 |
>>Kylis<<
|
Rökta räkan
|
2002-01-03 11:06:54
|
|
|
Vad föredrar du för Bolag nu?
|
 |
Arvid
|
Evert
|
2000-02-07 10:05:55
|
|
|
Har du deras E-mail? Hittar den inte på deras hemsida.
|
 |
SBI-teckningsrätter
|
I/O
|
2000-02-07 10:02:34
|
|
|
Undrar om någon vet när dessa blir registrerade? De har vad jag förstått avskiljts, varför i så fall är de inte registrerade på Nordnet?
Informationen har inte varit så bra i detta ärende, tycker jag. Borde vi inte ha fått emissions-prospektet vid det här laget?
Mycket tacksam för svar.
|
 |
Börsstopp i OM-gruppen
|
PGA
|
2000-02-07 09:55:09
|
|
|
Ska dom svälja SBI nu?
|
 |
Re: HA- minskning av aktier
|
PLURA
|
2000-02-07 09:46:08
|
|
|
Jaha, då fick vi svaret på vem det var som vräkte ut aktier på 15:- nivån.
Ha´de...
|
 |
Evert
|
Arvid
|
2000-02-07 09:16:23
|
|
|
Maila Nordnet, de brukar svara rätt snabbt.
|
 |
HA
|
insider
|
2000-02-07 09:04:34
|
|
|
08:54 DIR ***SBI HOLDING: HENRIK ANDERSSON MINSKAR T 4,0% KAP, 8,5% RÖ
|
 |
Hoppsan...hur gick detta till??
|
Evert
|
2000-02-07 08:58:55
|
|
|
Nedstående är skrivet av MIG och inte klarsynt. (Måste ha slintat med tangenterna)
|
 |
Arvid / NORDNET
|
Klarsynt
|
2000-02-07 08:56:37
|
|
|
Om det bara gällde en dag så ska INTE...
1. Det stå att man har möjlighet att lägga in den en vecka!
2. Vara möjligt (i mitt fall) att lägga in den på nytt i Fredags!
Ps. Har precis försökt att ringa Nordnet men......UPPTAGET HELA DJ... TIDEN!!! GRRRRRRRRRRR
|
 |
Ang. Nordnet
|
JL
|
2000-02-07 08:55:57
|
|
|
Jag har i och för sig en IM-depå som jag handlar på än så länge, men jag har oxo handlat en del IM-aktier via Aktiedirekt vilket på senare tid fungerat alldeles utmärkt. Det tar förstås ca. 15-20 min. innan man kan se sin order aktiverad på IM-listan, men ändå. Jag nappade på erbjudandet om en Nordnet-depå men kommer säkerligen att avveckla den och föra över innehavet till Aktiedirekt efter allt jag läst här ang. Nordnet.
Ha de'
|
 |
IMÄ!!
|
MiljöMagnus
|
2000-02-07 08:52:34
|
|
|
Private Placement i datsFolket 1 AB Sonestas emission kraftigt övertecknad Paris bokslutskommuniké
Bäste investerare,
som jag tidigare har berättat i ett mail så genomför vi en nyemission i dataFolket 1 AB. Emissionen är en private placement och får erbjudas högst 200 investerare.
Bolaget arbetar med informationsteknologi för hälso- och sjukvården och har en omsättning på ca 11 miljoner kronor. Bolagets nya produktlinje, är marknadens mest moderna system för journalinformation. Genom systemet har patienten bara en journal oavsett var behandling sker vilket ger effektivt stöd för en säker och korrekt behandling.
Med de befintliga produkterna och den sedan länge upparbetade kundbasen bedömer Bolaget möjligheten för tillväxt som mycket god. Målsättningen är att etablera produkten som svensk standard samt att genom utvalda samarbetspartners bygga upp en exportmarknad. Grundläggande förutsättning är att bygga vidare på de förtroenden som skapats hos befintliga kunder och utöka installationsbasen inom nya sektorer av hälso- och sjukvården. Bolagets produkter har en marknadstäckning om 25% inom primärvården. På sjukhus har Biosis vunnit gehör genom strategiska installationer. Bolagets strategi inför den närmaste framtiden är dels att delta i de stora anbudsupphandlingar som pågår i Sverige, dels att etablera en bas för internationell expansion. Strategin baseras på det förtroende som finns bland befintliga kunder.
