 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
Telia utan licens!
|
Börje Dahlén
|
2000-12-16 11:11:08
|
|
|
Otroligt pinsamt! PTS meddelade alldeles nyss att Telia blir utan licens:
PRESSMEDDELANDE
16 december 2000
UMTS-tillstånd till: Europolitan, HI3G, Orange och Tele2
Post- och telestyrelsen, PTS, har idag beslutat att tilldela följande företag UMTS-tillstånd: Europolitan, HI3G, Orange och Tele2. Alla fyra har utfäst sig att täcka minst 99,98 procent av Sveriges befolkning redan i slutet av 2003. De har i sina ansökningar visat att de kan klara av sina mycket omfattande utfästelser.
– Sverige kommer att få den bästa UMTS-täckningen i Europa och även landets glesbefolkade områden kommer att få del av den nya tekniken, säger PTS generaldirektör Nils Gunnar Billinger.
Tio företag lämnade den 1 september in ansökningar om UMTS-tillstånd till PTS. Analysen av ansökningarna gjordes i två faser. I den inledande prövningen undersökte PTS om företagen i sina ansökningar kunde visa att de klarar av sina egna utfästelser vad gäller täckning och utbyggnadstakt. PTS undersökte företagens finansiella kapacitet, planernas tekniska och affärsmässiga genomförbarhet samt företagens sakkunskap och erfarenhet från mobilteleområdet. I den inledande prövningen underkändes ansökningarna från följande företag, främst på grund av:
Broadwave: brister i teknisk genomförbarhet
Mobility4Sweden: brister i finansiell kapacitet
Reach Out Mobile: brister i teknisk genomförbarhet
Telia: brister i teknisk genomförbarhet
Tenora: brister i finansiell kapacitet och teknisk genomförbarhet
De fem företag som godkändes gick vidare till fas två: den fördjupade prövningen. Där rangordnades de efter hur omfattande täckning och snabb utbyggnad de utlovat. Täckning och utbyggnadstakt bedömdes med hjälp av ett poängsystem. Europolitan, HI3G, Orange och Tele2 fick 3977 poäng, vilket är maximalt antal poäng. Telenordia Mobil fick 3940 poäng och blir därmed utan tillstånd.
Tillstånden gäller från och med den 16 december 2000 till och med 31 december 2015. De fyra tillståndshavarna får tillgång till frekvensutrymmet för UMTS den 1 januari 2002.
Läs beslutet här (dokumentet är uppdelat i tre delar):
Bakgrund och bedömning.
Inledande prövning.
Fördjupad prövning och avgörande.
För vidare information:
Katarina Kämpe, informationschef, tel: 08-678 55 15.
--------------------------------------------------------------------------------
Post- och telestyrelsen är den myndighet som bevakar tele-, IT-, radio- och postområdena. Målet är att alla i Sverige ska ha tillgång till effektiv och prisvärd kommunikation inom dessa områden, och att radiospektrumet används på bästa sätt.
|
 |
ISEC
|
TRGM
|
2000-12-16 01:15:18
|
|
|
Kärnkraftverk som han snacker om(det har ha gjord sen 96)heter Tjernobyl.De ska filma Amerikanska turister och sälja filmer som souvenir.Det är det enda som ISEC är kapabel numera
|
 |
Björn R!
|
TRGM
|
2000-12-16 01:11:23
|
|
|
Hade han inte den blå färgen i gamla Derank?
Han har förtjänat det!
Till Björn: Kan du skriva angående aktuella intäkter för BEDMINSTER?
|
 |
-> Insider
|
Mandel
|
2000-12-15 19:51:38
|
|
|
Jag instämmer helt och fullt med dig.
Björn R kommer med mycket värdefull
information, medan övriga (till 90%),
bidrar med diverse tyckande och köp/säljtips.
Därmed inte sagt att dessa skribenters innlägg
inte är intressanta att ta del av.
