 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
Gusten
|
sixten
|
2000-09-24 13:35:06
|
|
|
Ang SBI, svårt att säga hur kursen utvecklas på kort sikt, på lång sikt så tror jag att det är köpläge!
|
 |
Ralph
|
Vinnare
|
2000-09-23 16:42:36
|
|
|
Ett fel torde vara att det inte var kontant betalning.
|
 |
Spray
|
Ralph
|
2000-09-23 16:09:40
|
|
|
Spray har det inte lätt. Igår rasade de 22% (lika mycket som Intel på NASDAQ.) ner till 6200 kronor. Vad är felet med Lycosaffären? Var det inte uppköp Spray strävade efter? Är det bara IT-oron? Om det är så borde det väl vara köpläge?
|
 |
Bedminister
|
Vinnare
|
2000-09-23 12:56:58
|
|
|
Hämtat från Epo.com
Bedminster till O-listan tidigast i oktober
den 22 september 2000
Komposteringsföretaget Bedminster noteras på O-listan senare i höst, tidigast i oktober. Det framgår av ett pressmeddelande. Företaget, som tidigare hette Rondeco Scandinavia, noterades på SBI:s Innovationslista 7 juli och har tidigare hoppats på en O-listenotering redan i september.
I slutet av juni beslutade bolagsstämman att en nyemission riktad till aktieägarna skulle genomföras mellan 7 och 31 juli. I går meddelade bolaget att nyemissionen på cirka 41 miljoner kronor i Bedminster fulltecknades.
Kapitaltillskottet kommer bland annat att användas till förvärv och marknadsföring.
En utländsk börsnotering på främst Nasdaq kan komma att bli aktuell om några år som ytterligare en del i företagets internationella expansion.
(EPO.com)
|
 |
CashGard!
|
Minken
|
2000-09-23 08:14:47
|
|
|
Men varför insaider har sålt 75000 aktier?
|
 |
Cashguard
|
Vinnare
|
2000-09-23 07:31:36
|
|
|
I en analys av Börsinsikt skriver man bl a att aktien på rådande nivåer känns rimligt värderad om än något undervärderad.
Att vi kan få se en rekyl i aktien
är inte omöjligt då ett svagt resultat kortsiktigt kan hämma aktiekursen. Skulle aktien komma ner mot 12 kronor är det ett bra köpläge.
|
 |
Idag och SBI
|
Gusten
|
2000-09-22 18:15:28
|
|
|
Det blev en rejäl nedgång och uppgång på samma dag. Vad var det som fick börsen att gå upp på em? Nasdaq? SBI har sjunkit tillbaka till 5,50 nu... Är det läge att gå in Sixten?
|
 |
Bear
|
insider
|
2000-09-22 09:02:53
|
|
|
Tack för redogörelsen. Var det en medveten lustig felskrivning av "sort nätverk", eller ska de satsa på skumma bolag i Danmark? (sort=svart) ;)
|
 |
Sbi-Holding i finanstidningen
|
IM-specialisten
|
2000-09-21 22:26:04
|
|
|
Comeback för SBI-listan
Intresset för att notera sitt bolag på SBI-listan har ökat markant under hösten. SBI Marknadsplats räknar med 10-15 nyintroduktioner före nyår. Samtidigt har Nya Marknaden märkt en betydande nedgång i noteringsintresset på sin lista.
dag tigerstedt
dag.tigerstedt@fti.se
08-50624542
"Jag ser väldigt positivt på marknaden framöver, det är en otroligt massa bolag som är intresserade av att noteras", säger Torbjörn Nordlöf, som är ansvarig för noteringar på SBI Marknadsplats.
En tydlig förändring har skett sedan i våras då intresset för en notering på Nya Marknaden var i topp, samtidigt som SBI-listan drogs med stora störningar i sin handel och ett svalt intresse från bolag som ville få sin aktie noterad.
"Det var ett stort intresse under våren, men nu har det varit betydligt mindre", säger Christina Ploom från OM Stockholmsbörsen, vilka är de som organiserar handeln på Nya Marknaden.
