 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Boxarn
|
2008-05-21 21:14:09
|
|
|
Nja,det blev nog något ett litet missförstånd här. Jag anser inte affärskonceptet i det här fallet vara intressant. I synnerhet som jag har en misstanke om att företaget eventuellt bara kommer att koncentrera sig på skuldsanering för en enda kund, nämligen huvudägaren. Lite annorlunda är fallet med Intrum Justitia - som jag äger aktier i - där en del av verksamheten just handlar om skuldsanering. Dock inte utlåning till de skuldsatta.
Vad jag menade var att jag sett många tjusiga och glättade prospekt där både affärskonceptet och personerna bakom detta ingett förtroende, men det hela slutat i fiasko. Å andra sidan kan det finnas entreprenörer som har dålig känsla för det skrivna ordet och en mindre lovande affärsidé, men har en sådan "drive" i sig att de trots detta lyckas.
Men jag har svårt att se att så är fallet i det här exemplet.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-21 19:52:49
|
|
|
Hej Jimmie!
Tack för ett utförligt svar.
All konstruktiv kritik angående vårt prospekt tas självklart emot med glädje! Vi arbetar som sagt inte aktivt med att skriva prospekt, och således är det inte lätt att alla gånger få saker att bli rätt. Ska kolla om vi kan få upp ett sammandrag av vår budget för att ge en rättvis bild av hur vi ligger till i dagsläget.
Vi har pratat med FI, och de riktlinjer som finns är att vi antingen får erbjuda nyemission till ett värde av maximalt 20mkr om vi begränsar oss till 1000 intressenter/poster. Eller så kan vi ta in 9,5mkr i emissionspengar till obegränsat med intressenter/poster.
Detta är naturligtvis kollat både skriftligt genom FI's hemsida, samt via telefon av vår VD.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Jimmie_AktieNET
|
2008-05-21 15:10:32
|
|
|
Johan,
jag har bara snabbt tittat igenom ert "prospekt", och trodde faktiskt att det var ett slags skämt eller kanske experiment.
Det finns mycket att säga om prospektet och bolaget, kanske viktigast för er är att jag tror inte det finns någon extern investerare som är villig att satsa pengar i ett bolag till en värdering om 20 mkr (före emission), som man i princip inte får veta något alls om ekonomiskt. (Den enda uppgiften jag hittar är att eget kapital per 15 april 2008 uppgår till 700 tkr, och att inga skulder finns.)
Lägg därtill att det inte finns någon annan än bolagets styrelse som "ansvarar" för prospektet.
Dessutom undrar jag om ni inte måste ha finansinspektionens tillstånd för att marknadsföra emissionen?
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-21 12:14:54
|
|
|
Hej 37!
Vi har redan uppnått lönsamhet. Det vi behöver är en bas för att kunna bygga vidare framåt och utvidga. Våra planer är relativt stora, och så är vi även beredd att lägga ned både kropp och hjärta i vår satsning. Man blir inte framgångsrik utan att våga lite. Eller hur?
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-21 12:13:39
|
|
|
Käre Kylis!
Tror du marknaden för aktiv skuldsanering är mindre än marknaden för dråpliga prospekt? :)
|
 |
Aktiespridning I Sverige
|
37
|
2008-05-21 11:43:02
|
|
|
InformationstrÄffar med fem bolag på väg till notering
http://www.dagensfinans.se/press1.php?id=128615
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
KYLIS
|
2008-05-21 09:38:16
|
|
|
Jadu Johan, om jag varit du/er så hade jag lagt ner mer tid eller helst anlitat en som tagit fram ett prospekt baserat på den affärside du har för affärsideen kan som Boxarn säga vara bra men framförandet är i det här fallet tyvärr under all kritik och då blir det likvärdigt/bedrägligt.
Jag rekommenderar dig ej att lämna detta "prospekt" till Avanza, i all välmening du kommer inte få positiv respons.
