 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
IM NORGE
|
Tunet
|
2000-07-06 22:15:25
|
|
|
En spekulation som jag tror många hoppas på är väl
en allians mellan IM(SIVA) och SBI som öppnar
vägen för en nordisk marknad. SIVA har väl i sin
tur samarbete med någon Kunskapspark(?) som
stöder nya innovativa företag. Härvid skulle SIVA
kunna investera och lotsa fram nya företag till SBI Innovationslista. En bra start vore väl att introducera de nu avnoterade bolagen DI och
Prodoc på den SBI Nordiska Innovationslistan. IMNorge kunte väl också som ett investmentbolag passa in här. Hur som helst lär det väl inte bli någon fortsättning på den norska IM-listan.
Helt lösa spekulationer är väl inte detta då
jag vill minnas att under tidigare vd Henrik Andersson slöt man en avsiktsförklaring om ett
nordiskt samarbete.
|
 |
Rondeco
|
Rondecorules
|
2000-07-06 20:28:55
|
|
|
Att Rondeco kommer att bli en mycket bra investering är jag mycket övertygad om.
OBS !att sälja teckningsrätter utlöser reavinstskatt på
teckn.rätternas hela värde,dvs. ingångsvärdet är noll kr .
Handeln med teckningsrätterna kommer säkert att vara mycket volatil, men SBI-marknadsplats måste ju bevisa att de klarar att sköta handeln, också!!
!!!!?
mvh
|
 |
CellaVision
|
Vilrådig
|
2000-07-06 16:03:54
|
|
|
Kan någon ge mig tips om denna aktien?
|
 |
Rondeco
|
Vilrådig
|
2000-07-06 15:59:16
|
|
|
Skall man teckna sina aktie i Rondeco eller sälja sina teckningsrätter?
|
 |
Consilium, inför uppgång
|
Midas
|
2000-07-06 13:10:42
|
|
|
På bolagsstämman i maj tryckte Consiliumledningen mycket hårt på att "innertrion" som man ska leva gott på under de närmaste åren är VDR, komponenter och brandlarm. Visserligen går gaslarm, tankspolning, loggar m m mycket bra, men dessa är bara bra komplement till "de tre stora". Hur kommer det sig då att Consilium går så dåligt resultatmässigt just nu? Jo, det beror just på "de tre stora" eftersom Consilium har gjort väldigt stora satsningar på dessa under senare tid och fortfarande. VDR (svarta lådan) har hittills nästan bara kostat pengar (ca 10 MSEK per år), och under första halvåret i år så görs de sista finslipningarna på systemet, samtidigt som faktureringen ännu inte kommit igång. Under andra halvåret börjar man fakturera, samtidigt som utvecklingskostnaderna i stort sett är tagna. Även på brandlarmssidan har Consilium satsat stora pengar på vidareutveckling av sina erkänt bra produkter. Detta har, i kombination med den hårda priskonkurrensen som råder på stora system för närvarande, tillfälligt pressat resultatet. Under andra halvåret börjar samtliga nya brandlarmsprodukter säljas, samtidigt som utvecklingskostnaderna är tagna (känner ni igen det?). Denna försäljning kommer att ske till BETYDLIGT BÄTTRE MARGINALER än nu. Dessutom har naturligtvis de nyutvecklade produkterna även bättre prestanda, varför det är mycket troligt att Consilium kan ta ytterligare marknadsandelar (framför allt på land). Obeservera att Consiliums brandlarmsprodukter är mycket viktiga för resulatet inom såväl marina system som säkerhetssystem. Uppskattningsvis står brandlarmen för ca 25 % av Consiliums fakturering, d v s 150 MSEK per år. Inom affärsområde komponenter har det hänt mycket under det senaste året. Först köpte man Silva Produktion AB, och flyttade verksamheten från Stockholm till Ulricehamn, sedan nyanställdes mer än 50 personer under slutet på -99 och början på -00 samtidigt som man investerade i både maskiner och fastigheter. Efter dessa åtgärder