Många har visat intresse för bolaget så därför har vi bjudit in bolagets marknadschef Anders Björck onsdagen den 11 februari 2000 kl 17 och torsdagen den 10 februari kl 17 för att berätta om Bolaget och för att ge investerare möjlighet att ställa frågor.
Skulle Du vara intresserad av att delta så hör av dig till oss via e-post invest@innovationsmaklarna.se eller telefon 08-555 162 70 senast tisdagen den 8 februari kl 12.00. Presentationen kommer att hållas i våra lokaler på Hamngatan 2.
Observera att det finns max 30 platser.
Med vänlig hälsning
Susanne Herbertsson
Sonestas emission kraftigt övertecknad
I dag är sista teckningsdagen i Sonestas emission. Emissionen som är en private placement omfattar 3.000.000 aktier. Vi kan redan nu konstatera att den blev kraftigt övertecknad. Sammanräkning kommer att ske på måndag och bolagets styrelse har för avsikt att genomföra tilldelning i början på nästa vecka. De investerare som tilldelas aktier får hemskickad en avräkningsnota i mitten på veckan.
Paris bokslutkommuniké
* Intäkter 19,3 (17,7) miljoner kronor
* Resultat 1,4 (0,8) miljoner kronor
* Ny produkt förvärvad
* Fortsatt expansion
* Tecken på konjunkturuppgång
Den fullständiga bokslutskommunikén är bifogad som ett Word dokument.
|
 |
Evert Nordnet
|
Arvid
|
2000-02-07 08:41:42
|
|
|
Är det inte så med Nordnet att order på SBI-listan bara gäller en dag? Jag tycker mig ha sett det. I alla fall var en order jag la för en hel vecka borta dan efter. Annars verkar det bästa sättet att få en order utförd att dra tillbaka den - då vaknar de och utför ordern.
|
 |
Paris
|
JR
|
2000-02-07 02:09:40
|
|
|
Titta på Paris. det värderas till ca 35 miljoner. Gick med vinst 1998 och ökade vinsten med ca 100% i år. Omsättningen ökade också ca 20% och detta under det år som bransch mässigt varit det västa i manna minne. Jämnför värderingen med cashguard. Se hur mycket de ökade vinsten om man jämnför med omsätningen. Ca 50% av omsätningsökningen blev ren vinst, snacka om täckningsbidrag. Så om de utför bara en liten del av monteringen själva detta gör att när omsättningsökningen kommer så ökar vinsten explosivt. Och under år 2000 så kommer de att påbörja lanseringen i övriga europa, potentiall!!!!! Sen är det nästan det enda bolaget på IM som inte har gjort någon nyemmsion efter noteringen vilket har hållit ner antalet aktier vilket gör att bolaget värderas löjligt lågt, relativt sett. Så mitt råd är att vikta om från taggen, cashguard, Obducat , Ericsson och de andra högt värderade IM bolagen till den biliga och bra aktien Paris AB.
Nästa målkurs 6 kr under år 2000.