Christina Ploom menar att anledningen till det minskade intresset dels är det svagare marknadsklimatet och dels den senaste tidens turbulens kring Net Capital, som är noterat på Nya Marknaden. Trots det minskande intresset tror Christina Ploom att Nya Marknaden kommer att introducera cirka 5 nya företag under hösten. Torbjörn Nordlöf är dock betydligt mer optimistisk.
"Jag jobbar idag aktivt med mellan 10-15 företag som ska in på listan före årsskiftet, sedan har jag kontakt med ytterligare ett antal bolag mer inofficiellt."
Enligt Torbjörn Nordlöf är det fortsatt en övervägande andel IT-relaterade bolag som söker sig till en notering, men det finns även ett stort intresse från biotekniksektorn.
Det är en betydlig skillnad mellan en notering på SBI-listan och en notering på Nya Marknaden. En notering på Nya Marknaden innebär att bolaget blir inofficiell noterad (onoterat) och handeln på aktielistan är inte auktoriserad. Skillnaden är att det noterade bolagets sponsor på Nya Marknaden även sköter övervakningen av bolaget. SBI-listans noterade bolag följer samma krav som gäller för bolagen på Stockholmsbörsen.
"Nu har förtroendet vänt för vår marknadsplats och främst har intresset för våra noterade bolag ökat väldigt kraftigt från utlandet", säger Ulf Cederin som är VD på SBI-Marknadsplats och fortsätter;
"Skillnaden på noterat och onoterat har blivit mycket viktigare och det är mycket positivt för oss att bolagen och dess ägare uppmärksammat den skillnaden."
Ulf Cederin menar även att de på SBI-listan noterade bolagen inte längre uppfattar noteringen som en språngbräda till O-listan, utan att bolagen i allt större omfattning väljer att stanna kvar vid sin notering på SBI.
"Nuförtiden går inte bolagen vidare till O-listan utan de väljer att stanna kvar i större utsträckning. Att ett bolag som Metro väljer att notera sin aktie hos oss är ett gott betyg på det stora förtroendet för vår handelsplats", avslutar Ulf Cederin.
|
 |
Egatan =Kartena AB
|
vonk 69
|
2000-09-21 21:17:25
|
|
|
Egatan heter nu Kartena AB.
Kan handlas på www.inoff.nu
Passa på att handla , bolaget går mycket bra och inom en nära framtid så kan det ramla in ett flertal stora ordrar.
mvh
|
 |
IMÄ på Berns
|
Bear
|
2000-09-21 20:30:08
|
|
|
Allmänt "tugg" om innehav, utveckling, halvårsrapporten m.m.
Bl.a. behandlades det aktuella riskkapitalläget i Sverige, konsolidering & utslagning förväntas.
Styrelsen har en vision om ett portföljvärde inom 1-2 år på ~800 milj. !!!
Ökning skall ske dels organiskt, (tillväxt), dels med uppköp.
IMÄ skall de närmaste åren söka sig ut till våra grannländer, expansionen skall dock ske försiktigt med någon eller några lokala spelare med sort nätverk som långsamt får "växa" in i IMÄ.
Minus på träffen: - snålt med tilltugg.
Plus på träffen: - välbesökt, nästan fullsatt.
- gott vin.
|
 |
Bedminster
|
Björn R
|
2000-09-21 20:07:31
|
|
|
SAXAT FRÅN SBI ONLINE
PRESSMEDDELANDE
Bedminster AB
(fd Rondeco Scandinavia AB)
Emissionen fulltecknad
Den emission som beslutades på bolagsstämman den 27 juni 2000 har fulltecknats.
Emissionen fulltecknades (ca 41 Mkr), varav ca 70% med företrädesrätt. Resterande har i huvudsak tecknats utan företrädesrätt av Livförsäkrings AB Skandia, Banco Fonder, Catella kapitalförvaltning och C.K.E Investment Corporation till den av bolagsstämman fastlagda emissionskursen 2:15 kr.