har komponenters kapacitet ökat med 50%, men resulatet har även här pressats tillfälligt. Under Q1 fakturerades för 49,8 MSEK, medan rörelseresultatet uppgick till endast 1,6 MSEK (rörelsemarginal: 3,2 %). Rörelsemarginalen kommer nu att successivt förbättras under året, och på bolagsstämman ställde Consiliumledningen i utsikt att rörelsemarginalen under 2001 kommer att nå 15-18% om konjunkturen är fortsatt lika stark som idag. Det är inte konstigt att Consiliums resultat har varit så dåligt under det senaste halvåret, när alla tre produkter "som ska göra det framöver" har dragit mycket kostnader (i VDR-fallet kombinerat med inga intäkter ännu)! Dessa kostnader är dock investeringar som kommer att ge mångfalt tillbaka under andra halvåret i år och flera år framåt. Jag frågar igen: När ska några analytiker bemöda sig om att räkna på vad som är på gång? Så fort marknaden får upp ögonen för vad som är på väg att hända, så kommer värderingen snabbt att bli en helt annan! M v h
|
 |
Tagmaster
|
sixten
|
2000-07-06 11:28:53
|
|
|
USA är givetvis en mycket intressant (men svår) marknad för Tagmaster. Att penetrera marknaden med hjälp av samarbeten verkar därför vara helt rätt approach. Det avgörande är givetvis vad det är för personer bakom Tagmaster Inc och vad de har för kontakter/erfarenheter mm. från RFID branschen.
Det viktigaste för Tagmaster just nu är väl i och för sig att de lyckas med sin kommande emission. Att vara noterad på SBIs innovationslista är därvidlag knappast en fördel med tanke på den obefintliga likviditeten vilket också leder till låg kurs. Kan Tagmaster få hjälp av ett bra emissionsinstitut och lyckas komma över till någon annan lista (vanliga SBI eller Nya Marknaden) så hamnar saken i ett helt annat läge. Jag hoppas därför att Tagmaster har så pass mycket vett att de väljer emissionsinstitut med omsorg och inser att även om kostnaderna kan bli höga så är det värt varenda krona.
|
 |
TagMaster
|
Mr Rockefeller
|
2000-07-05 23:32:35
|
|
|
Någon som har någon uppfattning om vad TagMasters samarbetsavtal i USA kan komma att betyda?
|
 |
Tunet...
|
Kalle Anka
|
2000-07-05 17:11:03
|
|
|
Följande finns att läsa på Nyheter (På IM Norges sida):
"Melding fra IM (Jul 5 2000 2:51PM )
Handelsstopp ved IM-Markedet
Stans i omsetning av aksjene ved IM-Markedet (IM, DI og Prodoc)
På IMs generalforsamling 30.06.2000 ble det gjort kjent at SIVA (største eier med 33.9 %) ønsker å gi tilbud om kjøp av de øvrige eiernes aksjer i IM. På bakgrunn av det forestående oppkjøpstilbudet fra SIVA, samt henvendelser fra Dynamic Imaging ASA og Prodoc ASA om avnotering fra IM-Markedet, har styret vedtatt å stanse omsetning av verdipapirene ved markedsplassen f.o.m. 07.07.2000 og inntil resultatet på SIVAs tilbud foreligger etter akseptfristens utløp.
Ifølge våre opplysninger vil SIVAs tilbud bli utsendt om kort tid."
Vad är det som händer tro...
|
 |
Mind
|
Degen
|
2000-07-05 16:01:57
|
|
|
Någon som gjorde misstaget att teckna Mind? Några tips tack!! Hade hört att det skulle vara en helgjuten kort affär!!! Sälja eller ligga kvar?
|
 |
m-phone
|
insider
|
2000-07-05 14:16:03
|
|
|
IMÄ genomförde en private placement i m-phone för mindre än ett år sedan. Någon organiserad handel sker inte. Som aktieägare ser jag fram emot ett uppköp i miljardklassen om ett par år. ;)
|
 |
Goda tider stundar för SBI...
|
PLURA
|
2000-07-05 14:03:34
|
|
|
Idag blev det klart att även Swedbank blir medlem i SBI.Det innebär att ALLA dom fyra storbankerna är medlemmar.