Lycka till med Investeringarna
|
 |
Cashguard (från VCW)
|
Dream Team
|
2000-02-07 00:12:58
|
|
|
-------------------------------------------------------------------------------- Cashguard - ÖPPNINGSKURS MÅNDAG 7/2?? 2000-02-06 23:22:12 Kan man få ett tips om måndagens öppningskurs inför rapporten. Tyvärr fick jag inte igenom min order på Nordnet i fredags. superman
-------------------------------------------------------------------------------- Cashguard-en vinnare med tiden! 2000-02-06 23:11:55 Jag själv arbetar inom livsmedelsbranchen och har haft cashguard installerad i vår butik under ett års tid. När man nu ser tillbaka på de tidigare systemet så kan man omöjligt gå tillbaka till det gamla. För det första behöver vi inte oroa oss för rånare, om dom nu inte är inne för att stjäla tvättmedel eller ngt. Sedan slipper vi att räkna kassan, utan vi kan när som helst under dagen göra ett kassaavslut. När pengar behöver fyllas på talar datorn om detta samt risken för att pengar försvinner eller att kunden får fel växel tillbaka försvinner helt. Jag tror vi kommer att få se en stor spridning av detta systemet under många år,inte bara i Sverige utan också utomlands. I och med att allt fler kvällsöppnabutiker rånas så är detta systemet ett måste för alla butiker. Kameleonten Kameleonten
|
 |
DI imorgon
|
Dream Team
|
2000-02-06 22:51:25
|
|
|
Insiders i forskningsbolag tar hem kursvinsterna
-------------------------------------------------------------------------------- Tomas Linnala
--------------------------------------------------------------------------------
Insiders i forsknings- och medicintekniska bolag fortsätter att ta hem vinster efter den senaste tidens sektorrally. Det visar den senaste veckans insiderrapportering från Finansinspektionen.
O-listenoterade Artimplant, som utvecklar konstgjorda ledband, tillhör de aktier som gått som en raket den senaste tiden. Styrelseledamoten Stig Ingvar Andersson har passat på att sälja 8 000 aktier mellan den 20 och 24 januari. Artimplant kan ståta med en kursuppgång på 68 procent sedan årsskiftet. O-listekollegan Biogaia, som bland annat utvecklar så kallad functional food för både folk och djur, har sedan årsskiftet stigit 105 procent. Styrelseledamoten Thomas Flinck har via bolag sålt 117 622 aktier och har därefter kvar 20 418 aktier. I en annan kursraket, IDL Biotech som finns på Aktietorget och utvecklar så kallade tumörmarkörer, har styrelseledamoten Åke Silén sålt 5 000 aktier. Nyligen O-listenoterade Q-med, med en hyaluronsyra som fyller ut rynkig hud som huvudnummer, har inte riktigt följt med i det allmänna rallyt bland biotech och medicinteknik. Enligt FIs insiderlista har nu Q-meds VD Per-Olof Wallström köpt 100 000 aktier i bolaget. Kursutvecklingen ligger på plus 7 procent sedan årsskiftet men ändå hyggliga 24 procent sedan börsintroduktionen den 6 december förra året. Bland övriga branscher har Björn Nordstrand fått tillbaka 400 000 utlånade aktier i Icon, där han sitter i styrelsen. Fastighetsbolaget Castellum presenterade i mitten av januari ett bud på branschkollegan Diligentia. Därefter har Castellums blivande VD, Lars-Erik Jansson har köpt 1 150 aktier i bolaget. Hans totala innehav uppgår till 7 500 aktier i bolaget. Dessutom har nuvarande VD och blivande ordförande Thomas Alexandersson köpt 1 500 aktier i Castellum och har därefter totalt 6 500 aktier i fastighetsbolaget. Till det kommer att flera dotterbolagschefer köpt aktier i Castellum under den senaste tiden. Lennart Bylock har ökat med 5 000 B-aktier i Lundbergs till totalt 25 000 aktier i bolaget, vars styrelse han sitter i.
|
 |
Upp eller ner?
|
INGMAR
|
2000-02-06 20:31:26
|
|
|
Den nuvarande haussen i småbolagsakier kommer säkert att rulla på ett tag till, men jag hoppar in i gänget av "varnare" av två skäl: 1. Protect data vände vinst till förlust i senaste rapporten, men kursen steg ändå starkt p.g.a. utlovad split. Osunt!
2. Graden av belåning hos investerare i USA har ökat starkt från början av december.
|
 |
dr. - Strand
|
INGMAR
|
2000-02-06 20:13:32
|
|
|
Jag vet inte om Cato d.ä. fick uppleva Kartagos förstörelse under sin livstid, men jag tror du själv kommer att få se din förutspådda nedgång i köpkursen på Strand redan under detta år.
Att producera skräddarsydda kretsar är nog OK, men förmodligen stannar de ev. vinsterna hos konstruktörsföretaget.
|
 |
37
|
PLURA
|
2000-02-06 20:07:59
|
|
|
Mäklaren har naurligtvis INTE registrerat din försäljning. Han köpte dina aktier för 19:- utanför protokollet så att säga, sen räknade han med att kränga dom för 20:- några minuter senare.