Ansökan om notering på O-listan
I och med emissionens genomförande har arbetet inför en notering på Stockholmsbörsens O-lista påbörjats och Stockholmsbörsen har utsett revisorer att utföra det sedvanliga granskningsarbetet. Styrelsen har beslutat att inför O-listenoteringen utarbeta ett aktuellt noteringsprospekt på basis av emissionsprospektet och de senaste månadernas utveckling och affärer. Arbetet med prospekt samt granskning pågår. Stockholmsbörsens bolagskommitté kommer därefter att fatta beslut angående Bedminsters notering på O-listan. Detta kan tidigast ske under oktober månad.
---------------------------
Björn R:s kommentar: O-listenoteringen var "utlovad" till september. Senareläggningen till tidigast oktober enligt ovan är förstås trist - men inte direkt oväntat för oss "som varit med". Sannolikt beror förseningen på det omfattande analysarbete som måste till nu när Bedminster snabbt blivit ett världsledande företag inom sitt område. Med verksamhet i alla världsdelar - utom Antarktis (ännu så länge men vänta bara …)
För mer information
Anders Byström, verkställande direktör
Tfn: 08 52 03 59 00
Mobil: 0706 72 02 27
www.rondeco.se
|
 |
Bedminster
|
QRT-OV
|
2000-09-21 18:34:47
|
|
|
Vet inte om det är någon nyhet men emissionen är
fulltecknad enligt svensk börsinfo kl 16.55
|
 |
Sbi-Holding
|
IM-specialisten
|
2000-09-21 16:01:59
|
|
|
SBI: VD ULF CEDERIN HAR NETTOKÖPT 60.000 B-AKTIER
DIREKT 2000-09-21 15:36
SBI: VD ULF CEDERIN HAR NETTOKÖPT 60.000 B-AKTIER
STOCKHOLM (Direkt) Ulf Cederin, VD för SBI Holding,
har under perioden 1-9 september både köpt och sålt aktier i
bolaget, enligt Finansinspektionens insiderlista.
Sammantaget har han sålt 40.000 B-aktier och köpt
100.000 aktier, det vill säga ett nettoköp på 60.000
B-aktier.
Efter transaktionerna äger han just 60.000
B-aktier./KA
Artikelnummer: 18779
|
 |
Minken
|
Mandel
|
2000-09-21 15:29:37
|
|
|
Precis vad jag också gjort.
Till mig sa han att det kommer nog gå snabbare än
man tror (vad nu det innebär).
Jag sa att det är nog bäst det för annars finns ju
alltid möjligheten att byta till S-E-B.
|
 |
Orderdjupet?
|
Minken
|
2000-09-21 14:55:49
|
|
|
Jag ringde till NORDNET och frågade när vi få se orderdjupet minst 3 nivå men helst samma som gamla IM-system hade, var det 10 nivå.Jag tro att det är bra att flera ringer/frågar och sätter TRYCK på teknikerna.
Han kunde inte ge exakt datum men få se. Jag sa att era konkurenter åker förbi er, snabba på!
|
 |
Bedminster
|
outsider
|
2000-09-21 13:38:58
|
|
|
När sker flytten för Bedminster till O-listan? Är det nån som vet?
Tack........
|
 |
TAGMASTER! INSAIDER!
|
Minken
|
2000-09-21 10:52:55
|
|
|
Gunnarsson Staffan omstämpling 2MILJ/aktier.
Total innehav 2,72milj/aktier.
|
 |
O3 Games
|
Gusten
|
2000-09-21 10:38:25
|
|
|
Jag hoppas att det var många som hoppade på mina köpråd när kursen låg i 3 kr. Nu är köpsidan på 6,1 kr!!!
|
 |
IMÄ
|
insider
|
2000-09-21 10:31:33
|
|
|
info från mötet, någon?
|
 |
Cellpoint/Unwire
|
Laban
|
2000-09-21 09:23:07
|
|
|
Det verkar tuffa på bra för Cellpoint/Unwire. Den här nyheten är i och för sig några dagar gammal.
