 |
Zip Structure
|
Boxarn
|
2005-04-20 11:42:01
|
|
|
Aktien fortsätter att falla. Men jag begriper fortfarande nada när det gäller marknadsvärdet en bit över 100 miljoner.
|
 |
Re: Focal Point / Telelogic
|
Boxarn
|
2005-04-20 11:14:51
|
|
|
Aktierna fortsätter också mycket riktigt att falla. Och Focal Point som jag trodde så stenhårt på att jag hade med den i aktietävlingen! :-(
|
 |
Paynova
|
Boxarn
|
2005-04-20 09:17:39
|
|
|
Ovanligt stor omsättning i dag!
|
 |
Re: Focal Point / Telelogic
|
Boxarn
|
2005-04-20 09:02:11
|
|
|
Jag har sedan budet haft en känsla av att Telelogic "blåst" styrelsen i och aktieägarna i Focal Point. Inte blev det bättre när Telelogic bara någon dag eller ett par dagar efter det att budet på Focal Point lagts, tillkännagav ett nytt bud, på ett amerikanskt företag, vilket verkade sätta ytterligare press nedåt på Telelogic-aktien.
I dag kom rapporten för det första kvartalet. I förhållande till analytikernas förväntade resultat är det en stor besvikelse.
Jag tror inte att tidpunkterna för de framförhandlade köpen var någon tillfällighet.
Jag hoppas innerligt att Focal Point på något sätt har möjlighet att backa ur affären. Men det är väl knappast troligt.
|
 |
Re: 4ggr
|
KYLIS
|
2005-04-20 08:28:21
|
|
|
Visst jag tror det kan bli nått av det där bolaget, sen håller jag med om att handeln på Inoff ibland inte är trovärdig och att man kan nyttja den i olika syften beroende om man står som köpare eller säljare av aktier. Ett bra komplement och en möjlighet för den som vill handla men absolut ingen marknadsplats värd namnet.
|
 |
Re: 4ggr
|
Barley
|
2005-04-20 05:52:54
|
|
|
Kylis,
Den går inte att köpa för 10kr, bara en dimridå den säljaren. Svarar inte på mail eller telefon. Har påtalat detta för Inoff.
Produkten Aktivated Barley är såpass bra att Jon Barron höjer den till skyarna och skriver
http://www.jonbarron.org/newsletters/news040216.htm
Visst blir man lyrisk när man tänker på att produkten än så länge bara är aktuell i hälsokost, vad tror du händer när den börjar ta sig in i livsmedel. Vilken marknad.
Lite svårt att förklara hur bra den verkligen är.
Kornet i sig har ett väldigt lågt GI index när man aktiverar det som NTI gör får man ut 4ggr så mer energi ur kornet. Lite sökning på nätet ger ganska bra förklaring till varför någonting så här bra inte kommer vara en hemlighet särskilt länge.
I och med avtalet med Sweet Success lär den framtida ekonomin vara säkrad. Get Tiny är redan i gång borta i USA, den kampanjen kommer oxå inbringa sköna slantar.
|
 |
Re: 4ggr
|
KYLIS
|
2005-04-19 21:35:24
|
|
|
Dessvärre går kursen som en kratta, funderade på bolaget för 3 månader sedan och då kostade den 36 kr. Nu kan man uppenbarligen om det stämmer? köpa den för 10 kr på Inoff.
|
 |
4ggr
|
Barley
|
2005-04-19 20:57:21
|
|
|
Kära nån har ni alla missat vad som händer. Företaget växer så det knakar med produkten som enbart har strax över året bakom sig. Räcker att gå in på hemsidan och kolla nyheterna för att förstå vad detta kommer hamna.
http://www.nutritechint.com/
|
 |
Re: Ny paralellnotering till NGM i Maj!
|
Boxarn
|
2005-04-19 17:35:14
|
|
|
Jag letade upp uppgifterna själv. Omsättningen stämmer. Men det är nog i hög grad betingat av att man i går meddelade att man köpt ett annat företag. Men det här kan nog bli bra.
Marknadsvärde 227 Nkr.
|
 |
Re: Ny paralellnotering till NGM i Maj!
|
Boxarn
|
2005-04-19 17:31:20
|
|
|
Är du säker, "Helloworld"? På omsättningen i dag, menar jag. Har du några uppgifter kring vad företagets marknadsvärde är?
|
 |
Ny paralellnotering till NGM i Maj!
|
Helloworld
|
2005-04-19 17:15:00
|
|
|
International Gold Exploration - IGE.
