 |
Cashguard
|
sixten
|
2004-03-31 13:30:41
|
|
|
Än ska vi inte räkna ut Cashguard:
"CASHGUARD:FÅR YTTERLIGARE ORDER FRÅN REWE VÄRD DRYGT 20 MKR (Direkt)."
Kul att man verkar få fart på försäljningen utomlands - kan annars vara svårt att lyckas när man ska utanför landets/nordens gränser. Kursen upp 11 % idag.
|
 |
Re: Apropå Gunnebo
|
sixten
|
2004-03-31 13:25:13
|
|
|
Instämmer att Gunnebo inte är dyrt även om en stor del av expansionen kommer från förvärv. Gunnebo har dock varit framgångsrika med sina förvärv och bolaget verkar följa Assa Abloy och Securitas strategier: dvs att framgångsrikt konsolidera sin nisch inom säkerhetsområdet genom förvärv. En viktig pusselbit för Securitas / Assa Abloy har varit att behålla investerarnas förtroende så att man kan ta in mera kapital billigt eller betala förvärv med billiga aktier. Lyckas man med detta så finns det fortfarande mycket kvar att göra inom Gunnebos nisch som fortfarande är en ganska ostrukturerad marknad utan några dominerande aktörer (förutom Gunnebo). Safepay-lösningen kommer som grädde på moset...
|
 |
Apropå Gunnebo
|
Rikard.
|
2004-03-31 13:01:00
|
|
|
GUNNEBO: UPPREPAR BEDÖMNING GODA AFFÄRSUTSIKTER HELÅR
STOCKHOLM (Direkt) Gunnebo upprepade vid måndagens
bolagsstämma utsikterna om att affärsutsikterna för helåret
2004 ser goda ut. Enligt det normala säsongsmönstret väntas
det första kvartalet bli svagt.
Det framgår av bokslutskommunikén från bolagsstämman.
Siktet är inställt på expansion.
"De två senaste åren har vi konsoliderat vår
ställning, satsat på lönsamhet före volymtillväxt och arbetat
med att omstrukturera och integrera förvärvade bolag. Vi har
idag en god soliditet och är finansiellt mycket starka för att
från och med i år gå in i en ny expansionsfas där tillväxt
kommer att känneteckna de kommande åren", sade VD Bjarne
Holmqvist./ST
#CODES C/GUNN S/SVC N/GUNNEBO I/SE0000195570
© Direkt
Jag vidhåller att PE 16,74 och PS 0,61 är alldeles för billigt för ett så snabbväxande bolag.
|
 |
NGM
|
glyssner
|
2004-03-31 00:52:30
|
|
|
Pratade i dag med ansvarig för NGNews om debiteringar för dessa.
Han sade att det fanns en mängd olika avtal, allt från en engångsavgift till årliga avtal.
Han kunde inte säga så mycket om det ekonomiska utfallet utan hänvisade bara till delårsrapporten i april.
|
 |
Paynova
|
sixten
|
2004-03-30 16:24:18
|
|
|
Paynova går ut hårt som nynoterat bolag och spottar fram pressmeddelanden. Igår kom info om utökat samarbete med CDON och idag kom följande besked att Paynova levererar betallösning till CD-WOW. Kul att det rör på sig och det är säkert nyttigt för ett nyligen noterat bolag att få lite uppmärksamhet initialt så att investerarna inte glömmer bort bolaget. Marknaden verkar dock haft högre förväntningar och handlar ner kursen med 5 % vilket innebär att kursen närmast halverats sedan bolaget började handlas på NGM.
|
 |
Re: NGM
|
Gamblern
|
2004-03-29 13:57:51
|
|
|
Bra att en relativt ny och vettig signatur (Rikard) dykt upp på sidan. Det behövs flera.
|
 |
Re: NGM
|
Rikard.