Har du fått pengarna för aktierna ?
Annars finns det en risk att mäklaren markulerar försäljningen. Han kan säga i efterhand att det blev fel. Men då måste han "komma på det" samma dag som det inträffade.
Ha´de...
|
 |
Boxarn
|
INGMAR
|
2000-02-06 20:05:50
|
|
|
Det är så många som berömmer dina inlägg så det är kanske överflödigt att jag gör detsamma.
Ett par kommentarer:
Inlägg 13.09 - VITS ------------------- You are perfectly right!
Inlägg 09.44 - IMI/Robux ------------------------
Jag köper inte idén på modet att småföretag som går knackigt skall kunna lyfta sig i håret genom att omvandla sig till IT-företag, möjligen kortsiktigt men överhängande risk för bakslag. OK, en del IT-entreprenörer kan vinna tempo genom att omvandla ett börsregistrerat företag, men risken är mycket hög jämfört med redan etablerade på marknaden. Jag har själv aktier i IMI och skulle naturligtvis välkomna om de lyckas, men tilltron är låg.
Jag tror att t.o.m. de etablerade internetbolagen kommer att få det kärvare framöver, de stora ERP-systemen utgör dock grunden för företagens IT-verksamhet, och de kommer att ta in all erforderlig IT-kompetens, webteknik, B2B osv.osv, i sina system, och övriga systemföretag kommer att bli underleverantörer. Detta är på sikt, men en mycket tänkbar utveckling.
IFS är min stora favorit på sikt bland IT-företagen.
|
 |
Ortodox!
|
37
|
2000-02-06 19:33:39
|
|
|
Har jag rätt att kräva en avslutslilsta ifrån Fisher? Jag menar, kan dom neka? Trots all skedde ju köpet genom FöreningsSparBanken.
Och vad gör jag om det bara står 'sålt för 19:-' på den, eller kanske för bara 18:-? Jag vet helt enkelt inte vad det brukar stå på 'avslutslistorna'.
|
 |
Boxarn!
|
37
|
2000-02-06 19:30:24
|
|
|
Det var inte meningen att du skulle kommentera händelsen heller, utan att du skulle se att det var ytterligare en signal/bekräftelse på att teckningsrätterna var avskilda. I händelse av att så INTE skulle vara fallet lovar jag att återkomma. Svaret lär jag få (igen) per post i dagarna.
Det är hursomhelst mycket berikande att läsa om dina (vilda?) teorier dagligen. Dessa ger mig oftast en extremt god inspiration i vad som kanske sker, och inte sker, bakom kulisserna. Fortsätt gärna så.
|
 |
Plura
|
37
|
2000-02-06 19:23:51
|
|
|
Jag tycker oxså att det verkar som det är en mäklare som tror på en fortsatt uppgång på SBI-h, och därför köpte mina för 19:-.
Men varför kan man då inte se att dagens högsta 'senast betalt' är MINST 19:- ?
|
 |
Nord Net!
|
TRGM
|
2000-02-06 19:19:37
|
|
|
Som ni vet äger jag inte några Sbi .Om jag kommer handla kommer jag gå via Aktiespar det verkar gå bra via telefon .Som ni säger på denna sida är det helt meninglös att försöka handla on linehos nordnet.Jag kan tänka mig följande situation:du ringer till FPk och vill sälja SBI för 19 kr mäklarn säger att det inte finns några köpare.. samtidigt ringer jag och vill köpa sbi för 20KR.Mäklarn köper dina sbi för 19 kr och säljer samma till mig för tjugo. har tjänat kanske ett tusen på några sekunder.Det är bara en hypotes men jag tror att det kan bli värre tex vid uppköp.Hela den branschen stinker,
|
 |
TACK!!!!!!
|
wawa
|
2000-02-06 18:32:12
|
|
|
Vill tacka er som svarat ang. SbI H. Ni har alla gett en klarare bild av helheten. Är er oändligt tacksamma!!! Hoppas att jag en gång i framtiden kan bidra med något av värde när jag lärt mig marknaden.(Nybörjare som startat i Jan.-00)
Tack och lycka till allihop!!