Kollade omsättningen på Oslobörsen i detta bolag hittils idag - 1078 avslut och 72 Miljoner omsatt... Kan nog bli det mest omsatta bolaget på NGM vad det lider.
Från nyhetsbyrån Direkt:
IGE: PLANERAR NOTERING PÅ NGM EQUITY I MAJ
STOCKHOLM (Direkt) Gruv- och prospekteringsföretaget
International Gold Exploration, IGE, har beslutat att ansöka
om notering på NGM Equity.
Bakgrunden är det stora intresset som marknaden i Sverige har visat för råvarurelaterade företag, enligt ett pressmeddelande.
Ambitionen är en notering under senare delen av maj.IGE är redan noterat på Oslobörsen och kommer att
fortsätta vara det./VR
|
 |
International Gold Exploration
|
Boxarn
|
2005-04-19 17:10:56
|
|
|
Ansöker om notering på NGM Equity. Företaget är redan noterat på Oslobörsen.
|
 |
Minidoc - börjar röra på sig
|
Neo
|
2005-04-19 16:12:32
|
|
|
Verkar som om folk börjar få upp ögonen för Minidoc nu. Det borde rimligtvis leda till en uppvärdering.
|
 |
InfiniCom
|
Boxarn
|
2005-04-19 11:22:37
|
|
|
Ovanligt stor omsättning i dag!
|
 |
Re: NDX
|
Helloworld
|
2005-04-19 10:56:04
|
|
|
Snyggt!
|
 |
NDX
|
Boxarn
|
2005-04-19 09:24:13
|
|
|
Klart förbättrad design på siten!
|
 |
Displayit
|
Boxarn
|
2005-04-19 09:13:25
|
|
|
Rapporten för första kvartalet har kommit.
|
 |
Musicbay
|
Phantom V
|
2005-04-18 18:57:48
|
|
|
Ny hemsida, nya kunder, utökat produktsortiment och söker nya programmerare...
Glädjande!
|
 |
Re: Efter uppgång kommer
|
SäkerPåSinSak
|
2005-04-18 09:11:13
|
|
|
Det var på tiden i såfall ;-)
Sthlmsbörsen har ju totalt blundat för allt vad varningsklockor heter.
|
 |
Efter uppgång kommer
|
KYLIS
|
2005-04-18 08:05:01
|
|
|
fall och idag ger börsen sannorlikt en säljsignal.
|
 |
Ränteutvecklingen
|
sixten
|
2005-04-17 16:39:51
|
|
|
Verkar som att vice riksbankschefen delar min oro för att (långa) räntorna kan komma att stiga:
"Sammantaget tycker jag det finns anledning att anta att långräntorna på sikt kommer att stiga från dagens låga nivåer till mer normala nivåer..." säger Eva Srejber.
"Räntenivåerna är således sådana att det är rimligt att fråga sig om risk för närvarande är underprissatt på finansmarknaderna..." enligt Eva Srejber.
Personligen så tycker jag att börsen känns lite högt värderad och att det finns en viss risk för en sättning om/när räntorna stiger eller pga att konjunkturen och vinstprognoserna försämras. Men självklart kan de goda tiderna hålla i sig ett bra tag till också.
|
 |
NGM
|
Boxarn
|
2005-04-17 10:55:37
|
|
|
Jag har läst igenom årsredovisningen. Den är relativt utförlig och gör att man ganska så bra kan "greppa" företaget.
När det gäller textdelen så tycker jag mig uppfatta signaler. Man skriver bl.a.:
"NGM skall sträva efter att skapa samarbeten kring handelsplatser inriktade på mindre företag..."
"NGM skall sträva efter att lansera....nya regionala och utländska aktiemarknader."
Vad avser sifferdelen så kan det vara intressant att lägga märke till att man har skattemässiga förlustavdrag på 77 miljoner kronor, vilka inte har tagit upp i balansräkningen. Med en bolagsskat på 28% - jag bortser här från diskonteringen av beloppet - så skulle avdragen potentiellt vara värda litet drygt 20 miljoner. Om vi räknar på en aktiekurs på 90 öre så är marknadsvärdet för NGM knappt 55 miljoner.