Unwire får ny telematikorder värd 26 miljoner kronor
Stockholm, 8 september. CellPoint Inc. (Nasdaq: CLPT; www.cellpt.com)
Unwire AB, dotterbolag till Nasdaq-noterade CellPoint Inc., har tecknat avtal med irländska ItsMobile om leverans av 8 500 GSM-servrar. Servrarna ska användas i bland annat varuautomater för kommunikation med en ledningscentral. Ordern är värd motsvarande cirka 26 miljoner kronor och löper över två år. För två veckor sedan fick Unwire en liknande order, värd omkring 70 miljoner kronor, från Tyskland.
|
 |
O3 Games
|
Gusten
|
2000-09-20 20:07:44
|
|
|
Handlat mellan 4,5 och 5,5 idag, senast betalt 5 kr.
|
 |
Signa Tur
|
Vinnare
|
2000-09-20 14:11:25
|
|
|
Besked om O-listenotering har redan kommit (om jag minns rätt). Noteringen sker 5 dec vill jag minnas.
|
 |
kurt
|
Vinnare
|
2000-09-20 14:10:21
|
|
|
Det är absolut ingen konkurrent, möjligen ett komplement. Bolagen som finns där uppfyller som regel ej kraven för listning på SBI.
|
 |
DNG - aktietips
|
Signa Tur
|
2000-09-20 13:54:28
|
|
|
Snart kommer det att hetta till om DNG. Man har lämnat en bra 8-månadersrapport som visar att man tar kunder från konkurrenterna. Man väntar besked om O-listenotering när som helst. Man är också först i Sverige med att använda CRM (Customer Relationship Management) som nav i marknadskonsulteriet. Detta arbetssätt har stora fördelar för kunden (slipper fler leverantörer, slipper teknikberoende) och aktören (man får med mer av värdekedjan och man får trogna kunder). Traditionella reklammakare är livrädda för DNG (och Acom) och försöker ofta baktala dem, förgäves.
|
 |
Biogaia: Avtal med McNeil värt flera tiotals miljoner kronor
|
sixten
|
2000-09-20 13:03:35
|
|
|
Trevlig nyhet ang. Biogaia, från Ticker:
Bioagaia betraktar McNeil-avtalet
som koncernens hittills viktigaste med
en betydande fakturering med en positiv
påverkan på resultatet redan under in-
nevarande kvartal.
|
 |
Focal Point
|
under luppen
|
2000-09-20 10:01:38
|
|
|
Alla verkar ha glömt Focal Point.
Denna vecka: Provision på 1,7Mkr från samarbetet med i2
Förra veckan: Order på 1Mkr från ericsson
Förrförra veckan: Listbyte till SBI
|
 |
Ny spelare
|
kurt
|
2000-09-20 09:11:57
|
|
|
Sitter och läser DI idag om den nya "börslistan" som dykt upp på marknaden. Företaget heter Inoff och låter prvatpersoner och kommisionärer mfl annonsera ut sina aktier på sidan. Har själv varit inne på sidan men inte registrerat mig ännu.
Kan denna listan komplettera SBI-listan eller får det anses vara en ren konkurrent?
|
 |
www.sbi-marknadsplats.com
|
BenDover
|
2000-09-20 08:30:59
|
|
|
De borde börja uppdatera startsidan. Man tror att det inte sker ett dugg(vilket det kanske inte heller gör).
|
 |
Tunet
|
SäkerPåSinSak
|
2000-09-20 08:25:59
|
|
|
Nu får man nog ändå
ta i beaktande att
Tellus varit i drift
i bara 4 månader.
Det viktigaste är nu
att handeln fungerar
till 100%.
Sen kan man börja hårdsatsa.