|
 |
disomo
|
Boxarn
|
2000-02-06 18:00:49
|
|
|
Knappast troligt. Den godbiten tar nog mark- nadsgaranten för SBI-aktien hand om, dvs. Fischer & Partners.
|
 |
IM:s handelssystem vs VITS
|
PLURA
|
2000-02-06 17:22:32
|
|
|
Jag har sagt det tidigare och säger det igen: Dagens handelssystem på Im fungerar perfekt ...i liten handel. Bevis på att det inte klarar större volymer fick vi tidigare i veckan. Det går kanske att bygga ut dagens system för att klara framtidens stora volymer, men kostnaden kanske blir högre än det är att ta fram VITS.Vad vet jag.
Visst kände sig FK oroliga över att IM:system skulle utvecklas och ta över SBI:S telefonhandel.
Men nu är det ju så att SBI är i beronde ställning till FK. Utan FK mindre företag på SBI. Utan nya företag finns en risk för att SBI går igraven(eller blir en spelare på kanten som ingen bryr sig om)
Jag tycker att man inte ska måla f-n på väggen innan man vet hur saker och ting fungerar.
Sen är det ju inte bara HA som ligger bakom det dåliga ryktet som HAR VARIT ang. SBI. Minst lika stor skurk är DI.
Till alla Er som inte har lyckats sålt era SBI-h,kanske blir det ett lyckokast om aktien stiger i framtiden.
Ha´de.....
|
 |
Sbi-HOLDING
|
disomo
|
2000-02-06 17:19:19
|
|
|
KOMMER TR ATT NOTERAS PÅ IM-LISTAN.
|
 |
Cashguard:äventyret fortsätter
|
amanda
|
2000-02-06 17:00:06
|
|
|
Har läst igenom inläggen från veckan och ser att bl.a Carolous och PGA sålt sina Cashguard.Grattis till den snabba vinsten PGA.Jag har dock mina aktier och mina förväntningar kvar.Visserligen finns det i dagsläget flera faktorer som gör att kursen kan sjunka kortsiktigt 1)Många småbolag är nu något äventyrligt värderade och en allmän sättning i detta segment kommer nog påverka även Cashguard oavsett hur motiverat detta är.2)En del har uppenbarligen köpt på spekulation inför rapporten och kan nog sälja i besvikelse då inget omstörtande förtäljs i rapporten.Cashguard hade redan meddelat om man hade haft en extrem orderingång i Januari,man har hitintills följt regeln att inte komma med nyheter som inte hör bokslutet till i samband med detta och jag tror inte man frångår det nu.27-29 miljoner i omsätning,0,5-1 miljon i vinst tror jag på,tvivlar liksom PGA på att man hållit intäcktsnivån uppe i december,men jag vet inte,har ingen förhandsinformation. 3) Handeln med Cashguardaktien är instabil, den lätthet med vilken nervösa aktörer brakar igenom orderbotten tyder på att det ännu inte kommit in några långsiktiga större aktörer.Handeln är nervös och detta kan förvisso innebära både sälj och köplägen för den som sitter framför datorn hela dagen. I dagsläget fokuserar folk mycket mer på kurserna än på bolagen,det är begripligt med tanke på den utveckling som varit.Nu går vi in i fasen då nyemitioner duggar tätt och då insiders börjar sälja.Så se upp,detta är också fasen "upp till bevis".De bolag som kan försvara sina kurser,framförallt på den komersiella arenan kommer fortsätta stiga de andra sjunka.Det vore mig fjärran att moralisera över uppgångarna i t,ex Strand och Obducat,jag tycker det är utmärkt att även svenska framtidsbolag värderas så att de får anständiga möjligheter att finansiera sin utveckling och med amerikanska mått mätt är väl värdering av svenska chansbolag inte uppseendeväckande.Kan nog bli svårt att räkna hem förväntningarna på sina håll på 2-3 års sikt och tålamodet är begränsat,särskilt hos småsparare.Sitt innehav i bolag som kommit upp på spåret och rör sig framåt med allt snabbare hastighet ska man dock vara rädd om visar erfarenheten.Se upp för uppkommande hinder på spåret,övermod eller bristande ambition hos dem som kör tåget.I Cashguards fall ser jag inget av detta i dagsläget. Vill också tillägga att jag känner samma sorg som Boxarn över IM:s öde.Ju mera jag läser det du skriver och ju mera jag tänker på saken desto mera går den fundamentala förlust vi nu håller på att bevittna upp för mig.En stor förlust för små investerares oberoende och möjlighet att hävda sig mot etablisemanget i riskkapitalvärlden.En stor förlust för innovatörer och entreprenörer som nog kan vara hur bra innovatörer som helst men ändå faller om de inte snabbt nog lär sig tugget i denna slutna värld som dessutom agerar i avsikt att behålla sin slutenhet.Jag tror att hela SAP-Wallenberg- nomenklaturan dragit en lättnadens suck vid IM;s fall, i vart fall har man haft goda skäl att göra det.Men apropå Cashguard,vid vilken nivå kommer du tillbaka PGA?