Men man kan diskutera hurvida dessa personer
förtjänar att ha en "status" som tex Sixten,
LarsÅke, du, mfl saknar.
|
 |
Blå inlägg
|
insider
|
2000-12-15 18:25:00
|
|
|
De som skriver fakta som vi inte redan vet är de som är värda en högre status. Jag kan bara komma på en som uppfyller det kriteriet och det är Björn R.
|
 |
Vilka är igentligen värda att bli blåa???????
|
Lars Åke
|
2000-12-15 17:46:04
|
|
|
Dom som skriver mycket, men som oftast har fel i sina antaganden och köprekomendationer?
Eller ska dom som kanske skriver mindre, men har en förmåga att hitta rätt köpläge...och framförallt....rätt säljläge, även om det gör en impopulär ;-) ???
Ja det kan ni ju fundera på i helgen *s*
Vänligen
|
 |
Re Insider
|
Lars Åke
|
2000-12-15 17:32:26
|
|
|
Ligger marginellt back, men då jag sålde dessa aktier i våras, till kurser som var 3-4gg högre så är jag mycket nöjd.
Lika lite som jag prickade in absoluta toppen (även om det var ganska nära), lika lite lär jag lyckas köpa på absoluta botten.
Men om 6-12 månader så har dessa inköp säkert blivit mycket lönande.
Sitter fortfarande med ca 40% i likvida medel, så fyndköpen lär fortsätta.
Funderar faktiskt på lite chansköp i tex Icon eller något annat IT-relaterat papper.
|
 |
65 öre (Neti/Prevas/B2-express/Astra)
|
Robux-Specialisten
|
2000-12-15 16:16:52
|
|
|
Ni kommer i håg när experter hoppade av från Ericsson och bildade Netinsight. Nu har experter hoppat av från Astra Zenica och samma sak håller på att hända i Elevate. Klockren styrelse! och dotterbolag som ligger helrätt i tiden som kan jämföras med bolagen i rubriken.
ELEVATES DOTTER BOLAG:
TECTOWN:
International, har rekryterat ett tiotal högkvalificerade experter som hoppat av från AstraZenecas IT- avdelning i Södertälje. Driftchefen på Astras IT- avdelning, Kenneth Nykvist, och hans medarbetare, har under 15 års tid utvecklat Astras datacenter. Om två år förväntas omsättas 200 Mkr. TecTown räknar med att till årsskiftet ha fördubblat personalstyrkan till cirka 50 anställda.
Software Express AB: affärsidé är att vara en heltäckande leverantör av datorprodukter.
Streamingfridge:
Lars Weiss bakom nytt bolag med tv på nätet.
Elevate köper WAPS World Applications: rankat som ett av Europas mest intressanta IT-företag.
Ukrainska: förvärvet innebär att Elevate får tillgång till högkvalificerade programmerare med över 12 års erfarenhet av systemutveckling till sjukvård- och telekomsektorn.
Elevate: Har 80 milj aktier inkl alla dotterbolag. Börsvärde: ca 50 miljoner. Lista:Inofficiella noteringar.
KURS:ca 0,7 kr
www.tectown.se
www.softwareexpress.se
www.streamingfridge.se
www.nextgensystems.com
(WAPS World Applications)
(ukrainska)
|
 |
Isec
|
Mr Rockefeller
|
2000-12-15 14:11:16
|
|
|
Jaha, Isec fortsätter sin vana trogen att inte nå upp till tidigare lämnade prognoser.
Pratade precis med Niklas Barringer som inte ville säga från vilket land kärnkraftverket är. Kan eventuellt röra sig om det ryska kärnkraftverket, som ju är det enda som Isec gått ut och sagt att man offererat till. Å andra sidan har en lokal leverantör tagit ordern, så... (undrar om det finns ryska ftg med den kompetensen?).
I övrigt har man ännu inte lyckats få tag på vare sig produktansvarig eller affärsområdesansvarig som man annonserade efter för två och en halv månad sedan. Intressanta ansökningar hade man i vart fall enligt Hans-Åke Teinvall fått in för halvannan månad sedan (när ansökningstiden gick ut), men antingen har Isec eller de sökande fått kalla fötter.
Allianser och partnerskap berör främst ftg som har foten inne i kärnkraftsverksindustrin "på plats", eftersom Isec nu kommit på att det kan vara svårt att sälja till utländska kätnkraftverk när man sitter i Sverige.
Hur det går med Securitas/Thomson ville Niklas inte svara på.
