 |
Re: Yield gick som ett ånglok idag
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-13 09:26:28
|
|
|
Yield ångar på. Upp till 85 öre en kvart efter öppningen ...
|
 |
Re: Eurocine
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-13 09:21:17
|
|
|
Kanske för att jag vill köpa billigt? Hehe :-) De enda som fick full tilldelning i emissionen var väl de som bara tecknade en enda post?
Fast jag blev lite deppig igår när handeln startade och jag inte kunde komma åt mina aktier. Kan ju vara trevligt att trejda kortsiktigt även om man tror på bolaget? I alla fall lite smått - så att man är "varm i kläderna" när det blir mer allvar ...
Men jag tror du har rätt. Det kan bli ett riktigt kanoninnehav.
|
 |
Re: Tävlingen
|
glyssner
|
2006-12-13 01:06:59
|
|
|
Ja Boxarn, det hade varit roligt att vinna något år eftersom jag var involverad i starten de två första åren. Jag har för mej att vi startade 2002 men vem vann första året?
"Jojje" vann helt överaskande . )))) 2003.
2004 var det bara ett bolag som gällde på smålistorna. Jag vet inte hur många procent det gick upp med, men den femte Fantomen hade prickat rätt och vann synnerligen ohotad med sitt innehav i Zip. Kuriosa var att de övriga fyra innehaven i portföljen gick minus.
Förra året 2005 vet vi att det var i första hand olja som gällde och Per Wersén hade sniffat in rätt bolag och vann också ganska ohotad.
|
 |
Re: Eurocine
|
Neo
|
2006-12-12 22:30:34
|
|
|
Varför så baissig? Du sitter ju på ett kanoninnehav.
|
 |
Yield gick som ett ånglok idag
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-12 21:59:43
|
|
|
Stängde 17% högre idag 12/12, 77 öre; jämfört med igår 11/12, 66 öre. Är det noteringen av Archelon som ger fart även åt Yield?
Jag läste i gårdagens "Börsveckan" att Björn Davegårdh och Anders Kjäll kommer att "gå in i ett företag som ska syssla med börsintroduktioner,
kapitalanskaffning, företagsaffärer och kapitalförvaltning".
Det fick mig att tänka på de tre befintliga bolag som ägnar sig åt
att hjälpa andra bolag med börsintroduktioner och ägarspridningar,
nämligen:
"Aktiespridning i Sverige" - http://www.aktiespridning.se
"Yield AB" - http://www.yield.nu
"STRICT Equity" - http://www.strictequity.se
Kan bli intressant att följa vad Anders och Björn hittar på ...
|
 |
Re: Eurocine
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-12 20:20:59
|
|
|
Neo skrev:
"Ska bli spännande att se hur det går för Eurocine på måndag. Aktien övertecknades knappt, men i takt med att den upptäcks så.
Neo 4 dec 2006 12:15;59"
- men i tråd för Arena Personal. Därför har jag tagit mig friheten att återge Neos inlägg en gång till.
Nytt datum för notering:
"På uppdrag av AktieTorget kommer aktierna i Eurocine Vaccines AB, att handlas på AktieTorgets lista för kontinuerlig handel fr.o.m. den 12 december, 2006.
Bolag: Eurocine Vaccines AB
Organisationsnr.: 556566-4298
Kortnamn: EUCI
ISIN-kod: SE0001839069
Kvotvärde: 0,20 SEK
Antal aktier: 5 975 000
Handelspost: 1 000
Orderboks-ID: 37637"
Några ord från ett samtal jag hade med Hans Arwidsson, VD, igår 2006-12-11:
* Skälet till att aktien inte började handlas 11/12 är att VPC blev klara med registreringen först idag 12/12.
Henrik S: - Och frågan är väl om de blev det idag heller? Jag kunde inte lägga någon (sälj-)order hos vare sig Avanza eller Nordea. :-(
* Årsstämman 2006-12-20 i Uppsala kommer INTE att besluta om den andra nyemissionen, utan en särskilt utlyst bolagsstämma kommer att ta beslut om den.
* Dessutom idag på morgonen: Pressmeddelande 12/12. Finns att läsa på www.eurocine.se.
Henrik S: - Frågan är väl om kursen ska fortsatt ner i morgon? Ska vi se avslut under teckningskursen 4,80 kr innan det kommer en vändning?
|
 |
Re: Tävlingen
|
Boxarn
|
2006-12-12 17:30:38
|
|
|
Ja, tiden går fort. Jag trodde att det var 2 år vi har haft tävlingen. Före årets tävling.