|
2004-03-29 13:07:11
|
|
|
Jag är inte aktieägare i NGM och avser inte att bli det, men vill ändå kommentera debatten. De allra flesta (alla?) företag har haft perioder av motgångar innan de lyckats. Det gäller inte minst extremt framgångsrika företag (HM, IKEA, Tetrapac för att nämna några). Det är under motgångsfasen man som VD trimmar taktik och kanske också strategi så att man hamnar rätt. För mig är det viktigaste kriteriet i "nya" bolag, förutom ledningens kompetens, att de funderar på sin position när de testat marknaden och anpassar taktiken efter det. För att ta ett exempel: Arcams taktik att gå på verktygsmarknaden var på många sätt rätt tänkt (stor marknad, unika fördelar, kort ROI). Men i mötet med marknaden visade det sig att pga av marknadens struktur, med uppdelning mellan OEM, plasttillverkare och verktygsmakare och etablerade inköpsmönster dem emellan var svårt för en part att motivera investeringen (OEM:ens kärnaffär är branding, sälj, design, utveckling och logistik - inte tillverkning av detaljer, plasttillverkarens kärnaffär är just formsprutningen eller formpressningen, och verktygsmakaren måste således få betalt för den bättre prestandan av de andra parterna, men de köper via inköpssystem som väsentligen inte tillåter unika fördelar - sourcningen bygger på flera bidders som pressar varandra, varför tekniken måste bli någorlunda etablerad innan den kommer in). En klok företagsledning gör i det läget en anpassning. Utan att långsiktigt frångå verktygsbranschen försöker de nu på kortare sikt nå hållbara volymer inom lågvolymtillverkning i besvärliga metaller och legeringar, så att de därmed skall få en godtagbar kassaflödessituation.
För att bedöma NGM måste den frågan besvaras: vad gör de utifrån sin nuvarande situation, på kort och lång sikt, för att uppnå volym- och lönsamhetstillväxt? Jag ser inte tillräckligt tydliga svar för att jag skall bli aktieägare. Men tidigare förluster är per se inget skäl för att inte köpa.
|
 |
Re: NGM - engeem
|
SäkerPåSinSak
|
2004-03-29 10:28:08
|
|
|
Kunde inte sagt det bättre själv.
Har otaliga gånger påvisat detta men som det heter "hoppet är det sista som överger människan", och det gäller nog i allra högsta grad aktier i allmänhet och Ngm i synnerhet.
|
 |
Re: NGM
|
engeem
|
2004-03-28 21:30:21
|
|
|
Av historien kan man uppenbart lära sig att alla NGM-förespråkare alltid har samma argument och ursäkter för varför tidigare löften inte infriats. Inte helt olikt Array Printer som alltid stod inför ett genombrott.
Vad borde NGM göra då? Jo, tänka tvärtom. Istället för att försöka notera ett fåtal bolag per kvartal, sikta på 500 noterade bolag t.ex, med en extremt kort, enkel och billig introduktion. Ta 2000 per månad och bolag vilket skulle ge 12 MSEK i årsintäkter. Eller skapa analysera, publicitet och marknadsföring kring sina bolag. Nordnet använder VCW. Kanske kan NGM tänka på något liknande? Varför inte sluta med sin kändisstyrelser utan kontinuitet och istället knyta an personer som använder NGM som språngbräda för kommande karriärer.
Det finns massor idéer. Men så länge alla aktieägare bara hoppas och hoppas kommer även NGM att fortsätta hoppas och hoppas.
|
 |
Re: NGM
|
sixten
|
2004-03-28 16:01:37
|
|
|
engeem, jag tror förvisso att du har rätt i att det är mycket som man skulle kunna göra i NGM. Men likt Boxarn håller jag inte med när du blickar tillbaka och drar slutsatser av vad som varit för att bedöma framtiden för NGM. Den konstellation som NGM är idag har bara varit verksam under den tid som finansmarknaden varit extremt kärv. Nu är marknadsförutsättningarna betydligt bättre för NGM och jag tycker att det ska bli intressant att se vad NGM kan åstadkomma nu. Men helt klart så ligger bevisbördan fortfarande på bolaget och dess ledning.
|
 |
Terrorattentaten
|
Boxarn
|
2004-03-28 14:51:46
|
|
|
Citat ur media: "Hamas Leader Vows 'Earthshaking" Revenge."