Ja du gör givetvis hur du vill men du får ursäkta men jag har ännu ett leende på läpparna, tror affärsideen om att skriva dråpliga prospekt skulle kunna bli en större hit. Det kan finnas en marknad.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
37
|
2008-05-21 06:05:08
|
|
|
Tycker snarare att det verkar som om någon drömmer om mänsklighetens bästa och verkligen vill försöka att hjälpa till, och därmed också tror att det per automatik blir ekonomiskt lönsamt.
I så fall, all heder åt detta, men att få det lönsamt blir nog inte lätt.
Om ovan stämmer önskar jag verkligen alla inblandade lycka till.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-21 02:51:29
|
|
|
Hej Henrik!
Kul att du finner vårt prospekt underhållande. :)
Jag måste dock göra dig besviken genom att säga att det inte är jag som för samtalen med Avanza, utan Mathias.
Om jag återigen får be dig se bortom prospektet, finns det någonting i det vi försöker uppnå som kanske kan tilltala dig?
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
$Henrik$
|
2008-05-21 02:46:51
|
|
|
Eftersom ni för samtal med Avanza har de väl fått läsa prospektet? Snälla JohanS, kan du inte kopiera och klistra in svaret du fick av Avanza efter de läst prospektet? Snälla, snälla, snällaaaa!
Jag ser absolut det "fina" i prospektet. Underhållningsvärdet är 100%-igt! Prospektet är helt klart förfest-material :)
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-21 00:24:25
|
|
|
Hej alla!
Tråkigt att ni upplever vårt prospekt som... Ska vi kalla det för "Mindre tilltalande" :)
Som ni själv säger så har ingen av oss erfarenhet av att skapa prospekt. Jag vill dock gärna att ni bortser från detta och faktiskt ser det fina i det hela.
Detta är inget examensarbete eller någonting annat oseriöst, utan vi vill verkligen lyckas med detta.
Det saknas verkligen inte driv.
Vill ni prata mer om detta så är ni välkomna att kontakta mig via telefon: 0735280038 (Johan Spånberg) eller via e-post: johan.spanberg@highriskgold.com
PS. Vi för även samtal med Avanza om att notera oss på First North, plus att vi i föregående vecka fick ihop en affär med ett annat företag som innebär att vi nu har en betydande kassaflödesaffär under våra bälten.
Väl mött!
(PS. Tack för all kritik! Jag framför den till Susanne och hoppas att hon hittar någonting konstruktivt i den) :)
|
 |
Re: Star Vault
|
$Henrik$
|
2008-05-20 22:02:39
|
|
|
Jag tecknade 2 poster. Får se om jag får någon tilldelning. Tycker bolaget verkar lovande.
|
 |
Re: NGM Holding: Prins ny storägare i NGM-börsen
|
Boxarn
|
2008-05-20 17:42:12
|
|
|
Mycket riktigt! Ett nytt avsnitt av följetongen i E24.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Boxarn
|
2008-05-20 16:42:38
|
|
|
Jag var också inne på tanken att "JohanS" eventuellt är identisk med huvudägaren.
Men en hemsk tanke slår mig. Tänk om personerna bakom företaget är totalt odugliga på att författa prospekt, men är drivna entreprenörer. Då lär vi få stå där med skammen. Jag har under årens lopp läst många fint skrivna och "glättade" prospekt där affärskonceptet och personerna bakom företaget har verkat mycket förtroendeingivande, men där det hela har slutat i misslyckande.
Men den risken är nog ganska så liten. Jag är beredd att ta den i det här fallet.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
KYLIS
|
2008-05-20 16:35:26
|
|
|
Dvs om det inte är något som "namne" själv satt ihop. Alla sätt är bra utom dom dåliga, tanken är god men framförandet är bedrägligt.
Nåja jag somnade med ett leende på läpparna iaf.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Boxarn
|
2008-05-20 16:31:59
|
|
|
Det här slår alla rekord. Jag har under årens lopp stött på en hel del "kalkonprospekt", men här handlar det om grodor i snart sagt varje stycke. Helt otroligt!