Att "Per Wersén" vann förra året kommer jag i håg. Och jag tror mig komma i håg att "Joje" också vunnit ett år. Men vem var vinnaren det resterande året? Var det möjligen "glyssner"?
|
 |
Re: XRF Analytical
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-12 16:45:27
|
|
|
Japp.
Jag fick full tilldelning. Jag pratade just helt kort med VD Lars Kumbrandt. Det kommer ett pressmeddelande senare i veckan om hur mycket som blev tecknat. Från investeringsmemorandumet framgår att målsättningen var att ta in 7,84 Mkr. Jag tror också starkt på det här bolaget. (Såklart! Annars hade jag inte tecknat ...)
|
 |
Eurocine
|
Neo
|
2006-12-12 15:48:01
|
|
|
Har tittat närmare på Eurocine, och mer intressant bolag får man nog leta efter. På 6 kr värderas aktien till ca 35 miljoner. Då har de 15 miljoner i kassan och en oerhört intressant produkt. Om Eurocine ska värderas som andra Life Science bolag på börsen så bör aktien kunna tredubblas från den här nivån.
|
 |
XRF Analytical
|
chiefen
|
2006-12-12 13:53:13
|
|
|
Fick tilldelning idag vilket var 2 poster vars till familjen (4 st), Alicia som blir en månad imorgon är nog deras yngsta aktieägare :-), tror det blir en lysande affär. Fick ni andra tilldelat fullt med ?
|
 |
Tävlingen
|
kapsylen
|
2006-12-12 13:19:40
|
|
|
Roligt att det finns så många förslag. Det finns faktiskt en tävling i tävlingen om man nu vill uttrycka sej så. Jag prövade under en tid på hemsidan att köra Derank Cupen, där aktiernas inbördes placering i tävlingen gällde.Men intresset var svalt så jag tog bort den.Där gäller det att alla aktier i portföljen går bra, omkastningarna är stora i portföljerna. Jag lägger ut hur det ser ut idag för dom 5 främsta
Per.. 97
Framfond.. 110
kapsylen.. 139
Glyssner.. 146
Axel5.. 147
|
 |
Re: mitt förslag
|
Boxarn
|
2006-12-12 12:08:31
|
|
|
Låter bra för min del. Jag tror inte det vore så lyckat att göra ändringar i 1-årstävlingen under tävlingens gång.
Vi får se om det kommer fram någon med ett ännu intressantare upplägg.
|
 |
mitt förslag
|
Joje
|
2006-12-12 11:18:04
|
|
|
Mitt förslag låter så här!
1. En tävling som helt följer dom gamla reglerna alltså 1 av5 aktier val vid nyår och gäller ett helt år
2. Dessutom en tävling i kvartalet där man ska gissa kvartalets 5 vinare
tyck hjärna till om förslaget
|
 |
Re: Archelon
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-11 17:32:33
|
|
|
Phantom V,
kanske det. I så fall får jag leva med det.
|
 |
Re: Archelon
|
Phantom V
|
2006-12-11 17:13:31
|
|
|
Emissionen blev väl övertecknad så risken är kanske att aktierna gått till någon annan i och med att du betalade för sent.
|
 |
Re: Archelon
|
Henrik.Schulze
|
2006-12-11 10:11:19
|
|
|
Boxarn,
Jag var aktieägare i Yield på avstämningsdagen (18/8), tecknade mig och blev tilldelad (mer än jag hade trott). Jag har betalat (dock för sent), men inte fått in några aktier på depån.
På hemsidan, http://www.archelon.se, står att läsa:
"Archelons B-aktie beräknas bli föremål för handel på Göteborgs OTC-lista/Nordic OTC från och med måndagen den 18 december 2006. Föreslagen handelskod: Arch OTCB."
Om jag inte ser några aktier på depån nu på fredag 15/12, så lär jag ringa Archelon och/eller min mäklare ...
|
 |
Re: Angående derank 2007
|
glyssner
|
2006-12-10 23:24:26
|
|
|
Jag tror att om man sitter där med en "surkart" så är det över och man är chanslös i tävlingen. Det skapar ett ointresse för dessa deltagare vilket inte är bra. när halvåret kommer har man fått nya ideer och i och med nya insatser skapar vi ett större sug efter att diskutera detta med likasinnade på Derank.