För mordet på rörelsen ledare.
Det bådar inte gott. Frågan är emellertid om terrorattentat inte börjar bli något som vi - och marknaderna - börjar bli vana vid och att de därför inte får den effekt man befarar.
Men citatet låter minst sagt oroväckande.
|
 |
Re: NGM
|
Boxarn
|
2004-03-28 13:16:40
|
|
|
Jag anser att historien är en dålig indikator vad avser framtiden. Den säger mycket litet om vad som kommer att hända i framtiden. Inte minst gäller det företag.
I övrigt är det en relevant och sund skepsis som du "engeem" ger uttryck för. Däremot förstår jag inte riktigt vad du menar med att framtiden ter sig ljus i den mån man börjar differentiera sig och fokusera sig på sin kärnverksamhet.
Utveckla gärna!
|
 |
Re: NGM
|
engeem
|
2004-03-28 13:07:34
|
|
|
Om man från historien kan lära sig något av framtiden är NGM klart övervärderad. Ständiga löften om stora saker har hela tiden fallit platt. Den interna euforin kring börsstatusen har externt inte ens väckt en gäspning.
NGM har historiskt varit ett notoriskt förlustbolag som levt på oss småsparares godtrogenhet kring deras löften.
NGM kommer förvisso att visa sitt bästa kvartal hittills i sin kommande rapport. Detta beror på att informationsverksamheten har exploderat.
Men vad för typ av bolag är det som ska värderas till 75 Mkr? En börs eller en kanal ut till Direkt, TT, etc?
Som jag sagt många gånger är framtiden lika ljus för NGM när de börja differentiera sig och fokusera på sin kärnverksamhet, som mörk när man skriker börs börs börs och hankar sig fram på informationsintäkterna. Dessa intäkter är förvisso inte att förakta, men de skapar ingen intressant värdering.
|
 |
Re: NGM
|
Boxarn
|
2004-03-28 12:46:35
|
|
|
Är det förresten någon som har en susning om vad NGM har i intäkter per pressmeddelande? Jag vill minnas att jag en gång såg/hörde uppgiften 5.000 kronor, men den uppgiften bör tas för vad den är.
|
 |
Re: NGM
|
Boxarn
|
2004-03-28 12:36:47
|
|
|
Som sagt! Det möter inte några större svårigheter att finna svagheter i mina beräkningar!
|
 |
Re: NGM
|
sixten
|
2004-03-28 12:28:07
|
|
|
Om jag förstått saken rätt så har NGM 22 medlemmar eller fondkommissionsfirmor som handlar på NGM vilket ger 1.1 MSEK i grundavgifter (22 x 50 000 SEK). Om Boxarns beräkningar stämmer att de rörliga transaktionsintäkterna skulle uppgå till ca 1.4 MSEK så är det troligt att inte alla medlemmar kommer upp i grundavgiften på 50 000 SEK medan andra gör det med råge. Handelsintäkterna skulle då bli större än de rörliga intäkterna på 1.4 MSEK men kanske blir det ingen stor skillnad (några hundra tusen möjligtvis).
|
 |
Re: NGM
|
Boxarn
|
2004-03-28 09:23:41
|
|
|
Tack, "glyssner"! Transaktionsavgifterna har såvitt jag vet inte tidigare funnits angivna.
Vi kan konstatera att noteringsavgifterna - om man utgår från antalet noterade bolag som väl är samma eller något mindre till antalet jämfört med genomsnittet för 2003 - i stort sett torde uppgå till samma belopp som tidigare. Det vill säga i det fall som man inte gjort några eller bara mindre prishöjningar, något jag inte har koll på.