Antagligen är det inte något skämt. Men fan vet! Jag var under läsningen av "pekoralet" också inne på tanken att det kunde vara någon form av experiment, förslagsvis i samband med något examensarbete på någon handelshögskola eller universitet, i syfte att undersöka hur godtrogna privatsparare är när det gäller att teckna sig i emissioner. Men det är nog tyvärr seriöst menat.
Det skulle vara intressant att få reda på var signaturen "JohanS" hittade det här erbjudandet.
|
 |
Re: Star Vault
|
KYLIS
|
2008-05-20 15:30:14
|
|
|
Jag undrar om det inte blir dumpning av aktier då man får reda om man fått tilldelning, dvs befintliga ägare kommer då kasta ut dom gamla aktier per omgående "tror jag". Vadan denna stora rabatt??????
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
KYLIS
|
2008-05-20 15:27:23
|
|
|
Tyvärr inte, men det är ju det som gör det roligt.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Jimmie_AktieNET
|
2008-05-20 10:46:24
|
|
|
Det här måste vara ett skämt, eller?
|
 |
Re: NGM Holding: Prins ny storägare i NGM-börsen
|
37
|
2008-05-20 07:11:22
|
|
|
Hade själv samma tankebanor, men var inne på typ Dubai-börsen eller liknande som kan behöva en fungerande handelsplats, därmed eventuellt övertag, men tror inte så mycket på det längre. Skott i blindo liksom.
Det är inte första gången som storägare poppar upp i NGM. Dom förra har sålt vidare utan att det hänt något speciellt med NGM.
Fast visst luktar det mer och mer lurigt varje gång.
Och MiFiD ligger och lurar i vassen...Hmmm...
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
Mr Pelton
|
2008-05-19 22:52:49
|
|
|
HÅLLER MED ER ANDRA GÄLLANDE INFORMATIONEN I DERAS MEMORANDUM..... NÄSTAN LITE FÖR KOMISKT ATT LÄSA !
UNDRAR VART DOM FICK VÄRDERINGEN 20:- / AKTIE IFRÅN ?
|
 |
Re: NGM Holding: Prins ny storägare i NGM-börsen
|
Boxarn
|
2008-05-19 22:26:20
|
|
|
Jag gissar att vederbörande enbart är en front bakom vilken det döljer sig någon annan.
När jag läste om det här på E24 så fick jag också intrycket att artikelförfattaren vet mera, men avser att spara denna kunskap till en följande artikel.
Det gäller att suga länge på karamellen!
|
 |
NGM Holding: Prins ny storägare i NGM-börsen
|
37
|
2008-05-19 21:09:42
|
|
|
19:44
Börshandelsföretaget NGM Holding har fått en ny storägare i form av prins Michael von Liechtenstein, rapporterar E24 på måndagen.
Det framkom sedan schweiziska Contact Marketing registrerats hos Värdepapperscentralen. Prinsen är registrerad som insider i Contact Marketing som äger 15 procent av den svenska NGM-börsen.
Stefan Linnér, tel 031-350 64 80
Nyhetsbyrån SIX
|
 |
WeSC på First North 19/5
|
Henrik.Schulze
|
2008-05-19 21:04:46
|
|
|
WeSC började handlas på First North idag 19/5. Teckningskurs 42 kr. Öppnade på 45 kr och gick ganska snabbt ner till dagslägsta 41,40. Hämtade sig och stängde på 44 kr. Jag har inte analyserat bolaget. Om jag förstått rätt började det handlas på bequoteds lista för lite drygt ett år sedan. Efter split 2:1 och nyemission som sagt handelsstart idag. Verkar finnas de som hoppas att det blir ett nytt Odd Molly. Kanske hoppas de på för mycket ...
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
KYLIS
|
2008-05-19 20:34:39
|
|
|
Då företaget är i start-up-fasen finns inga skulder i dagsläget - vilket vi ser som mycket positivt när det gäller ekonomin.
Undrar om han är företagsekonom eller skuldsatt själv? ;)))
Den som tecknar det här lär inte se sina pengar mer.
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
KYLIS
|
2008-05-19 20:08:29
|
|
|
Hahahahahaaaaaaaaaaaaaa
Så här detaljerat hade jag inte väntat mig hrmff
Jag, heter Susanne Sjöstedt, är 60 år och kommer att överta rollen som VD efter emissionen.