Jag tycker det åtminstone finns anledning till en viss optimism.
|
 |
ang oljan
|
Joje
|
2005-04-16 20:35:27
|
|
|
jag skrev ett inlägg Joje 2005-04-05 23:14:27 för 10 dar sedan att jag trodde att oljan skulle ner till 50 dollar jag skrev till och med innom 1-3 veckor alltså nu till min mycket stora förvåning fick jag rätt ? inte brukligt tycker jag men ändå! jag tror fortfarande att det inte är lånsiktig nedgång jag tror att om ca: 3 veckor så ligger den runt 55 dollar
nu är det bara gissningar från mig som är en mycket glad amatör innom olje och aktie marknaden
|
 |
Focal Point / Telelogic
|
Boxarn
|
2005-04-16 14:44:31
|
|
|
Det verkar som om det varit en del förvirring kring det man kommit överens om.
I pressmeddelandet från Focal Point står det: "Telelogic erbjuder, för varje hundratal aktier av serie A eller B i Focal Point, 100 nyemitterade aktier i Telelogic samt 75 teckningsoptioner i Telelogic."
I pressmeddelandet från Telelogic - version 1 - står det: "För 80 av dessa aktier i Focal Point erhålls 100 aktier i Telelogic och för resterande 20 aktier i Focal Point erhålls 75 teckningsoptioner utgivna av Telelogic."
I pressmeddelandet från Telelogic - version 2 - står det: "För 85 av dessa aktier i Focal Point erhålls 100 aktier i Telelogic och för resterande 15 aktier i Focal Point erhålls 75 teckningsoptioner utgivna av Telelogic."
Nu blir det här samma sak, oavsett från vilket pressmeddelande man utgår. Men det ser inte särskilt professionellt skött ut.
Tyvärr har kursen för Telelogics aktie sjunkit med 1 krona, från 17,20 till 16,20, efter det att budet kom. Bokslutet verkar ha varit en liten besvikelse.
|
 |
Re: Obducat
|
KYLIS
|
2005-04-16 11:05:06
|
|
|
Samma här min avsikt var att vänta och köpa TR som en typ av optionsspekulation. Nu är jag ytters tveksam till detta då jag misstänker att industriordern som var utlovad i början på 2005 låter vänta på sig, dessutom kan man nu börja ifrågasätta under vilka premisser man får sälja den första? snart får man väl ge bort grejerna för att nå acceptans. Under IM-tiden var dylik order väl uppe på betydligt avsevärdare belopp än vad nu påtalas, ordervärdet krymper i takt med tid konkurens. Lite oroväckande att man måste utnyttja småfolket ännu en gång för kapitaltillskott.
|
 |
Re: Obducat
|
I/O
|
2005-04-16 10:55:21
|
|
|
Tack Kylis!
Det verkar vara en cirkus utan like, om detta nu är sant (för det var trots allt ganska så färgade inlägg)så verkar inte Obducat ha kontrollen över sitt bolag.
Betyder detta att de har inget att komma med och att dedefinitivt inte har någon som helst sammarbetspartner??
Om nu döda råttor har större plats på agendan än framtidsplaner/visioner, så är det riktigt illa.....
Nu törs jag nog inte ens gå in och spekulera i en uppgång efter emmisionen.....
|
 |
Re: Obducat
|
KYLIS
|
2005-04-16 10:29:51
|
|
|
Följande kopierat från andra forum, bedöm själva
Det har gjorts till tradition med negativa överraskningar på stämman.
Igår var det Gunnar Ek (aktiespararna) som hade en hel del synpunkter (precis som om vi skulle vara .. och behöva hans hjälp) Han föreslog bland annat en annan emmistonslösning, typ en 1:5 men lägre kurs typ 75 öre, det han inte hade räknat med är dock att aktiekursen tenderar att falla till emmitsions kursen. Gunnar Ek hade även fräckheten att påstå att hans rådgivning är värld TIO TUSEN kronor i timmen. HA HA
Förslaget om nyemmistion gick genom , dock kommer den riktade aktierna ges till en kurs på ca 1,11 SEK istället för på ca 2,5 som det var för ett år sen , till detta kommer att även vi aktieägare måste lägga in mer pengar. Detta såg inte aktiesparararna och de bad inte om ursäkt för sitt agerande förra året. Trots allt det är ju deras fel att det gick som det gick.
Istället för att Ursäkta sig började istället Gunnar EK anklaga oss Obducat ägare, Han sa att vi hotar Leo samt att det finns de som skickar råttor till honom.
Jag har svårt att tänka mig att någon från Forumet skulle skicka råttor till Leo, men jag fick däremot höra av en gubbe som satt bakom mig att Leo har kört en hel del bolag i botten. Att sedan Obducats’s aktieägare får skulden är illa. En annan fråga är varför tar man upp detta på bolagsstämman? Var det simpelt för att vinna sympati?