När det gäller informationsavgifterna så torde dessa ha stigit i omfattning rätt så rejält med tanke på att antalet pressmeddelanden har ökat i den omfattning de har. Men där saknar vi uppgifter om prissättningen.
Vad avser transaktionsavgifterna så är de, trots att avgifterna är angivna, svårberäknade. Den som önskar "slå hål på" följande beräkningar torde inte möta några större svårigheter.
Jag utgår från att omsättningen och antalet avslut under de två första månaderna i år, och som vi känner till siffrorna för, har varit exceptionellt hög(t). Jag sätter därför omsättningen till 100 miljoner och antalet avslut till 10.000 per månad för resten av året. Det kanske är något försiktigt, men...
1.200 miljoner ger för den rörliga delen (säljande och köpande kommissionär lägger sammanlagt 0.035% i avgifter) litet drygt 400.000 kronor i intäkter för NGM.
De fasta avgifterna för ett avslut för säljande och köpande kommissionär uppgår till sammanlagt 8 kr. Det ger 960.000 kr i intäkter för NGM
Således skulle transaktionsavgifterna med de här beräkningarna uppgå till cirka 1,4 miljoner, vilket inte är så mycket mer än avgifterna för 2002 (0,8 miljoner) och 2003 (0,9 miljoner).
Jag tror vi, trots osäkerheten i ovanstående beräkningar, kan konstatera att de som handlat upp kursen i NGM med utgångspunkt från den kraftigt ökade omsättningen i aktierna på NGM-listan gjort det utan att riktigt ha satt sig in i vad transaktionerna i realiteten ger i intäkter. Om de däremot utgått från det ökade antalet pressmeddelanden - vilket är mindre troligt då ökningen i frekvensen av dessa ligger senare i tiden än omsättningsökningen - så har de haft mera fog för "kursdrivningen".
Ytterligare osäkerhetsfaktorer vad gäller NGM:s intäkter härrör från vad Nordic OTC och NDX kan ha inbringat. Men jag har svårt att se att det skulle kunna röra sig om några större belopp.
Summan av kardemumman - med den reservationen att jag inte räknat helt galet - skulle bli att vi inte kan räkna med något större resultatlyft utifrån det faktum att transaktionsaktiviteten på NGM-listan tilltagit kraftigt. Jokern i leken är i stället vad informationsdelen kan uppvisa för resultat. Där ser det åtminstone vid en ytlig betraktelse betydligt bättre ut.
|
 |
Re: NGM
|
sixten
|
2004-03-27 23:40:02
|
|
|
Ditt resonemang låter rimligt Boxarn - ett marknadsvärde på 70 - 75 MSEK ställer givevis högre förväntningar på NGM men inte heller orimliga sådana.
|
 |
Re: NGM
|
KYLIS
|
2004-03-27 22:36:29
|
|
|
Mycket bra jobbat Glysser! Tack
|
 |
NGM
|
glyssner
|
2004-03-27 20:51:54
|
|
|
Här kommer lite nya uppgifter om bland annat courtageintäkter, vilka varit väldigt hemliga tidigare.
Prislista för notering och handel
Noteringsavgifter (exkl moms)
Vid Noteringsansökan:
I samband med NGMs noteringsbeslut, dock senast 60 dagar efter ingiven ansökan:
80 000:-
120 000:-
Bolag som vid ansökningstillfället redan är noterat vid en auktoriserad marknadsplats eller börs kan i vissa fall genomgå en förenklad noteringsprocess till en avgift om 50 000 kr (exkl moms).
Kvartalsavgift:
30 000:-
Vid varje faktureringstillfälle åsätts respektive noterat bolag ett aktuellt marknadsvärde, 0.06 promille av det åsatta marknadsvärdet utgör kvartalsavgiften. Minimiavgift är 30 000 SEK/kvartal. Bolag med ett marknadsvärde upp till 500 MSEK betalar minimiavgift 30 000 SEK/kvartal.