Med tanke på att Isec inför det kommande året lär ha en likviditet på ca 5 mkr efter årets brakförlust tog jag tillfället i akt att diskutera en eventuell nyemission. Niklas betonade att de har mkt god kontroll på sin ekonomi, bl a genom att de gör scenarier osv. Men trots detta pekar ju allt på att det lär behövas påfyllning om ett tag. Till dagens aktiekurs lär det bli svårt att få in några pengar.
Jag presenterade idén att göra en riktad emission till institutioner till en högre kurs än nuvarande aktiekursen, motiverat med att aktiekursen inte avspeglar bolagets värde och att det inte går att köpa aktier i volym för en institution till dagens aktiekurs osv. Det tyckte Niklas var en intressant tanke.
Slutligen: Varför bryr jag mig så mkt om Isec?
Svar: Jag har alltid trott på bolaget och bolagets utgångsläge: Att på basis av överlägsen teknik etablera sig i en växande men outvecklad bransch. Kommer Isec bara igång kan bolaget bli mkt lönsamt, produkterna innehåller mkt programvara vilket ger stora vinster när volymerna växer. Jag är övertygad om att produkterna håller tekniskt; jag har sett Isecs system och jobbar själv i systembranschen så jag vet vad jag talar om. Problemet har varit försäljningsförmågan. Personligen tror jag att en mera försäljningskompetent VD skulle kunna betyda mycket.
Till dagens kurs värderas Isec till ca 10 mkr. Det är en löjligt lågt för ett bolag där uppsidan trots allt måste anses som mkt stor. Bolaget har fått god respons och har en stor offertstock; de tidigare delårsrapporternas uppgifter om "förfrågningar" från utländska kunder betyder i praktiken offerter. Skulle bolaget komma igång med fsg på allvar, vilket det trots allt finns goda chanser till, och nå sina prognoser på 74 mkr för år 2003, borde bolaget då med tanke på de goda tillväxtchanserna och bolagets teknikinnehåll värderas till ett P/S-tal på 3, eller ett börsvärde på 225 mkr. Det ger en dryg tjugodubbling jämfört med dagens aktiekurs.
Även mot bakgrund av dagens bakslag kan inte rekommendationen vara något annat än starkt köp.
|
 |
> Lars Åke
|
insider
|
2000-12-15 13:03:07
|
|
|
Hur har det gått med dina senaste inköp av Sbi-holding, Sonesta och Robux?
|
 |
Optovent
|
sixten
|
2000-12-15 12:10:05
|
|
|
Optovent: Får order på OEM kretskort.
Från Ticker:
"Optovent har fått sin första stora
order på OEM kretskort. Marconi Medical
i Finland har gjort en beställning som
gäller under tre år. En order är värd
minst 1 Mkr och därtill kommer
förbrukningsmaterial.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Första leverans beräknas ske under
kvartal ett 2001."
Känns som att det håller på att lossna. Köparna ligger nu på 8.80 kr. Jag lägger en köporder på 10 kr så får vi se om den går igenom.
|
 |
Investor
|
sixten
|
2000-12-15 11:45:52
|
|
|
Det var tydligen Ebners BZ Gruppe som köpt på sig 5.1 % av aktierna i Investor. Med tanke på Ebners tidigare affärer så kan vi räkna med att det kommer hända saker i Investor.
Från Fti: "I ABB har Ebner drivit frågan om att utjämna röstskillnaderna mellan olika typer av aktier, något som också har genomförts. Att utjämna rösterna i Investor skulle dramatiskt minska Wallenbergsfärens grepp om bolaget. Och enligt Schiltknecht är det en av de idéer som man kan tänka sig att driva igenom."
Skulle man ta bort röstskillnaderna i Investor så är detta en dramatisk förändring i svenskt näringliv och en kraftig försvagning av Wallenbergssfärens maktställning.
|
 |
Hej!!! Lars Åke här ;-)
|
Lars Åke
|
2000-12-15 11:31:39
|
|
|
Skulle bara meddela er andra att idag ska det fyndköpas på SBI listan.
Eller vad sägs om dom senaste fynden som Bedminster för 1:10 och Ecta för 1:00.