Det framkom inte varför du, "Boxarn" tycker som du gör men så här tycker jag.
|
 |
Re: Angående derank 2007
|
Boxarn
|
2006-12-10 23:10:34
|
|
|
Mitt förslag är att vi kör på samma sätt som tidigare. I år har det visserligen varit för lite av omkastningar i tabellen under året för att det ska vara riktigt intressant. Men jag tror att detta varit lite speciellt för just i år.
|
 |
Re: Angående derank 2007
|
glyssner
|
2006-12-10 22:39:04
|
|
|
Sorry! 30 juni ska det vara.
|
 |
Re: Angående derank 2007
|
glyssner
|
2006-12-10 22:20:11
|
|
|
Förövrigt tycker jag att "Fantomens" förslag på aktiebyte 31 juni är ett bra förslag som bör godtas av er övriga.
|
 |
Re: Angående derank 2007
|
glyssner
|
2006-12-10 22:16:23
|
|
|
Njae, jag är ganska säker på att vi har delat brodeligt på uppdraget d.vs. 50/50 % 2år plus två år. Tiden går så fort speciellt när man börjar bli till åren kommen. 8-).
|
 |
Angående derank 2007
|
Joje
|
2006-12-10 21:18:24
|
|
|
har jag själv funderat på en och annan sak. återkommer med det senare
|
 |
glyssner
|
Joje
|
2006-12-10 21:11:01
|
|
|
enligt mitt dåliga minne så har du sköt tävlingen i 3 år oc jag i 2 år så det bör bli 6 tävlingen.
|
 |
Re: Tävlingen
|
Phantom V
|
2006-12-10 20:10:59
|
|
|
Ett alternativ kunde vara att ha en omplacering per år, lämpligen kring den 30 juni!?
Tävlingen skulle då bestå av två deltävlningar, med en totalsegrare den 31 december.
Men jag tror ändå att det skulle bli för jobbigt för den/de som håller i tävlingen.
Ett bra jobb i år av Joje och Kapsylen, hursom...
|
 |
Seriöst?
|
glyssner
|
2006-12-10 18:28:27
|
|
|
Tittade just på prospektet för New Nordic som ska genomföra en nyemission i dagarna.
Det är säkert bra men två saker jag reagerade på var att efter ha läst en halv sida, visste jag tidsplan, kurssättning och en massa info men inte vad bolaget sysslade med. Märkligt sätt att intressera investerare!
Det andra var en länk där man hänvisade till vad som sades om företaget på VCW. Problemet med denna länk var att man kommer till en ventilationsfirma med .SE på slutet. Vad jag vet så har Aktietips .com som avslutning.
|
 |
Re: Tävlingen
|
Boxarn
|
2006-12-10 08:51:27
|
|
|
Jag tror en hel del på Miris. Men jag har också erfarenheter av att det kan vara svårt att introducera och etablera ny teknik. Även när denna nya teknik är överlägsen den den ska ersätta.
När det gäller tävlingen så har jag också varit inne på tanken att "liva upp" den. Men jag tror att det kan bli för jobbigt för den som åtar sig att sköta ruljangsen.
|
 |
AIS
|
Phantom V
|
2006-12-09 16:18:18
|
|
|
Listas fjärde veckan i januari på Nordic OTC!
Bolaget har genomfört ett antal aktiespridningar och hjälpt till med ett flertal emissioner med lyckade resultat. Investeringar har mig veterligen gjorts i 3 företag. MyPay Fortnox och Bet on Finance. Man bör vidare ha en trygg och välfylld kassa.
Aktieägarna i AIS har hittills blivit tilldelade aktier i fem bolag: MyPay, Telus, Quibus, DQE och Fortnox.Ryktet säger att ett nytt IT-bolag är nästa projekt. Jag vet dock inte om detta rykte stämmer.
Intresset för AIS aktien är stort och redan innan listningen finns gott om köpare på inoff. Säljare däremot är det svårt att hitta. Endast tre annonser har lagts ut på ett och ett halvt år och dessa aktier försvann snabbt.
Detta antyder att ägarna är nöjda med vad bolaget åstadkommit så här långt. Det gör också att man bör kunna vara hoppfull inför kommande notering.
Det var många som var skeptiska (vissa rent av hånfulla) inför företagets upplägg. Jag tycker redan nu att man kan konstatera att de hade fel.
|
 |
Re: Stockinvest
|
Phantom V
|
2006-12-09 15:58:15
|
|
|
De båda bolagen verkar dessutom ha ett nära samarbete!
|
 |
Stockinvest
|
Boxarn
|
2006-12-09 14:02:28
|
|
|
www.stockinvest.se
Bakom företaget står samma personer som driver Aktiespridning.
Men det kanske inte var någon nyhet.
|
 |
Fortnox
|
Phantom V
|
2006-12-09 13:08:36
|
|
|
Efter att ha satt mig in i bolaget någorlunda, så måste jag säga att jag blev klart imponerad.
Redan idag har man ca 5000 användare, och då har man inte ens börjat marknadsföra sig på allvar!