Kvartalsavgifterna gäller per noterat aktieslag och debiteras i förskott.
Vid emissioner - handel med andra instrument:
15 000:-*
* per påbörjad 12- månadersperiod
Vid notering på NGM Official och NGM Equity genomgår bolaget NGMs noteringsprocess som bl a omfattar börsrevision och upprättande av prospekt. börsrevision kan utföras av NGMs börsrevisorer, medlem i marknadsplatsen* eller annat av NGM godkänt institut**.
Börsrevision utförd av NGM's börsrevisorer:
Prospekt upprättat av NGM's börsplatsrevisorer:
130 000:-
70 000:-
* värdepapperinstitut - fondkommissionär eller bank - som är medlem i NGM.
** t ex välrenommerad revisionsbyrå med dokumenterad erfarenhet av börsrevision.
Noteringavgifter_NGM_Official_NGM_Equity.pdf
Noteringsansökan_NGM_Official_NGM_Equity.pdf
Handelsavgifter
För samtliga registrerade och avslutade transaktioner i handelssystemet, såväl automatiska som manuella, gäller nedanstående avgifter. En grundavgift om 50 000 kr debiteras per medlem och år. Från detta avräknas debiterade transaktionsavgifter under året. (Om transaktionsavgifterna överstiger 50 000 kr debiteras alltså inte någon grundavgift). Alla priser debiteras månadsvis i efterskott.
Värdebaserade
Transaktionspris Typ av transaktion
0,0140% Automatiska avslut, den som ställer kursen.
0,0210% Automatiska avslut, den som slår på kursen.
0,0175% Manuella avslut.
0,0075% Market Maker handel*.
Avslutsbaserade
Transaktionspris Typ av transaktion
3,20 kr Auto.avslut, den som ställer kursen.
4,80 kr Auto.avslut, den som slår på kursen.
4,00 kr Manuella avslut.
1,70 kr Market Maker handel*.
* Köp/sälj för egen räkning i aktier avseende bolag för vilka medlemmen är Market Maker.
inträdeavgift
Anslutningsavgiften för medlemmar är 100 000:- (exklusive moms).
Informationsavgifter
För information om gällande avgifter för de olika informationstjänsterna, var vänlig kontakta:
Tommy Fransson
NG News
Telefon: 08-566 390 40
E-post: t.fransson@ngm.se
NGM : Notering : Prislista
|
 |
Re: NGM
|
Boxarn
|
2004-03-27 15:55:39
|
|
|
Jag skulle nog inte vilja sätta värderingen till 47 miljoner eftersom NGM kommer att ha ungefär 60 miljoner utestående aktier om/när konvertiblerna omvandlas till aktier. Om inte någon konvertering sker - vilket verkar mindre troligt eftersom konverteringskursen är 55 öre - så kommer bolaget att ha skulder på 10 miljoner.
Det realistiska är därför att räkna med 60 miljoner aktier, vilket med nuvarande kurs ger ett marknadsvärde på 70-75 miljoner.
|
 |
Re: NGM
|
sixten
|
2004-03-27 15:42:27
|
|
|
"Kanske den kommande kvartalsrapporten till och med kan bli en positiv överraskning!" - å andra sidan har du just höjt förväntningarna på rapporten...
Enligt Avanza är NGM värderat till 47 MSEK vilket spontant sett inte känns allt för avskräckande för en auktoriserad börs. NGM ska också ha credit för att de faktiskt lyckats att överleva den tuffa period som finansmarknaderna genomlevt samtidigt som bolaget haft andra problem (schimsen mellan IM och SBI sidan och svaga finanser etc). Så kanske börjar det bli dags att shoppa NGM? Håller de ljusare tiderna i sig på finansmarknaderna så borde bolaget kunna bli lönsamt om ett tag...
|
 |
NGM
|
Boxarn
|
2004-03-27 13:53:55
|
|
|
Antalet pressmeddelanden den gångna veckan var på rekordnivå. Om man tittar på statistiken för januari och februari ser man att omsättning och antalet avslut - den senare siffran tror jag indikerar intäkter för NGM på ett bättre sätt än den förra - också var rekordartad.