Dom två "stora" som nu saknas är Carnegie och Alfred Berg.
När dom har gått med så är så gott som hela Sveriges mäklar/bank- kår med.
Nu ska man också börja få in fler medlemmar utanför Sverige(förmodligen börjar man med Norden).
Man börjar se ljuset i tunneln......
Ha´de.....
|
 |
M-phone Communications
|
Okobo
|
2000-07-05 13:09:16
|
|
|
Intressant nyhet Insider. Det är den här typen av företag som jag tror man ska investera i. Har inte det svenska företaget Unwire liknande tjänster? Titta även på Cellpoint (som köpte Unwire tidigare i år). Den aktien har gått dåligt nu ett tag utan egentlig anledning. Köpläge alltså! Handlas M-phone någon stans förresten?
|
 |
MediRox
|
Nicke
|
2000-07-05 11:21:12
|
|
|
MediRox har gått ner en del. Uppfattades sammarbetet med Aragon som negativt av någon anledning?
|
 |
M-phone
|
insider
|
2000-07-05 10:59:18
|
|
|
http://nyheter.idg.se/display.asp?ID=000705-CS2
|
 |
Tagmaster!
|
Isv
|
2000-07-05 09:57:05
|
|
|
TAGMASTER: TAGMASTER AB HAR TECKNAT AVTAL OM TAGMASTER INC. I USA
Det svenska företaget TagMaster AB (publ.), som utvecklar och marknadsför det automatiska identifieringssystemet CONFIDENT, satsar på den amerikanska marknaden och tecknar nytt samarbetsavtal i USA.
TagMaster ökar närvaron på den amerikanska och kanadensiska marknaden genom sitt samarbete om TagMaster Inc. Tacoma i Washington State (Seattle-området), med närhet till Sea Tac-flygplatsen. Genom detta samarbete i USA kommer vi närmare marknaden och kan hålla en hög servicegrad mot våra kunder samtidigt som produkterna kan hållas tillgängliga med en betydligt kortare leveranstid. Greg Stewart har utsetts till VD och för med sig erfarenhet från RFID- och oljedistributionsverksamhet till företaget.
Det nya bolaget, vilket har fått rätten att under en begränsad tid utnyttja namnet TagMaster Inc., bildades i juni och kommer att tillhandahålla försäljning, teknisk support och mjukvaruresurser såväl som ett produktlager för korta leveranstider till kund. Rätten att utnyttja namnet är villkorat att TagMaster AB har fått en kostnadsfri option att senare förvärva bolaget och att det amerikanska bolaget själv svarar för huvuddelen av marknadsinvesteringar.
– Det finns en stor tillväxtpotential inom vår verksamhetsområde över hela världen och då framförallt i USA och Kanada. Genom att detta samarbete i USA kommer vi att fortsätta vår tillväxt på den amerikanska och kanadensiska marknaden precis som vi gjort i Europa och Asien, säger Magnus Rehn, VD för TagMaster AB.
Enligt Greg Stewart, som har utnämnts till VD för TagMaster Inc., ser framtiden ljus ut:
– Jag har varit verksam inom denna marknad i flera år – med TagMasters system har vi ett unikt tillfälle att ta en stor marknadsandel. Med en stark lokal organisation och genom att fokusera på de tillämpningar där vi är starkast, kommer vi att utmana de företag som i dag finns representerade i USA.
|
 |
SBI
|
Vilrådig
|
2000-07-05 09:33:02
|
|
|
Det som är intressant med SBI är deras informationstjänst, SBI Online, tro det eller ej.
