Rätt kursangivelse?
|
Magnus J.
|
2000-02-09 21:44:35
|
|
|
Jag såg att mina Academedia sålts för 295 kronor genom Matteus, enligt Matteus Online är dock 300 lägsta avslut och högsta 320. Hur kan mina då gått igenom på 295?
|
 |
I väntan på köpläge
|
Isv
|
2000-02-09 21:43:00
|
|
|
Sitter med mycket likvida medel efter att ha sålt av största delen av mitt innehav i Paris (alltför osunt snabb uppgång till 2 kr) och efter en rad mycket lönsamma korta affärer (senast i Rondeco, in på 2,50 - ut på 4 kr.) Mitt enda orörda innehav nu är Tagmaster. Till skillnad mot många som nu ger sig av, inväntar jag attraktiva nivåer i papper jag tidigare inte ägt, men som är långsiktigt intressanta och där nersidan fortfarande är betydande, t ex Cashguard och Sonesta. Ännu är de dock alltför dyra.
|
 |
Till Boxarn
|
Bellisimo
|
2000-02-09 21:35:38
|
|
|
Har sett att du har bl. annat skrivit eller snarare saxat om nyemition i IM Inter.(någon gång i januari).Eftersom själv har en post IMI så undrar jag om du vet något mera om när teckningsrätterna faller bort, under vilken period skulle man har ägt aktien samt när kommer tilldelning av teck.rätterna äga rum. Tacksam för upplysningar.
|
 |
Jo, det var en sak till........
|
88:an
|
2000-02-09 20:23:51
|
|
|
Vill nog trots allt ge ett speciellt tack till Carolus. Detta pga dennes obevekliga tro på listans revanch, även när det såg förbaskat mörkt ut. Minns att många var ytterst tveksamma till dennes riktkurser. Nu med facit i hand visade det sig att dom t.o.m var i underkant i vissa fall och att dom uppnådes på så kort tid att t.o.m den så optimistiska Carolus måste ha blivit lite överrumplad. Tänk en då vad fantastiskt skönt att det blev Carolus och inte D_L_V som fick rätt till slut :-))
|
 |
Det tar mig emot att skriva detta.
|
88:an
|
2000-02-09 20:14:28
|
|
|
Men faktum är att jag nu sålt mina sista 50% av I-listans bolag. Visserligen håller jag med dom som skriver att det kanske finns mer att hämta i vissa bolag. Frågan är bara om det är värt den risk som jag anser är förknippad på aktie-marknaden som helhet. Kommer att fortsätta följa denna sida, och kanske köpa lite om jag anser kurserna faller för mycket (om dom nu gör det) eller vid någon mycket positiv nyhet. Mina skriverier kommer däremot att bli mycket sporadiska. Vill på detta sätt tacka samtliga skribenter (ingen nämd, ingen glömd). Det har (för det mesta) varit ett stort nöje att ta del av era åsikter. På återseénde någon gång i framtiden, och lycka till med era placeringar. Vänligen......
|
 |
Muntergök
|
Texas4U
|
2000-02-09 19:52:52
|
|
|
Simon Lé bon är positiv som vanligt ser jag. Kanske du undslippa ett tips om ett uppåtgående aktie nån gång emellanåt.
|
 |
SBI-TR
|
Framtidstro
|
2000-02-09 19:17:02
|
|
|
Är det nån som kan upplysa om hur man kommer att kunna teckna nya aktier i SBI genom sina TR. Kommer vi att få blanketter hemskickade eller ska det gå till på annat sätt (t.ex. via internet)? Tack på förhand.
|
 |
Nu går det vilt till i Staterna
|
KYLIS
|
2000-02-09 18:30:16
|
|
|
Följ dramatiken här, dvs om man inte har annat för sig. http://www.aktiesajt.com/DowJones/ Få se om nedgången accelererar, ett bra tips för dom som ligger tungt i aktier är att skydda dessa med en säljoption. Om, jag säger om ett ras kommer så kommer det i etapper och på bekräftad säljsignal är det då ett ypperligt tillfälle att köpa en säljoption. Må väl och tänk på att allt får sin värdering förr eller senare. Om ni kollar länken så kan ni följa olika chart dvs index/eller enskild aktie ,fin sida faktiskt.