Ge dom lite tid bara, så
ska du se att det kommer
att hända saker under
hösten.
|
 |
Aggresivt OM - passivt Sbi
|
Tunet
|
2000-09-20 08:02:51
|
|
|
Återigen syns OM som en kraftfull och handlings-
kraftig börs. Läs Dagens Industri om Jiway och
Europabörsen som tänks starta i november månad.
Tidigare lade OM ett fräckt bud på Londonbörsen,
beslutsamt kastade ut bluffbolagen från Nya
Marknaden. Det händer något hela tiden med OM!
Tyvärr har Sbi hamnat i ett dödläge, inga
nyheter bara TYSTNAD. Vad händer med deras
satning på utländska aktörer. Ska OM återigen
ta hem spelet? Vakna Sbi innan det är för sent!
|
 |
>Ralph
|
Rondecorules
|
2000-09-19 21:48:15
|
|
|
Japp! på Nya Marknaden, de som hade Nordiska som FK kunde teckna sig innan börsintrot, men nu alltså tillgänglig för oss övriga.
Tror visst att Aspiro har pinkat på samma revir(Elektroniska signaturer), med ett Irländskt företag som samarbetspartner,
men har inte koll på hur konkurrensen egentligen är...
mvh
|
 |
Rondecorules
|
Ralph
|
2000-09-19 21:12:27
|
|
|
Är Sign On noterade?
|
 |
Erik Åsbrink gör skäl för styrelsearvodet?
|
Rondecorules
|
2000-09-19 20:17:14
|
|
|
Möt Erik Åsbrink och ledningen för Sign On!
Sign On finns i Postens monter C01:19 (C-hallen) på Secure IT-mässan i Älvsjö för att visa hur du kan hämta hem ett ner elektroniskt avtal eller blankett till sin dator, elektroniskt signera det och i nästa steg skicka avtalet/blanketten via Internet!
Vad är en kvalificerad elektronisk signatur?
Vad är det för skillnad mellan ett mjukt certifikat och Postens elektroniska ID-kort?
När kommer en elektronisk signatur att jämställas med ett undertecknat dokument?
Hur kan denna teknik användas av företag, myndigheter och privatpersoner?
Vill du träffa Erik Åsbrink, Bosse Falgard (VD Sign On) och Andreas Halvarsson (vVD Sign On) finns vi i Postens monter C01:19 den 21 september 10.00 till 12.00. Andreas Halvarsson är även en av författarna till boken "Elektroniska signaturer, håll e-ländet bort från dina e-affärer" som kommer i början av november.
För mer information kontakta Informationsansvarig på Sign On, Lotta Sandström telefon 08-555 290 00 eller e-mail lotta.sandstrom@signon.se
Läs mer om mässan på http://www.networkstelecom.com under Secure IT.
Stig Malm på börsmatchen&Erik Åsbrink på Mässan
förra generationens politiker och fackföreningsfolk
gör sig påminda;o)
mvh
Rondecorules
|
 |
K-G
|
Vinnare
|
2000-09-19 19:46:09
|
|
|
Om det inte upprepas tror jag inte att trovärdigheten tar så stor skada. Stockholmsbörsen har vid flera tillfällen de senaste månaderna haft långa avbrott.
|
 |
SBI-fallisemanget
|
K-G
|
2000-09-19 18:56:46
|
|
|
Vet någon varför handeln låg nere idag? Mycket irriterande och dåligt för trovärdigheten...
|
 |
O3 Games, nyhet
|
Gusten
|
2000-09-19 14:28:07
|
|
|
[2000-09-19]
Högt betyg för O3 Games nya spel The Outforce
Datorspelet The Outforce, som lanseras den 25 september av PAN Interactive Publishing, får högt betyg i svenska upplagan av PC Gamer, Sveriges största och mest inflytelserika speltidning.
|
 |
O3 Games
|
Gusten
|
2000-09-19 14:25:40
|
|
|
4 kr mot 4,5 kr nu.... Något är def på gång där
|
 |
Visst
|
Mandel
|
2000-09-19 12:41:28
|
|
|
Så det säger du.
Vare sig du vill eller inte, så kommer jag att
stanna här.
|