En annan sak, Varför ska man skicka hotbrev till Leo , han är ju bara en marionett åt aktiespararna?!? Vill man uppnå resultat så är det betydligt mer effektivt att skriva insändare till tidningar och påpeka hur dåliga aktiespararna egentligen är!!
Hur som helst så sa advokat Joakim Edorf att man kan ha en fullmakt per fax, det som är viktigt är att man även måste ha ett papper som indikerar att rätt person har skrivit på.
Den största besvikelsen var dock att vi inte fick någon ursäkt från aktiespararna , inte heller från den gubben (vill tyvärr inte lämna ut hans namn) som tillsammans med Leo såg till att sabba förra årets bolagsstämma.
prognos: 05, 50 - 70 milj.
06, 125 - 150 milj. 07, 250 - 320 miljoner , 08, 465 - 640 miljoner, och 09, 800 - 1200 miljoner som sagt.
Det var siffrorna det.
Sen berättade han om tre bolag som tydligen är offentliga nu.
GE Plastic
LG Elektronic
Dai Nippon
Personal/Rekrytering
2005 55 personer
2006 60-90
2007 120-150
2008 200-250
2009 300-400
|
 |
Obducat
|
I/O
|
2005-04-16 10:18:10
|
|
|
Var det någon som var på bolagstämman igår???
|
 |
Re: komentar
|
I/O
|
2005-04-16 10:09:18
|
|
|
Ser att du fick igång din dator, så du kunde ge mig det fantastiska resultatet att jag nu stiger i rask takt =D
Passa er ni på toppen för i den här takten så är jag på den övre halvan inom kort.... ;)
Tack Joje!
|
 |
Re: Bedminster
|
Per Wersén
|
2005-04-16 10:06:41
|
|
|
Tack Björn R! Fortsätt gärna med att hålla Dig vaken...
Det är med förtvivlan jag ser hur jag rasar i Derank World Championship. En liten tröst är att jag den senaste tiden har minskat mitt oljeberoende i min privata portfölj.
|
 |
ser också
|
Joje
|
2005-04-16 09:38:24
|
|
|
att det bara är tre portföljer som har stigit denna vecka
HPD Anastasia och krillekillen
|
 |
komentar
|
Joje
|
2005-04-16 09:35:10
|
|
|
har gått dåligt i veckan också!
men nu tror jag att vändningen sker
derank 4,2 % gi 7%
glyssner är den ständiga ledaren I/O har fortsatt att stiga ;-) men den stora vinnaren denna vecka är HPD
|
 |
Re: derank 2005
|
Anastasia
|
2005-04-16 09:34:13
|
|
|
Hej.
"Bland de tre" på travspråk,men det blir svårt att ta sig förbi Glyssner.
Kanske på upploppsrakan!
|
 |
rättad
|
Joje
|
2005-04-16 09:30:37
|
|
|
1..glyssner........131924,6...1
2..Mr Rockefeller..113655,2...3
3..Anastasia.......112491.....5
4..Per Wersén......110398,2...2
5..sixten..........110240,4...4
6..HPD.............108566,7..11
7..Steget Före.....104174.....6
8..Prompt..........103500,5...7
9..Joje............103377,8...9
10..jugge...........102053....12
11.Phantom V.......100194,5...8
12.EllaK............99157,13.14
13.njurunda.........98785....13
14.krillekillen.....98200,21.18
15.Boxarn...........98043,84.15
16.I/O..............94464,16.17
17.Framfond.........93914,23.10
18.axel5............92521,52.16
ska stämma bättre
|
 |
OPS!
|
Joje
|
2005-04-16 09:26:53
|
|
|
såg att steget före har fel kurs FN
|
 |
derank 2005
|
Joje
|
2005-04-16 09:24:50
|
|
|
1..glyssner........131924,6...1
2..Mr Rockefeller..113655,2...3
3..Anastasia.......112491.....5
4..Per Wersén......110398,2...2
5..sixten..........110240,4...4
6..HPD.............108566,7..11
7..Prompt..........103500,5...7
8..Joje............103377,8...9
9..jugge...........102053....12
10.Phantom V.......100194,5...8
11.EllaK............99157,13.14
12.njurunda.........98785....13
13.Steget Före......98291,61..6
14.krillekillen.....98200,21.18
15.Boxarn...........98043,84.15
16.I/O..............94464,16.17
17.Framfond.........93914,23.10
18.axel5............92521,52.16
|
 |
Bedminster
|
Björn R
|
2005-04-15 19:27:38
|
|
|
... och jag som hoppades kunna fortsätta leva i glömskans skugga, hi. Men en vänlig uppmaning att "vakna" kan jag inte motstå.