|
 |
Focal
|
KYLIS
|
2000-02-09 18:12:23
|
|
|
Ni verkar se snett på allt nu, gå in på Focals hemsida och se på vad dom söker för folk, kanske det går upp ett "liljeholmens" Kan garantera att vi har en framtida vinnare i Focal, starka ord då alla säger sälj men jag tror mig veta hur marknaden kommer att se på Focal Point. Sen så är det mycket riktigt rätt att vara på sin vakt med rådande marknadsläge och man bör alltid ha ca: 30-40% likvida medel tillgängligt och inte vara fullinvesterad dessutom så bör spridningen av innehavet sträcka sig ut från IM till dom lite större aktierna, men jag vidhåller att det finns mycket att hämta i enskilda aktier som står inför ett kommerciellt genombrott, och då faller allt som vi bygger värderingar kring nu. Bolag som jag tror detta gäller i första hand är Rondeco och Cashguard, att sen kursen kortsiktigt kan flukta ordentligt på rådande marknad är en del i akiehandels vardag och efter en sådann uppgång som varit så kommer konsoldieringar med jämna mellanrum. Angående Focal så tror jag den har mest att hämta kursmässigt av alla IM-aktier, tror den har en "internetvärdering" inom en inte för avlägsen framtid, att den inte redan har det är ett mindre mysterium, nu söker dom 9 medarbetare såsom säljare, konsulter och produktutvecklare. När den väl är på SBI så kommer också en annan värdering det är min fulla övertygelse. Jag valde att öka mitt redan stora innehav idag.
|
 |
Vill inte måla fan på väggen.....men,
|
Simon Lé Bon
|
2000-02-09 18:04:58
|
|
|
kolla in orderdjupet på en aktie som Multisimplex! Man kan ju bli mörkrädd för mindre.
|
 |
SBI HOLDING !
|
TRGM
|
2000-02-09 17:59:30
|
|
|
KOmmer snabbt ner till dess rätta nivåer. Grattis till de som tjänade pengar på tjurrusningen som orskades av folk som inte vet vad aktien är för något.
|
 |
Här har ni en till
|
xx
|
2000-02-09 17:34:08
|
|
|
som klivit av.
Kan man inte vare sig sälja eller köpa så får det va för mig.
Dessutom kommer man inte ifrån att kurserna stigit mycket kraftigt senaste tiden, varför en rekyl är högst sannolik.
|
 |
>>DHD
|
dr.
|
2000-02-09 17:28:30
|
|
|
Hur förklarar du isåfall att de söker 10 nya personer, ska de sitta och fika?
|
 |
>>Ingmar
|
dr.
|
2000-02-09 17:26:57
|
|
|
Jag är inte riktigt med på ditt resonemang. Självklart är det fortfarande riskpremien+räntan som gäller. Vad säger den "nya värderingsmodellen" egentligen?
Sen vill jag också påpeka att vissa branscher inte är speciellt känsliga mot konjukturer, läkemedel och telekom bla. Se bara på Ericsson, inte har de påverkats speciellt mycket av lågkonjukturer.
|
 |
Haren - aktievärdering
|
INGMAR
|
2000-02-09 16:25:32
|
|
|
Hej, jag ser att du är en övertygad anhängare av "den nya ekonomin". Jag inser själv vad det nya IT/telekomsamhället betyder för aktievärderingen inom dessa branscher (ligger själv inne med 1,2 mille i IFS) men håller på att den teoretiska grunden består (räntan + riskprremie). Att sedan räntan är låg och kapitalet flödar, gör att riskpremiens roll nästan kommer bort i sammanhanget.
Värderingen av HiQ t.ex. innebär enl. den "gamla" modellen att årets tillväxt måste hålla i sig 5 år framåt, sedan kan den gå ner något. Det KAN komma en konjunkturnedgång under tiden, och då påverkas även internetaktierna. OM vi däremot kan följa USA i spåren och ha en oavbruten högkonjunktur i minst 5 år, då håller "den nya modellen". Jag tvivlar, det europeiska samhället fungerar inte riktigt på samma sätt.
Jag hoppas flera vill ge sin syn på problemet med aktievärdering, som omväxling till KÖP KÖP!
Mvh
|
 |
Nordnet
|
DHD
|
2000-02-09 16:15:07
|
|
|
Tyvärr så tror inte att vi kan göra något rättsligt åt Nordnet eftersom det finns en klausul i depåavtalet vi skrev under om att de inte är ansvariga för teknikfel etc.
|