Kanske den kommande kvartalsrapporten till och med kan bli en positiv överraskning!
|
 |
Re: Derank All Share Open 2004
|
Mr Rockefeller
|
2004-03-27 12:11:05
|
|
|
Det är rätt räknat.
Optionerna behandlar vi som teckningsrätter, dvs så länge som de handlas får de handlas, vid inlösendag tar vi senaste betalt och ser sedan hur många det räcker till, om handeln sträcker sig över årsskiftet så blir det senast betalt 30/12 som gäller omvandlat i nya aktier till den marknadskurs (senast betalt i aktien) som råder (får det väl bli för att rensa för effekterna av tidsvärde och liknande - kanske en skillnad jämfört med vad jag sagt tidigare).
|
 |
Re: Focal Point i Stockpicker
|
Boxarn
|
2004-03-27 11:20:23
|
|
|
Focal Point introducerades till kursen 3 kronor. Man har sedan dess inte genomfört någon nyemission. Så din bedömning "sixten" torde ligga nära sanningen.
|
 |
Re: Focal Point i Stockpicker
|
sixten
|
2004-03-27 11:11:25
|
|
|
Ja, i mindre bolag som Focal Point kan en rekommendation göra mycket medan i större bolag får det sällan någon effekt alls.
Focal Point redovisade en vinst på 1.7 MSEK på en omsättning av 15.5 MSEK och spår att licensintäkterna kommer öka med 40 % i år vilket innebär en ökning med ca 3.5 MSEK. Om konsultintäkterna också ökar en del kan omsättning i år hamna över 20 MSEK och borde kunna ge en vinst på 3 MSEK vilket enligt bolagets nya utdelningspolicy skulle kunna ge ca 20 öre per aktie i utdelning. (Viss reservation ska dock göras för att bolaget aktiverat utvecklingskostnader men då jag inte har koll på dessa har jag inte tagit med det i kalkylen - kanske kan någon annan kommentera/korrigera mina siffror utifrån detta perspektiv?)
Är det någon som har koll på kursutvecklingen i Focal Point sedan introduktionen på IM? Jag gissar att Cashguard genererat mera värde för investerarna som gick in via IM (när man räknar i procent och tar bort tillfört kapital) men kanske kommer Focal Point som god tvåa? Tagmaster är en annan kandidat men de har å andra sidan tagit in ganska mycket kapital så jag är osäker på om de har genererat något överskott med ovanstående räknemodell.
|
 |
Re: Cashguard vs Gunnebo
|
Boxarn
|
2004-03-27 09:34:56
|
|
|
Jag äger inte några aktier i Gunnebo. Men det är ett företag som jag för ett antal år sedan tittade närmare på. Jag har tidigare nämnt att jag har en viss förkärlek för säkerhetsbranschen. Jag tror definitivt att Gunnebo kan vara en bra, om än icke spektakulär investering på sikt.
|
 |
Re: Focal Point i Stockpicker
|
Boxarn
|
2004-03-27 09:30:14
|
|
|
Aktien steg väl en så där 20-25% efter rekommendationen. Märkligt att sådana här intetsägande rekar får den effekt de får.
|
 |
Re: Derank All Share Open 2004
|
KYLIS
|
2004-03-26 22:21:08
|
|
|
Vi är väl 5 st som har Obducat? Vi hade 18018 aktier tilldelades 18018 Tr sista slutkurs var 0,13 teckningskurs är 2,15. Frågan är hur vi skall räkna denna komplicerade historia dvs om 18018 x 0,13 / 2,15 =1089 nya aktier. (följer ju tillhörande optioner också hugaligen vad komplicerat dom gjorde teckningen)
Ovanstående räkneex ger oss med Obducat då totalt 19107 aktier. Tävlingsledningen får sen säga sitt, har inte varit med i emissionen själv men har koll på slutkurs av URB etc.
|
 |
Derank All Share Open 2004
|
glyssner
|
2004-03-26 19:42:43
|
|
|
Var så goda, här kommer veckans lista.