Låt oss säga att de tar kontakt med alla tänkbara börskandidater åtminstone ett år innan de skall in på börsen. De får då förfrågan om de vill ha sin nyhetsinformation distribuerad via SBI och självklart vill de det. Behöver de dessutom ingenting betala i ett första skede skulle i alla fall jag, direkt tacka ja, således bolagets första kontakt med en fondbörs. Hur sedan resten utvecklas borde väl de flesta kunna förstå, att tacka nej till en börs som på detta stadiet erbjuder hjälp vore tjänstefel.
|
 |
Texas4U
|
Carla
|
2000-07-04 22:41:30
|
|
|
Vilka signaturer hade du i tankarna ?
Finns det någon signatur som du tycker är bra och trovärdig ?
|
 |
nytt
|
Texas4U
|
2000-07-04 22:06:48
|
|
|
grattis till en pigg layout. hoppas få läsa alla kändasignaturer från gamla derank här
|
 |
Nya orderdjup på Innovationslistan
|
Tunet
|
2000-07-04 14:00:24
|
|
|
Sakta men säkert...drar listan igång.....
Robux och TagMaster har nu fått köpkurser.
Snart kanske det börjar likna något!
Tålamod gäller.
|
 |
Rondeco och Reculture
|
Ronny
|
2000-07-04 12:18:33
|
|
|
Rondeco är inte de en riktigt risig skräpaktie? Reculture är bättre men går dåligt stämmer inte det? Har läst köprekar på mycket högre nivåer. kan det vara läge?
|
 |
Rondeco
|
Rondecorules
|
2000-07-04 11:08:11
|
|
|
reJun handelstopp: 3/6-6/6(VPC-registrering)
Tillbaka i handel fredag på SBI-Innovationslista!
mvh
|
 |
Re: jun
|
columbus
|
2000-07-04 10:38:33
|
|
|
Registrering hos VPC!
|
 |
RONDECO
|
JUN
|
2000-07-04 10:32:13
|
|
|
Vart tog dom vägen, någon som vet.
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-07-04 08:42:12
|
|
|
Såg just att Best dragit tillbaka sin emission och notering på SBI:
"Datortillverkaren Best Technology drar tillbaka sin nyemission på 10 Mkr och ställer in sin notering på SBI-listan."
Ytterliggare en motgång för SBI. Är det någon som har koll på hur många bolag som har noterats i år? Har för mig att SBI påstod sig ha ett antal bolag färdiga för notering så fort nya handelssystemet kommit igång.
|
 |
Re: romeo - kurs Tagmaster
|
columbus
|
2000-07-03 22:20:34
|
|
|
www.sbi-marknadsplats.com, klicka dig sedan fram, först på "kurser" och sedan "innovationslistan"
|
 |
Rondeco/Bedminster
|
Rondecorules
|
2000-07-03 22:00:38
|
|
|
Nu finns det digra (55-sidor långa) prospektet för
den stundande nyemissionen i Rondeco för beskådan
och nedladdning från: www.rondeco.se/
Finns bla. mer utförlig information om större aktieägare och deras innehav.
En maffig karta med Rondeco´s marknadspositioner
I dag STora Vika - imorgon världen;o)
mvh
|
 |
SBI
|
Källström
|
2000-07-03 18:17:03
|
|
|
Jag tror att SBI-holding måste marknadsföra sin Innovationslista lite mer!
Kolla på Arcam,omsättningen EXPLODERADE direkt när de bytte till SBIs Aktielista.
Dagens omsättning motsvarar en hel månad på Innovationslistan!!!
GO SBI GO !!!
|
 |
tagmaster
|
romeo
|
2000-07-03 17:42:04
|
|
|
hej har lite tagmaster jag köpt en gång i tiden och nu inte varit aktiv på länge var kan jag se kursen på denna trevande aktie
|
 |
Test
|
columbus
|
2000-07-03 17:10:35
|
|
|
Test av signatur!
|
 |
IM NORGE ?
|
Tunet
|
2000-07-03 16:45:50
|
|
|
Någon som hört något?
IM Aksjen är fortfarande handelstoppad!