Mer kommer *s*
|
 |
ISEC når inte prognos
|
insider
|
2000-12-15 10:40:34
|
|
|
Bolaget har förlorat en order till ett utländskt kärnkraftverk som gjorde sin upphandling hos
en lokal leverantör.
Detta medför att bolagets orderstock vid årsskiftet kommer att vara betydligt lägre än
tidigare beräknat och innebär även att resultatet för innevarande år blir avsevärt sämre än
det som meddelades i den senaste kvartalsrapporten som var - 6,4 Mkr. Bolagets likvida
medel uppgick per 30 september till 8,4 Mkr.
Under andra kvartalet 2001 kommer ISEC att lansera en ny produkt som kompletterar det
befintliga produktprogrammet. Denna produkt kommer att tillgodose marknadens behov av
mindre och mycket flexibla säkerhetslösningar.
ISEC utvärderar för närvarande möjligheterna till allianser och eventuella partnerskap i
syfte att stärka bolaget och dess position samt skapa lokal förankring på olika marknader.
I den pågående internationaliseringen av bolaget har nu den nya hemsidan kommit på
plats. Information kommer att ske på engelska, med undantag för den finansiella
informationen som presenteras på svenska.
För ytterligare information, vänligen kontakta:ISEC: Niklas Barringer, telefon 042-33 48 02,
eller Hans-Åke Teinvall, telefon 042-33 48 06 eller se bolagets hemsida www.isec.nu
(15 december 2000)
|
 |
CARTESIA SKAPAR FYRA AFFÄRSVERKSAMHETER
|
Jonne
|
2000-12-15 08:45:24
|
|
|
Cartesia är ett IT-företag med fokus på att tillhandahålla specialistkompetens, produkter och lösningar inom teknikområdena geografisk informationsbehandling och positioneringsteknik. Cartesias produkter och lösningar används för att öka företags analys-, planerings-, dokumentations- och presentationskapacitet samt därigenom konkurrenskraft och kundnytta . Cartesias produkter och system värdeladdas ytterligare med spjutspetsteknologi inom databashantering, geokodning samt unika informationsmängder.
Kombination av bred IT-kompetens, specialistkompetens inom spatial information samt kundförståelse och erfarenhet tillsammans med produkter och tjänster placerar Cartesia i en ledande position på marknaden inom en rad olika marknadssegment och tekniknischer.
Cartesia är idag en av ledarna inom:
- Spatiala informationssystem
- Databasdrivna geografiska affärssystem
- Web-housing och ASP tjänster för mobila och Internet baserade kartlösningar
- GPS teknologi
- Geokodad strategisk affärsinformation
För att öka fokuseringen har Cartesias uppdelats i fyra affärsområden:
1. Cartesia Spatial
2. Cartesia B.I.T.S. (Business Internet Telecom Solutions)
3. Cartesia P.L.U.S. (Position and LandUse System)
4. Cartesia Development
Cartesia Spatial:
Tillhandahåller lösningar, produkter och tjänster för den Infrastrukturella marknaden som framförallt förvaltar egen geografisk information.
Branscher: Offentliga organisationer, Kommuner, Telekom, Ledningsdragande
organisationer.
Cartesia B.I.T.S:
Tillhandahåller lösningar, produkter och tjänster med inriktning mot beslutstödssystem, marknadsanalyser, interaktiva karttjänster samt strategiska datamängder.
Branscher: Telekom, detaljhandel, fastighetsbolag, sälj- och marknads-avdelningar, informations- och systemleverantörer, kedjeföretag, CRM och .com-företag
Cartesia P.L.U.S:
Tillhandahåller lösningar, produkter och tjänster med inriktning mot skog, natur och miljö, samt datainsamling och transport/logistik med hjälp av GPS.
Branscher: Transport, skog, naturförvaltning och infrastrukturella organisationer
Cartesia Development:
Strategisk affärs- och produktutveckling med inriktning mot nya tillämpningar och teknik.