"Kylis" började känna flåset från de bakomvarande varför han öste på med 7,3 % + i dag. Det hjälpte inte så mycket eftersom "Steget före" hängde på med plus 6,32 %.
"Jugge" med 7,82 % plus närmade sig täten. Även "Poike" hade en bra dag med plus 3,05 %.
Värst var i alla fall "Leksandfan" med uppgångar i både Obducat och Countermine. Bägge gick upp 17,3%. Totalt 9,7 %.
Är det fortfarande ingen som kan hjälpa till med slutkurs och innehav i MSAB.
Till "Framfond" vill jag säga, det är stort med en avkomma. Jag kommer så väl i håg när jag bjöd mina kompisar på Cigarrer även om det var ett tag sedan. Grattis!
Våra investeringar ligger nu plus 1 237 441 kr.
1. Kylis 187 695
2. Steget före 177 809
3. Poike 161 589
4. Leksanfan 158 106
5. Boxarn 155 994
6. Jugge 154 002
7. PGA 150 137
8. EllaK 138 708
9. Glyssner 121 168
10. Sixten 120 901
11. JL 120 817
12. Aktiepohlman 118 489
13. Prompt 116 561
14. Phantom V 115 518
15. Joje 114 220
16. Per Wersén 114 106
17. Njurunda 113 577
18. Mr Rockefeller 113 510
19. Rickard 110 345
20. Superboy 108 376
21. Framfond 107 976
22. Krillekillen 105 280
23. Namee 100 408
|
 |
Re: Translink
|
sixten
|
2004-03-26 15:30:57
|
|
|
Kan tillägga att Translink noteras på Nordic Otc, www.ngmnordicotc.com. Aktien står för stunden i köp: 7 öre och sälj: 17 öre.
|
 |
Translink
|
sixten
|
2004-03-26 15:24:35
|
|
|
Av kallelsen till Translinks bolagsstämma framgår att bolaget har för avsikt att nedsätta aktiekapitalet för att täcka förluster samt att genomföra en riktad emission till huvudägarna till en kurs om 80 öre efter en sammanläggning av aktier 10:1 (dvs motsvarande 8 öre med dagens aktieantal). Det är med andra ord tufft för bolaget men samtidigt har man tydligen en lösning finansieringslösning på gång. Sedan får man väl hoppas att bolaget kan få blans på kostnader och intäkter så att de inte behöver mera pengar längre fram. Någon här som fortfarande är ägare i Translink sedan IM-tiden?
|
 |
Re: Cashguard vs Gunnebo
|
sixten
|
2004-03-26 15:08:44
|
|
|
Jag håller med om att Gunnebo är ett intressant och mycket välskött bolag. Dock har kursen stigit (välförtjänt) under de senaste 18 månaderna så idag känns de mera rimligt värderade. På sikt tror jag dock att det kan vara en bra affär. Ett frågetecken är väl hur det går med utförsäljningen av Gunnebo Engineering (spikar och lyftkrokar etc) som ju inte riktigt hör hemma i verksamheten längre. Det var ett tag sedan jag hörde något om dessa planer som man pratade en del om tidigare. Men nu när finansmarknaderna har tagit fart så kanske det finns flera exitalternativ än tidigare (private equity bolag och separat notering av engineering delen tex).
|
 |
Re: Noblesse Liquor
|
sixten
|
2004-03-26 15:00:50
|
|
|
Jag antar att webbadressen ska vara www.swedishliquor.com. Kul att försäljningen tar fart och lycka till.
|
 |
Re: Noblesse Liquor
|
noblesse
|
2004-03-26 12:13:42
|
|
|
Noblesse har på 6 månader skapat en rullande försäljning i i provinsen Alberta och Saskatchewan och har klarat konkuransen från både Smirnoff och Stoli på grund av större sortiment och "bartender vänlig" förpackning. Våra produkter säljs för ett snittpris av 19,95 SEK inte 15 sek, vilket motsvara en marginal av 50%.