Vad beslutades på Generalförsamlingen i fredags?
|
 |
IM-depån?
|
haj
|
2000-07-03 15:10:17
|
|
|
Nu kommer jag inte åt IM-depån. Är detta riktigt? Vad har hänt med pengarna som fanns där i så fall?
|
 |
Övergång O till SBI
|
fg
|
2000-07-03 14:41:59
|
|
|
När skall vi få se den första övergången från O-listan till SBI-istan?
Enligt min mening kommer denna riktningen snart att inledas, jag skall återkomma när jag vet mer.
|
 |
Konftel
|
SäkerPåSinSak
|
2000-07-03 14:35:22
|
|
|
Sälj inte Konftel.
Kan bli nått myket stort
av den aktien.
|
 |
NordNet - Innovationslistan
|
Tunet
|
2000-07-03 11:11:38
|
|
|
Nu har man tagit bort IM-rubriken för kursinfo.
Det verkar som all kursinfo även för Innovations-
listan ska ske under rubriken SBI.
Jag menar att man måste SYNLIGGÖRA Innovationslistan med en egen rubrik för att dra
till sig uppmärksamhet.
NordNet är ju den största
skandinaviska internethandelplatsen,tror jag.
Fondbörsen synliggör Attract 40 och Nya Marknaden
men Innovationslistan får man leta sig fram bland
alla andra aktier på SBI. Inte lätt för den
oinvigde.
|
 |
Konftel
|
Vilrådig
|
2000-07-03 10:50:35
|
|
|
Hade tänkt att sälja av lite Konftel aktier är det rätt läge?
|
 |
PLURA
|
Källström
|
2000-07-02 22:26:10
|
|
|
Jag tror sommaren är rätt tid för inarbete av det nya handelsystemet,Tellus.
Fler Banker/FK kommer att ansluta sig,och jag tror som du att skillnaden på deras datasystem är det största problemet.
Carnegie är en "diva firma" som säkert kommer att sträta imot ett bra tag,men VI klarar oss utam dem!
Nu kör vi grabbar så att vi får fart på Innovationslistan!!!
|
 |
PLURA
|
Boxarn
|
2000-07-02 19:29:58
|
|
|
Du missuppfattade nog något det där med 20%. Själv
anser jag att oddsen för framgång är betydligt
bättre. Jag tror i själva verket att risken för
ett misslyckande är liten. Vad jag menade var att
även de som har en betydligt mer skeptisk inställ-
ning till SBI än vad jag har bör fundera om det nu
inte är dags att kliva på. Detta med tanke på den
mycket stora kursuppgång vi kan förvänta oss om
utvecklingen för företaget blir positiv. I synner-
het som jag tror att ledningen har fler kort i
rockärmen.
|
 |
Boxarn
|
PLURA
|
2000-07-02 19:13:01
|
|
|
Du skrev i ett av dina inlägg att chansen att SBI skulle lyckas var ca. 20%.
Jag anser att den procentsatsen var för hög INNAN SHB,Enskilda och Nordbanken skrev på för Tellus.
I dagsläget anser jag att chansen lätt har stigit över 50%.
Nu gäller det bara att få med Swedbank,Alfred B. och Carnegie, då är vi nog uppe i ca.75-80% chans.
Vad jag har hört från SHB så är det inte själva Tellus, som är orsaken till den låga omsättningen.
Tellus fungerar mycket bra.
Problemet är att alla banker/FK har olika datasystem, som gör att det tar tid att koppla upp sig mot Tellus.
Kanske sommaren är perfekt att fixa det problemet, när omsättningen på aktiehandeln ändå är låg.
Ha´de....
|
 |
manne
|
Boxarn
|
2000-07-02 18:34:16
|
|
|
Nej, jag vet inte på vilken lista dessa företag
kommer att notera sig. Vad jag däremot tror mig
veta är att dessa båda företag är relativt säkra
kort om också - framför allt vad gäller Parisab -
tillhörande de IM-företag med något begränsad po-
tential. (Åtminstone vad man i dagsläget kan skön-
ja.) I jämförelse med större företag tror jag dock
att kursutvecklingen blir bättre.
Jag äger aktier i Sonesta men inte i Parisab.
|