Jag ä gift och har 4 barn och 3 barnbarn. På fritiden gillar jag att vara ute i naturen, helst jakt
tillsammans med min man. Jag gillar att laga mat. Känner jag mig stressad tar jag mer än
gärna till handarbete eller korsord.
När det gäller ThomMath Investment Ltd kommer jag att prioritera att stärka vårt varumärke,
det anser jag är grunden till ett stabilt företag. En annan prioritering är arbetet med att ta
fram en ny och bärkraftig marknadsstrategi.
Oavsett vem jag möter och oavsett i vilka sammanhang, så kommer mitt arbete att skapa ett
engagemang och en diskussion på ett sätt som vi aldrig tidigare har mött. Det går knappt en
dag utan att vi hör om hur de skuldsattas börda ökar och ökar, vi behöver bara sätta på
nyheterna, så hör vi hela tiden hur siffran ökar.
Tyvärr, hör vi också om diffusa företag som utnyttjar de skuldsattas situation på ett nästan
bedrägligt sätt. Dit hör inte ThomMath Investment Ltd; vi skall lösa de skuldsattas skulder och
ge lån i stället – kan ju i och för sig låta lite diskutabelt, men, vilket stärker den drabbade – att
ha ord om sig att inte betala sina skulder eller att ha lån. Hur många av oss har inte lån i dag.
Vi kommer också att samarbete med utländska banker för att hålla nere räntekostnaden.
Skulden för den drabbade ökar dag för dag, ett lån betalar du av på och på så sätt minskar
skulden.
Efter att ha påbörjat arbetet med en strategi för att stärka vårt varumärke och
marknadsstrategi har vi gemensamt kommit fram till starka värden som skall genomsyra vår
verksamhet, såväl internt som externt; trygghet, delaktighet, ödmjukhet och kompetens.
Det pågår en stor förändring i vårt samhälle. Målgruppen växer sig större och större för varje
dag.
Vidare uppmärksammas kommunernas omöjliga situation att utföra skuldsanering till det allt
större antalet unga personer bland annat. ThomMath Investment Ltd har en stor utmaning i,
att se till att vi tar till oss dessa personer så de äntligen kan få ett drägligt liv.
Att aktivt arbeta för en bättre livskvalitet för alla medborgare och en förbättrad trygghet för
våra skuldsatta, det är min drivkraft. En drivkraft som uppstår genom den uppskattning vi får i
vår vardag. En drivkraft som skapas tillsammans med min ledningsgrupp och medarbetare.
Att göra kunder nöjda är en stor tillfredsställelse.
Branschens möjligheter är enorma. ThomMath Investment Ltd:s stora potential ligger framför
oss.
Susanne Sjöstedt
VD och kommunikationsansvarig
Sen så tar man upp rikerna och säger som slutkläm!
"Potentiella investerare bör dock även se
möjligheterna."
Amatörer
Ja det var bara ett axplock, det var det roligaste prospekt jag någonsin läst. Rekommenderas att skrivas ut och läsa innan du somnar, ett leende på läpparna jag lovar det är totalt dråpligt rakt igenom.
Tack för tipset, ni förgyllde min dag :))
|
 |
Re: Nyemission hos unikt företag.
|
$Henrik$
|
2008-05-19 19:27:33
|
|
|
Alla Derank-läsare som har tråkigt och vill ha ett gott skratt kan läsa detta prospekt!
|
 |
Nyemission hos unikt företag.
|
JohanS
|
2008-05-19 12:48:28
|
|
|
Brittiskt skuldsaneringsbolag gör nyemission av 1 miljoner aktier á 20 kr/aktien.
Bolaget ger skuldsaneringslån till privatpersoner som har aktiva skulder hos Kronofogden eller liknande instans i annat land. Syftet är att minska den månatliga kostnaden för den skuldsatte.
Information om emissionen:
Vi kommer att emittera 1 miljoner Ordinary shares för 20 kr aktien. Varje aktie är att betrakta som en värdeöknings aktie.