Vi börjar försäljning i provinserna British Columbia och Manitoba under maj-juni. Därtill kommer vår lansering av Noblesse gin i fyra smaker.
Vi börjar vår roadshow tisdagen 30 mars se vår roadshow plan på www.swedeihliquor.com
|
 |
Cashguard vs Gunnebo
|
Rikard.
|
2004-03-26 12:09:15
|
|
|
Om man tror på kontanthanteringssystem kan det vara idé att titta på Gunnebo isf CashGuard. Idag får man Safepay, Gunnebos kontanthanteringsystem på köpet när man köper Gunnebo, det värderas inte alls i kursen! Detsamma gäller andra utvecklingsprojekt inom Gunnebo, t ex Sitemaster (tillträdeskontroll), Multitron Recycler (uttags- och insättningsautomat för banker), AutoSec (passagekontroll). Jag tycker det ligger en stor potential i dessa, både som enskilda produkter men framförallt som vapen för att uppnå det Gunnebo strävar efter: att omstrukturera marknaden så att säkerhetslösningar köps i paket av en systemleverantör. Många andra bransher har gått den vägen och Gunnebo ämnar leda omvandlingen inom säkerhet genom att behärska områdena fysisk säkerhet, integrerad säkerhet och områdesskydd och därmed kunna erbjuda helhetslösningar.
Gunnebo värderas idag till PE 15, vilket kanske skulle vara rimligt för ett bolag med måttlig tillväxt och liten potential. Men Gunnebo växer formidabelt, på 7 år har säkerhetsområdet vuxit med 500%, det är 26% per år i snitt! Lägger man på den höga tillväxttakten och de nya produkterna ovanpå dagens vinster borde bolaget kunna värderas till närmare det dubbla.
|
 |
Re: Noblesse Liquor
|
Rikard.
|
2004-03-26 10:12:32
|
|
|
Jag spar mina pengar till annat. Visst finns det en marknad men det finns konkurrenter också. Det kan inte vara lätt att kränga sprit för 15 spänn flaskan och göra vinst som räcker till utdelning. De kan naturligtvis lyckas men jag investerar hellre i bolag där jag förstår varför de kommer att lyckas.
|
 |
Noblesse Liquor
|
sixten
|
2004-03-25 23:18:07
|
|
|
Någon som tittat på prospektet för Noblesse? Marknaden finns ju definitivt där vilket inte minst Absoluts framgångar i nordamerika visar - frågan är väl hur pass bra Noblesse kommer lyckas?
|
 |
Focal Point i Stockpicker
|
engeem
|
2004-03-25 18:52:30
|
|
|
Rekommendation från
Stockpicker (2004-03-22)
Framtiden för Focal Point är ljus och Stockpicker rekommenderar köp.
Focal Point har i lite skymundan uträttat stordåd och visat hög tillväxt och lönsamhet. Stockpicker menar att 2004 kan bli mycket starkt och att intresset för aktien bedöms ha bra möjligheter att öka framöver. Värderingen kräver dock ett rejält vinstlyft i år, och det bedöms inte finnas något utrymme för besvikelser. Årets P/E-tal är över 12. Rådet blir att köpa aktien, men då i första hand på lång sikt.
Kurs då rekommendationen gavs: 7,275 Kr
riktkurs: 10 Kr
|
 |
Re: Pare lyfter med min nyfödde son
|
sixten
|
2004-03-24 20:08:01
|
|
|
Grattis och en stor cigar önskar vi dig här på Derank (och jag tror att jag talar för alla här på sidan)...
Ps nu lär du inte få några 8 timmars ostörd nattsömn på några år...
|