För ytterligare information kontakta:
VD John-Erik Haraldsson Cartesia Informationsteknik AB (publ)
Telefon: 0950- 120 05
Mobiltel: 070-643 93 01
|
 |
Robux SBI
|
Gusten
|
2000-12-14 19:58:37
|
|
|
Jag håller med Sixten om att kurserna kommer gå upp när försäljningarna för reaförluster uphört...
|
 |
Sbi ???
|
Tunet
|
2000-12-14 19:20:52
|
|
|
Sbi h borde inte ligga på denna låga nivå
trots det försämrade klimatet på risk-
kapitalmarknaden och försäljningar för att
uppnå reaförluster. Sbi tjänar ju pengar
även när aktierna går ner och med Cederins
luftslott?? om en börs och en Nordisk Marknad
(NGM) så borde aktien stå betydligt högre
i kurs. Är det så att förtroendet för Sbi har
miskat radikalt genom ständiga tidsförsjutningar/
ständiga prognosmissar (och framförallt löftet
i augusti/september till aktieägarna om info
inom kort angående de utländska aktörerna och
nya marknader) som gör att investerarna rycker på axlarna åt Sbi:s planer. Nyheten om en BÖRS och
NGM (Nordisk Groth Market) är ju så intressanta
i sig att kursen skulle gått spikrakt uppåt.
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-12-14 18:22:10
|
|
|
Även SBI ser intressant ut på nuvarande nivå för ett kort speck.
|
 |
Robux
|
sixten
|
2000-12-14 18:21:26
|
|
|
Robux borde vara ett givet speck för att köpa innan årskiftet och sälja efter när de som villta reaförluster har slutat sälja.
|
 |
Gôtt och se!
|
Mr Rockefeller
|
2000-12-14 17:40:05
|
|
|
Efter några dagars motvind gick Cashguard idag mot strömmen - upp 5,3% till 14kr samtidigt som börsen gick ner 1,3%.
Det har varit lite skriverier/information kring Cashguard sedan de släppte sin rapport. Är det någon här som har koll på det senaste som hänt i bolaget?
|
 |
Robux
|
Gusten
|
2000-12-14 17:08:18
|
|
|
Det var någon som skrev om Robux tidigare. Jag håller med om att Robux bör kunna leverera en nyhet före nyår. En liten nyhet kan resultera i en stor kursuppgång från nuvarande 15 öre.
|
 |
A Brand New World
|
Laban
|
2000-12-13 23:48:21
|
|
|
Efter att A Brand New Worlds VD och vVD sagt att de garanterar nyemissionen på 100 MSEK borde det aktuta kapitalbehovet vara löst. Kursen har varit nere i 15-16 kr idag... Klar kandidat att tjäna 20 % på korta affärer...
|
 |
OM svarar på konkurrensen
|
sixten
|
2000-12-13 15:34:59
|
|
|
OM Gruppen: Sänker avgifterna på derivatprodukter 40-50 % (Ticker)
|
 |
SBI
|
Fredd
|
2000-12-13 09:09:16
|
|
|
Nu börjar man tröttna på att se den utsträckta handen på SBI-sidan,lägg in kurserna i stället.
|
 |
Är det dax för ROBUX nu??
|
Tunet
|
2000-12-12 13:51:50
|
|
|
Kommer ett tillkännagivande snart om ett nytt
förvärv? Enl. senaste delårsrapporten så var
styrelsens bedömning att det kan bli aktuellt med ytterliggare en investering under innevarande år? SNART ÄR ÅRET SLUT och något bör komma i alla fall
en avsiktsförklaring. Förhandlingar med en part
i Nederländerna skulle intensifieras kanske
har man nått ett resultat.
Enl. min åsikt är ROBUX den mest intressanta
aktien för närvarande och också mycket billig.
It compaignet dotterbolaget stärker sina positioner inom itsäkerhet och har fått många
bra samarbetspartner. Vad säger Robux-specialisten?
|
 |
aPROch
|
insider
|
2000-12-12 13:41:17
|
|
|
aPROch: aPROch Tennis AB har tecknat Letter of Intent med...