Emissionen kommer pågå mellan den 7 maj - 7 juni 2008 där löpande betalning av accepterade teckningar för aktier gäller. Minsta post kommer sättas på 1000 aktier (20.000 kr/post).
Instruktioner till intressenter:
Vi föredrar kvalificerade investerare/traders. Posternas storlek är satta ganska högt för att försöka säkerställa detta.
Villkor:
För vidare information, ladda ner vårat prospekt på www.highriskgold.com/EmissionHem.html
|
 |
>kapsylen
|
Joje
|
2008-05-18 23:05:17
|
|
|
I´m Back
Stort tack för att du fixade det åt mig
|
 |
Re: Star Vault
|
Poike
|
2008-05-18 17:40:33
|
|
|
Befintliga aktieägare prioriteras i emissionen. Men om du kan få tilldelning ändå så tycker jag det är ett attraktivt pris.
|
 |
Re: Star Vault
|
Poike
|
2008-05-18 17:40:32
|
|
|
Befintliga aktieägare prioriteras i emissionen. Men om du kan få tilldelning ändå så tycker jag det är ett attraktivt pris.
|
 |
Star Vault
|
$Henrik$
|
2008-05-18 17:20:55
|
|
|
Någon som kikat på emissionen? Spontant tycker jag det ser intressant ut. Bv 13,5 mille...
|
 |
Re: Paradox
|
Neo
|
2008-05-18 17:00:07
|
|
|
Paradox kan bli riktigt stort.
|
 |
Re: nyemissioner.se
|
Boxarn
|
2008-05-18 08:02:03
|
|
|
Fungerar perfekt för mig nu.
|
 |
Re: nyemissioner.se
|
swedshare
|
2008-05-18 01:38:35
|
|
|
Gillar sidan starkt och besöker den minst 5 dagar per vecka :)
|
 |
Re: nyemissioner.se
|
kapsylen
|
2008-05-17 19:02:20
|
|
|
Har också blivit medlem på din fina hemsida. Testat att logga in på sidan. får upp ett felmedelande att ingen medlem hittades, när jag klickar bort medelandet så är jag innloggad. Detta sker vid varje tillfälle som jag loggar in.
Jag har inte som Boxarn upplevt att den skulle vara "seg".
|
 |
Re: eWork
|
Per Wersén
|
2008-05-17 17:24:44
|
|
|
Tilldelning: En post av tre önskade. Mitt önskemål var synnerligen modest och det hade känts bättre att vara utan än att få denna mediokra tilldelning. Jag har upplevt den här situationen tidigare och borde ha lärt mig...
|
 |
Re: nyemissioner.se
|
Poike
|
2008-05-17 15:22:25
|
|
|
Tackar!
Den har varit uppe i några veckor. Jag ser det som version 0.9. Några små funktioner saknas ännu för att jag ska vara nöjd, men 1.0 ska förhoppningsvis bli klar i sommar.
Det är tydligen något tillfälligt fel på annonsfunktionen, vilket gör att en del webbläsare laddar sajten segt.
|
 |
nyemissioner.se
|
Boxarn
|
2008-05-17 12:11:37
|
|
|
Jag måste harangera dig "Poike" för en mycket snygg design av "siten". Jag har inte besökt den på ett bra tag, så jag undrar om det var längesen du ändrade utseendet. Jag har också registrerat mig som medlem.
Men det finns ett problem någonstans. Det är YTTERST segt att komma in på sidan.
|
 |
Re: Paradox
|
Poike
|
2008-05-16 21:27:32
|
|
|
Det finns substans i potentialen. Paradox får betydande procent på Funcoms intäkter för MMO-spelet Age of Conan. Och Funcom har verkligen lyckats skapa ett enormt intresse för spelet.
Men precis som när andra aktier hajpas på chattarna så tar man en braksuccé som 100 % säker.
Paradox fick även 0,45 MUSD i veckan för en mindre licens från ett filmbolag. Småpengar, men det är bra för Paradox att få in lite småslantar i kassan i väntan på de stora pengarna.
|