|
 |
WHO
|
Dream Team
|
2000-02-06 16:40:53
|
|
|
Nu när rätterna är avskiljda borde rimligtvis värdet för rätterna vara aktiekurs - teckningskurs.
|
 |
SBI HOLDING TECKNINGSRÄTTER
|
WHO
|
2000-02-06 16:08:58
|
|
|
Ni kan kanske hjälpa mig och räkna ut värdet på teckningsrätterna själv har jag fått det till ca: 7 kr, Vad kan dom vara värda i och med kursen på SBI Holding rusat upp till 16 kr? Tacksamk för svar.
|
 |
KYLIS
|
Boxarn
|
2000-02-06 15:49:41
|
|
|
Gå tillbaka och läs mitt inlägg den 1 januari 2000 om vad IMI i det här hänseendet bör fö- reta sig! Jag skrev där att temat som jag tog upp i inlägget kanske var det viktigaste jag någonsin behandlat här. Jag vidhåller detta.
|
 |
Björn Davegårdhs krönika i Arbetet
|
Dream Team
|
2000-02-06 15:45:48
|
|
|
Bolaget som fick marknadens förlåtelse och nu satsar på omvälvande teknik Frontec har inte tillhört mina favoriter de senaste åren. Ett antal informationsmissar drog ned förtroendet för bolaget kraftigt. Medan många andra IT-bolag fördubblade sina kurser halverades Frontecs. Nu har emellertid marknaden förlåtit bolaget. Och det ser inte så tokigt ut. Frontec delas nu upp i två huvudverksamheter: e-Business och Teknik. Den tekniska verksamheten samlas i ett nytt bolag som kommer att få leva sitt eget liv på börsen. Det nya bolaget ska inrikta sig på intelligent kommunikation. Frontec har spetskompetens inom t ex smarta hem, inbyggda system och trådlöst bredband. Bolaget har t ex byggt in intelligens i Electrolux nya brödrost. Brödrosten är webbbaserad och kan kontaktas med hjälp av Netscape eller Internet Explorer. Det går också att beställa en rostad brödskiva via Internet. I förlängningen ska alla apparater i hemmet kunna styras via mobiltelefon eller dator.