Inkommet 2000-12-12 kl. 13:37 från BIT
aPROch Tennis AB har tecknat Letter of Intent med Förenade Arabemiratens tennisförbund
aPROch Tennis AB, som är ett dotterbolag till aPROch AB (publ.), har tecknat ett Letter of
Intent med Förenade Arabemiratens tennisförbund avseende utveckling, implementation och
support av ranking-, medlems.- och seriespelssystem. aPROch Tennis AB har under de senaste
åren varit delaktig i utvecklingen av Svenska Tennisförbundets ranking-, licens- och
seriespelssystem. aPROch Tennis AB administrerar detta systemet åt Svenska Tennisförbundet på
konsultbasis. För aPROch Tennis AB är detta Letter of Intent mycket glädjande då det helt följer
bolagets affärside om att etablera bolagets unika systemkunskaper även internationellt. Intäkter
kommer att genereras genom utlicensiering av mjukvaror och konsulttjänster i form av
implementation, support och utbildning. Utveckling av administrativa system för
tennisorganisationer kräver stora specialkunskaper. Bland annat så krävs ingående
regelkunskaper, erfarenhet från tennisspel på hög nivå samt kunskap om klubbars och
organisationers verksamhet. aPROch Tennis AB kan betraktas som unikt eftersom bolaget
besitter kompetens inom alla dessa områden i kombination med kunskap om systemtekniska
lösningar och produktutvecklingsrutiner. Detta innnebär att aPRoch Tennis AB kan skräddarsy
administrativa system för tennisorganisationer med kort utvecklingstid. aPROch AB (publ) har
genomfört en nyemission mellan den 8 november och den 1 december och kommer att noteras på
AktieTorget den 15 december. Ängelholm den 12 december 2000 För mer information kontakta:
Stefan Lundgren VD, aPROch AB (publ) 0431-41 77 80 0707-299 247 stefan@aproch.com
------------------------------------------------------------ Denna information skickades av BIT
|
 |
ECTA!
|
Minken
|
2000-12-12 13:34:09
|
|
|
Öpnat kontor under hösten i UMEÅ uthyrning till VATTENFALL. snart öpnar MALMÖ.Jag tycker att ECTA växer bra säkert värd satsa växande marknad aktien SBI-Väntelista och snart flygtning till SBI-listan.Jag tror att ECTA har botnad.
|
 |
Kylis
|
sixten
|
2000-12-12 10:58:14
|
|
|
Hängde inte riktigt med i det du skrev men jag ska kolla länken när jag får tid. Digitala signaturer mm är givetvis ett intressant område, nyttan är uppenbar.
Lycka till.
|
 |
Sixten
|
KYLIS
|
2000-12-12 10:05:20
|
|
|
Jo jag har/håller på att lägga upp matnytttig information kring bolaget. http://w1.923.telia.com/~u92303659/ies.htm
I och med att dom haft den ståndpunkten att avslöja knapphändig information innan lansering sker så finns information om vad som framkommit och då kretsar mycket kring Addtrust fn som likt Verisign sitter högst i hieraklin dvs utfärdar Certificat, dom är först med att kunna erbjuda Certificat enligt EU-norm (1 Jan) Kommer även att nu kunna utge hållbara namnteckningar på Internet. Men det är bara ett strategiskt ägande för IES (17% av aktierna i Addtrust) Sen finns det mer att tillägga men jag kommer att ligga i fas med IES och fylla i därefter.
|
 |
Kylis
|
sixten
|
2000-12-12 09:35:14
|
|
|
OK. Internet Express Scandinavia, är det ett publikt bolag?
|
 |
Bedminster
|
Björn R
|
2000-12-12 09:10:25
|
|
|
Tack Mr Rockefeller för utomordentligt intressant info. Det är (vad jag vet) första gången som vd Anders Byström ger uppgifter om designintäkter och royalty. Låt vara icke helt "glasklart", hi.
Min enda synpunkt på din analys är antalet produktionsdagar för anläggningarna. Du räknar med 365 st, Bedminster anger ofta 260 dagar/år (52 ggr 5) för normaldrift. Kan dock ökas, se mina tidigare inlägg.
Sedan undrar (hoppas) jag också om inte vinsten av royaltyintäkterna är väsentligt högre än de blygsamma 50 procent du anger (om jag läser dig rätt).
--------------------
ROYALTY - Försök till beräkning:
Utgå från antagna 5$ (50 SEK) per ton processat mtrl.
Räkna samman de på hemsidan listade processade mängderna för de i dag producerande anläggningarna worldwide:
Blir ca 3 500 ton/dag.