Analys av BOLAGET Bedminster var aldrig min starka sida. Däremot trodde - och tror - jag fortfarande på METODEN.
Nu hörs också politikerröster som efterlyser "storskalig kontrollerad kompostering" - när verkligheten kommer ikapp allt småskaligt gulligt hälsovådligt flum i branschn.
Nu väntar jag bara på att Bedminstermetoden "upptäcks" i Kina och importeras tillbaka.
Nu vet vi (jag) att Bedminster stupade "på målsnöret" i samband med skandalen i Skandia.
Skandia var största långivare och hade lovat långsiktig uthålighet. När de utan varsel överrumplande drog sig tillbaka följde de andra stora långivarna efter - så fungerar det tydligen.
När L-E Petterson fockades åkte Beminsterprojektet med av draget. L-E P förknippades personligen med projektet (av anledningar som jag inte vet.
Jag skall kolla om jag kan få fram något om den utdragna likvidationen och återkommer.
PS: Jag smygläser Derank emellanåt åt gratulerar till att ni alla håller imponerande hög klass som skribenter och analytiker.
Trevlig Helg önskar
|
 |
Credit Squeeze påG?
|
-Hunger-
|
2005-04-15 18:42:13
|
|
|
På kreditmarknaden kommer det nog att hända grejer framöver. ISS obligationer störtdök när EQT's köp av bolaget blev offentligt. GM's nästan 30 åriga obligation steg 100 punker idag (1%) på marknaden. Kanske håller senaste tidens vansinne på att lägga sig och investerarna blir mer försiktiga.
Fortsätter att varna för:
-Private Equity bolag, som generellt köper för dyrt och skuldsätter för hårt.
-Hedgefonder, marknadsoberoende avkastning? Investerarna har ingen aning om vilka risker dessa fonder tar, frågan är om alla fonder själva förstår? Alla är ute och jagar "arbitrage" vinster men inte alla förstår innebörden av detta. Vinsten måste vara riskfri. Nuförtiden kan vad som helst kallas arbitrage. Hedgefonder är fonder som inte regleras lika hårt som vanliga aktiefonder, dvs risken är högre även om många vill hävda tvärt om. Bara för att man inte har ren aktiemarknadsrisk i tillgångarna betyder inte att det är riskfritt.
-Bostadsmarknaden, nu kan man låna till 95% bottenlån. Egentligen ingen nyhet eftersom man i praktiken redan kan låna till 100% på de flesta banker om man har bra lön. 100% gick det att låna för 1989 också men nu är det ingen fara sägs det. Bankerna tittar ju på kassaflöde och inte tillgångsvärde. Man missar soliditet och säkerhet i framtida kassaflöde, jag är inte så säker på att Svenssons har välavlönade jobb de närmaste 50 åren det tar att avbetala.
-Sverige, landet skuldsätter sig, invånarna skuldsätter sig, pensionsfonderna investerar i obligationer som snart måste säljas när 40-talisterna skall konsumera. Allt leder till hög efterfrågan på pengar och alla vet ju vad priset på pengar är -- ränta.
På toppen av allt har vi oljan, där ingen vet riktigt vad som händer de närmaste 2-3 åren.
Den nya ekonomin är inte här, vi kommer inte ha låg ränta föralltid. Produktivitetsökningarna är inte givna, BNP kommer kanske inte alltid att växa. En negativ tillväxt i Sverige kan leda till en statsfinansiellkollaps om inget görs åt transfereringssystemen.
Glad helg önskar er deprimerande skribent. Allt är ju faktist inte bara skit.
|
 |
Bubbeltian
|
Phantom V
|
2005-04-15 17:30:19
|
|
|
Jag är måste säga att jag är ganska tveksamt inställd till Bubbeltia-konceptet, men med tanke på vad bolaget presterat hittills känns dagens värdering på ca 13 miljoner klart i underkant. Man har riktigt fina marginaler, flera nya butiker på gång och en förbättrad inköpsfunktion.
Jag tror att det kan vara läga att bottenfiska lite bubb!
|
 |
Re: derank 2005
|
Boxarn
|
2005-04-15 11:44:51
|
|
|
Det är lugnt.
|