En viktig del i Frontecs satsning på intelligent kommunikation är Bluetooth. Bluetooth är en ny teknisk standard som bygger på lågfrekventa radiovågor och som innebär att apparater kan kommunicera med varandra utan sladdar. Tekniken har utvecklats av Ericsson tillsammans med IBM, Intel, Nokia och Toshiba. Till sommaren ska Ericsson lansera sin första produkt, ett headset till mobiltelefoner. Om några år räknar branschen med att mängder av nya produkter ska innehålla Bluetoothtekniken. Frontec har tecknat ett samarbetsavtal med Ericsson och är ett av fyra företag i världen som är certifierade "Bluetooth Solution Provider". Frontec har redan utvecklat en demonstrator som gör det möjligt att trådlöst överföra videobilder i realtid från en webbkamera till en PC. Frontec Nordic är en lönsam konsultrörelse och svarar för huvuddelen av koncernens fakturering. Frontec Nordic kan erbjuda en helhetssyn på hur man kortar kundernas ledtider. För många kunder är produktutveckling den mest kritiska processen. Den snabba teknikutvecklingen ställer allt högre krav på kortare tid mellan idé och färdig produkt. Här deltar Frontec ofta direkt i utvecklingsarbetet. Frontec Nordic har en vinstmarginal i nivå med WM-datas. Det som tyngt Frontec är dotterbolaget Viewlocity som är leverantör av programprodukten AMTrix – en egenutvecklad produkt som möjliggör integration mellan kundernas olika program. Det innebär t ex att en produktionsapplikation på en plattform i Asien kan kommunicera med en finansiell plattform i Europa. Förändringar på ett ställe behöver inte heller innebära att andra delar av systemet måste byggas om. AMTrix förkortar den tid det tar att integrera och koppla ihop IT-system. Nu har Frontec tagit in nya intressenter i Viewlocity och har bara 47 procent av aktierna. Den innebär att de stora förlusterna inte längre kommer att tynga resultaträkning. Aktien har stigit rejält men är lågt värderad jämfört med andra IT-konsulter. Intresset för branschen är fortfarande på topp, men från den här kursnivån får man nog betrakta alla IT-bolag som högriskaktier.
För 20 år sedan skrev min bäste vän Anders Kjäll och jag en bok om aktier, ”Handbok för Aktiesparare” (tyvärr slutsåld sedan länge). Ett av våra förslag hur man skaffar sig säkra placeringsråd löd: – Fråga ett antal experter vilka aktier du absolut inte ska köpa. När du fått en lista på fem aktier har du förmodligen en portfölj som kommer att gå avsevärt bättre än index. Sensmoralen i detta lite bisarra råd är att det är rätt att handla tvärt emot marknaden. Är konjunkturläget svagt för skogsindustrin upprepas detta i det oändliga av experter och börskommentatorer. Kurserna går ned och då konstaterar alla att raset beror på de dåliga konjunkturerna. Ännu fler säljer när kurserna faller och vi har en självuppfylld profetia.
Det har faktiskt hänt flera gånger att de aktier jag tyckt sämst om blivit riktiga raketer. Det är också därför jag beskriver aktier i form av Köp, behåll, osäkra. Under den senare rubriken har kursvinnare som Icon, Framfab och Cell varit ständigt återkommande. Jag känner mig övertygad om att man kommer att kunna köpa aktier i samtliga dessa bolag betydligt billigare någon gång under den kommande treårsperioden. Som det känns på marknaden kan de här aktierna dubbla kursen ytterligare en gång. Men för mig blir de ändå inga köpkandidater. Riskerna är alldeles för stora. Jag tänker mer och mer köpa aktier i bolag som äger riktiga tillgångar som t ex Lundin Oil och Boliden. Jag tror också att det ska bli bättre fart på skogsindustrin. Munksjö, som bl a tillverkar dekorpapper, verkar mycket lågt värderat. Den mer spekulative köper Rottneros som är helt beroende av massapriserna. Det finns anledning att vara optimistisk. Efterfrågan är större än utbudet och priserna är på väg upp. Då kan Rottneros tjäna mycket pengar.
Köp Rottneros Munksjö Boliden Behåll Ericsson Investor Frontec Osäkra Cell Framfab Icon
|
 |
HA en kamikaze-pilot?
|
KYLIS
|
2000-02-06 15:43:51
|
|
|
Borde väl kunna göra nått vettigt av detta, i internets tidsålder så finns inga gränser trots att SBI tydligen tror det, för om jag fattat allt rätt så har systemet " nyttjandeförbud"här. Jag har också varit förvånad över att det varit så lite uppmärksamhet kring IM,s handelssystem som väl utvecklades av WM-data? Systemet har ju varit i bruk i ca:3 år, var har skon klämt, var HA en sorts kamikaze-pilot på uppdrag från FK "med rätt att förstöra" Nu har han ju lyckats och är då förbrukad. DI har ju inte heller varit IM,s största fan, men har väl nu vänt på klacken. Synd om inte IMI uttnyttjar det till allas förtret, har inte läst avtalet skrivet mellan dessa två men det måte kunna gå att kringå. Ok detta inlägg är knappast värt att läsa men kände att jag måste skriva nått.
|
 |
Boxarn
|
Hans J:son Linder
|
2000-02-06 15:43:50
|
|
|
Än en gång!! Det är en fröjd att läsa dina betraktelser.