Multiplicera med 260 = 910 000 ton/år
Multiplicera med 50 SEK/ton = ca 45 miljoner/år.
Nu tror jag inte att alla listade anläggningar ger royalty på denna nivå. Vissa av de äldre kanske inte ger något alls. Men storleksordningen kan vara i rätt härad.
---------------------
DESIGNINTÄKTER (licens) Mr Rockefellers antagna 5000 $ per byggt kapacitetston låter rimligt.
Enligt kompisar i byggbranschen kan 5 till 10 procent av en stor komplicerad anläggnings byggkostnad utgöra "designfee".
Stora Vikas 70-tonnare kostar i Sverige ca 50 miljoner att bygga. Licensen skulle motsvara 3,5 miljoner SEK, dvs 7 procent av byggkostnaden. Storleksordningen är alltså ok.
----------------------
Till "önskekalkylen" tillkommer intäkter vid försäljning av växtnäringen. Svårt att kalkylera till en början, men med prissättning i jämförelse med (kemisk)handelsgödning - vilket är rimligt - handlar det om väsentliga belopp.
----------------------
Den verkliga uppsidan finns i antalet tillkommande anläggningar worldwide. En till två per år tycker jag låter minst sagt blygsamt. Men företagsledningen har uppenbarligen valt att ligga lågt när det gäller att tända förhoppningar.
När Kinas första anläggning rullar 2001 blir utvecklingen där spännande. Jag hoppas sedan att nästa Kinesiska etapp handlar om flera tiotalet parallellt byggda anläggningar.
Finansiering är en flakshals för många intresserade. Jag utgår från att Bedminster arbetar på att kunna hjälpa till genom förmedling via banker och andra finansieringsinstitut.
I Kina är det staten som finansierar den första anläggningen. Förhoppningsvis gäller detta även de kommande. Beijing satsar på Bedminstermetoden eftersom problemen med ökenspridning är uppenbara. Öknen växer så nära som 70 km norr om staden och behovet av humus är akut.
McDonald´s har där planerat träd för att försöka stoppa ökenspridningen. McDonald´s miljöansvarige globalt är svensken xx Lederhausen (glömt förnamnet) som är en av Bedminsters stora privata aktieägare. Slutsatser drar ni själva.
Hoppas på mer info när det gäller att bedöma Bedminsters framtid i noteringsprospektet inför O-listan.
|
 |
Optovent - Sixten
|
KYLIS
|
2000-12-11 22:28:38
|
|
|
Tyvärr så har jag inte följt Optovents förehavande sista året och är alltså inte speciellt insatt för närvarande. Det är den berömda "tiden" som inte räcker till och så har jag plockat in Internet Express Scandinavia under mina vingar då jag ser något stort i bolaget, så mycket tid läggs ner/kommer att läggas ner på det bolaget framgent.
|
 |
Nyhetsbrev från Wall Street
|
Vinnare
|
2000-12-11 21:43:42
|
|
|
NYHETSBREV FRÅN WALL STREET
Här kommer Aktiespararens
veckobrev från Wall Street
WALL STREET
GER H&M SIN DOM!
Den svenska klädjätten Hennes & Mauritz har sedan mars i år tappat
halva sitt börsvärde, och om man får tro Wall Street-analytikerna kan
kräftgången fortsätta.
De dåliga nyheterna som duggat tätt för H&M späddes på ytterligare
när ett antal investmentbanker i USA nyligen presenterade sina
framtidsutsikter för bolaget.
UBS Warburg sänker årets vinstprognos med drygt 6 procent, till 3,14
kr per aktie. För nästa år räknar bankens analytiker med en
vinsttillväxt på hela 52 procent, vilket i sin tur motsvarar en vinst
på 4,77 kr per aktie. Detta resultat är dock sämre än marknadens
förväntningar, och Warburg ger sina kunder rekommendationen "sälj".
Målkursen sänks på tolv månaders sikt från 150 till 135 kr.
Motiveringen till de försämrade utsikterna är att tuffare tider är i
antågande samtidigt som konkurrensen blir allt hårdare. Än mer
kritisk i sin analys är Merrill Lynch. Banken ställer sig tveksam
till H&Ms utlandssatsningar och rekommenderar sina kunder att
"minska" sina innehav i H&M. Målkursen sänks från 170 till 140 kr.