Marknaden borde vidare se ljus ut och med tanke på att de flesta användarna verkar nöjda, så är det väl troligt att man kommer att få se en mäktig ökning i antalet användare framöver. Marknadsföringsinsatserna ska nu igång ordentligt, och lansering utomlands verkar också vara nära förestående.
Själva idén är faktiskt ganska genial!
Fortnox noteras/listas till våren.
|
 |
DO Networks
|
Boxarn
|
2006-12-09 12:52:49
|
|
|
Det anges att emissionen startade den 7 december, det vill säga i torsdags. Men jag kan inte se att det finns något prospekt utlagt.
Märkligt!
|
 |
Tävlingen
|
axel5
|
2006-12-09 12:08:47
|
|
|
Tävlingen närmar sig sitt slut. Min förstaplacering har varit nära nog konstant beroende på att jag 1 gång haft osedvanlig tur när jag valde aktier. Det skulle vara betydligt trevligare och mer spännande om vi vid mer än vid ett tillfälle testade vår placeringsförmåga. Har därför ett förslag.
Varje sista fredagen i varje kvartal får vi använda värdet i våra portföljer för att göra önskade omplacering, övriga nuvarande regler oförändrade. Så var t ex värdet av Axel5:s placering 186328 kr den 25 augusti (sista fredagen i 3:e kvartalet ), Steget Före 167603 och Krillekillen 157224 kronor o.s.v. Med dessa pengar skulle vi då få göra nya val av 5 aktier, inte nödvändigtvis till inbördes samma värde, insänt till tävlingsledningen, låt oss säga inom 5 dagar. Då blev det något mindre tur och mera skicklighet som avgjorde.
Det blev naturligtvis mera jobb för tävlingsledningen men kanske joje och Kapsylen även fortsättningsvis ville serva oss som tidigare.
|
 |
Re: Tävlingen
|
glyssner
|
2006-12-08 21:14:22
|
|
|
Det är väl dags att börja fundera på nästa års tävling. Hoppas någon är villig att hålla i denna. 2007 blir femte året året eller....?
|
 |
Re: Tävlingen
|
Neo
|
2006-12-08 21:04:18
|
|
|
Axel5 ser ut att ha en ointaglig ledning. Plats 3-7 är fortsatt öppet. Vad tror ni om Miris? Har idag realiserat en kanonfölust i Eurovip och är sugen på revansch. Vilka är annars era bästa case för de kommande åren? Själv håller jag Impact Coatings blan de högsta.
|
 |
Tävlingen
|
kapsylen
|
2006-12-08 19:39:26
|
|
|
Statistiken uppdaterad på hemsidan..
1. Axel5_ 191005,16
2. Krillekillen_ 175435,36
3. Neo_ 158820,40
4. Per Wersén_ 152680,25
5. Framfond_ 150092,41
6. EllaK_ 149988,08
7. I/O_ 148253,52
8. Steget Före_ 138982,38
9. Phantom V_ 124690,22
10. WHO_ 121393,30
11. Kapsylen_ 120373,10
12. Njurunda_ 119200,87
13. Sixten_ 117848,10
14. Glyssner_ 116737,42
15. Sniparn_ 110947,28
16. Mr Rockefeller_ 105452,43
17. Joje_ 103496,82
18. 37_ 89180,82
19. Boxarn_ 88630,39
20. Jugge_ 73000,20
21. PGA_ 72056,30
22. Poike_ 58054,73
Anm. WM-data ingår nu i den internationella IT-koncernen LogicaCMG, en stor internationell aktör inom IT-tjänster. Genom samgåendet bildar LogicaCMG och WM-data ett av de största IT-tjänsteföretagen i Europa. Kopierat från www.kapsylen.com
|
 |
Re: Scirocco
|
Boxarn
|
2006-12-08 14:41:57
|
|
|
Det var snabbt!
Tack!
|
 |
Re: Scirocco
|
Per Wersén
|
2006-12-08 14:41:01
|
|
|
Tre kronor..
|
 |
Scirocco
|
Boxarn
|
2006-12-08 14:38:46
|
|
|
Jag kan inte hitta emissionskursen på företagets hemsida.
Någon som kan hjälpa mig?
|
 |
derank 2006
|
Joje
|
2006-12-08 13:48:10
|
|
|
jag kommer att vara borta till och med söndag kväll men om kapsylen har tid att lägga in resultaten så slipper ni kanske vänta tills jag kommer hem MVH
|
 |
Archelon
|
Boxarn
|
2006-12-08 12:52:25
|
|
|
Någon som teckade sig, betalade, och som fått aktierna inbokade på VPC/depå?
Eller som har någon information när aktierna kommer att bli registrerade?
|