Sidans kvalitet skulle tappa mycket om du försvann.
|
 |
Upp eller ner??
|
SäkerPåSinSak
|
2000-02-06 15:41:35
|
|
|
Det är frågan. Personligen ligger jag numera mycket tunt med IM-aktier. Det enda jag i princip har kvar är Rondeco.
|
 |
JL
|
Boxarn
|
2000-02-06 15:41:11
|
|
|
Ditt inlägg om värderingar skulle jag nästan undantagslöst kunna instämma i. När jag i ett tidigare inlägg i dag använde ordet "osund" så syftade jag främst på den inställning som tycks råda på marknaden just nu. Men visst ger vissa IM-aktier intryck av att vara högt upphandlade just nu. Mot detta kan dock å andra sidan invändas att detta intryck i hög grad härrör från vår vetskap om vad före- tagen för en helt kort tid sedan värderades till. För de flesta av den här typen av före- tag där det plötsligt kan "smälla till" så är det ytterst vanskligt att försöka bygga sin värdering på fundamental analys. När som helst kan genombrott komma som för upp före- taget ifråga i en annan division, kullkastar alla tidigare beräkningar och får den tidiga- re "höga" värderingen att framstå som smått löjeväckande.
|
 |
RÅD
|
Evert
|
2000-02-06 15:31:54
|
|
|
Om man vänder på det hela så undrar jag hur i hela fridens namn ska jag bli av med mina SBI-HOLDING?
1. Får inte ringa mäklaren.
2. Dom skiter i att förmedla min säljorder.
Mao så är enda utvägen att vackert sitta med innehavet eller byta mäklare.
|
 |
PLURA / NORDNET
|
Evert
|
2000-02-06 15:21:13
|
|
|
Du skriver bla: "Nordnet uppgav till min svåger i fredags att man inte hamnar i en telefonkö när man ska göra en affär. Det betyder att man kan ha både tur och otur vid avslut. Rena rama indian-handeln med andra ord. "
Men som sagt, ska det ta DAGAR?????
Faktum kvarstår...
1.Order lagd Torsdag EM på SBI-HOLDING på 15kr, med en gilltighetstid på en vecka!!
2.Aktien fortfarande osåld när jag kollar depån idag, fast köpkursen låg så högt som 17-18kr!!!!
3.Går inte att under Fredagen sälja SBI eftersom jag får bekräftelse på att jag inga aktier äger (Alltså ytterligare ett bevis för att jag gjort rätt).
4. Omöjligt att komma fram för att som en ytterligare säkerhetskoll se om allt stod rätt till.
ÅTER IGEN, att jag är förbannad och besviken är ett understatman!!!!!!!!!!!!!!
|
 |
Espen Arnakke
|
Boxarn
|
2000-02-06 15:21:02
|
|
|
Det torde inte vara någon tvekan om att HA:s förtal av IM:s handelssystem var dikterat av att SBI var i händerna på fondkommissionärer- na på så sätt att det var dessa som "pytsade in" noteringarna på SBI-listan och att SBI skötte informationen åt dessa noterade före- tag. Informationsuppdrag och noteringsavgif- ter var således SBI:s levebröd. IM:s handels- system var naturligtvis ett "dödligt" hot mot FK och därför satte man press på SBI att göra sig av med det. IM:s handelssystem fungerade alltså alltför bra för att det skulle falla FK i smaken. Hos mig är det ingen tvekan vad gäller spelet bakom kulisserna angående det- ta.
|
 |
Realtid
|
Nizze.
|
2000-02-06 15:13:57
|
|
|
Finns det något ställe där man kan köpa och sälja i realtid mer än genom Im?
|