Även Deutsche Bank har i dagarna presenterat sin analys av H&M. Inte
heller här får klädjätten några positiva omdömen. Säljrekommendation
och en ny målkurs på 130 kr är resultaten av denna utvärdering.
Den allmänna uppfattningen bland ett antal analytiker och
fondförvaltare som jag varit i kontakt med är att det finns ett antal
huvudorsaker till kursfallet för H&M:
¤ Konkurrensen från bolagets spanska konkurrent Zara är stenhård.
Zara har för övrigt fått mycket goda omdömen av analytiker.
¤ Konkurrensen hårdnar generellt, och butikshyrorna skjuter i höjden.
Många bedömare menar att det inte finns efterfrågan nog att täcka den
kraftiga expansionen hos flera av H&Ms konkurrenter här i USA.
¤ Den milda hösten och vintern gör att vinterkläderna hänger osålda
på klädgalgarna i butikerna.
Flera personer jag träffat har gjort sig roliga över H&Ms
felsatsningar på mode och vikande försäljning - är det sådant som
kallas för galghumor?
Håll ut, nästa vecka är vi tillbaka igen med nya analyser och
kommentarer här från Wall Street.
===
Detta nyhetsbrev skrivs av nyhetsbyrån DSN på Wall Street och ges ut
i samarbete med Aktiespararen. Chefredaktör på DSN är Bengt Göransson
|
 |
Sixten
|
PLURA
|
2000-12-11 20:46:22
|
|
|
Appropå ditt inlägg när det gäller SBI+Deutsche Börse, så får vi vara glada att Nordstrand sitter på en stor del av aktierna i SBI-holding.
Han kommer nog inte sälja sig billigt.
Och inte jag heller.
Inte under 20:-(värdet blir då ca.680 milj.)
Ha´de....
|
 |
Kylis
|
sixten
|
2000-12-11 20:45:43
|
|
|
Jag har för mig att du tidigare hade bra koll på Optovent. Har du fortsatt att följa bolaget? Skulle i så fall vara intressant att veta vad du tror om Optovents möjligheter.
|
 |
SBI
|
KYLIS
|
2000-12-11 19:58:29
|
|
|
Ja Sixten, Cederins uttalande: Ta in en ny ägare?
"Det återkommer jag till", klart att det är mycket nära förestående och ju större desto bättre sen kan man väl tänka allianser med börserna men den "nya ägaren" ser jag fram emot med stort intresse att ta del av.
|
 |
SBI + Deutsche börse = sant?
|
sixten
|
2000-12-11 19:34:36
|
|
|
Frankfurtbörsen börsnoteras
2000-12-11
Deutsche Boerse, det vill säga Frankfurtbörsen, kommer att genomföra en börsnotering av bolagets aktier under första hälften av nästa år i syfte att finansiera förvärv och expansion, enligt Bloomberg News.
Noteringen kommer att genomföras på Frankfurtbörsen och inte på Neuer Markt, som tidigare planerats. (Direkt)
Kommentar: SBI är en uppenbar uppköpskandidat för Deutsche börse. SBI skulle må bra av en stor partner och förhandlar kanske inte utifrån någon styrke position. Sverige är ett intressant land för tillväxtbolag även om vi är ett relativt litet land. För att få igenom ett eventuellt bud lär man dock behöva betala en rejäl premie jämfört med dagens kurs.
|
 |
SBI
|
sixten
|
2000-12-11 18:32:21
|
|
|
Miss Mary of Sweden byter lista 18:06 11/12 FTI
Miss Mary of Sweden - som designar utvecklar och marknadsför damunderkläder och badmode - noteras från och med den 14 december på SBI:s väntelista, enligt ett pressmeddelande.
|
 |
Optovent
|
sixten
|
2000-12-11 17:19:44
|
|
|
Verkar vara svårt att komma över några större volymer i Optovent med tanke på den tunna säljsidan. Är det någon som vet om det kommer vara någon handel med teckningsrätterna? Hittar ingen info om detta i prospektet.
Kylis, har du fortfarande koll på Optovent?
|